فارن پالیسی: ترامپ عجولانه دنبال یکسره کردن کار برجام پیش از انتخابات است

به گزارش وبلاگ آموزش شبکه، نشریه آمریکایی فارن پالیسی نوشته رئیس جمهور این کشور برای یکسره کردن کار برجام قبل از انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر عجله دارد.

فارن پالیسی: ترامپ عجولانه دنبال یکسره کردن کار برجام پیش از انتخابات است

به گزرش گروه بین الملل وبلاگ آموزش شبکه، یک رسانه آمریکایی بامداد شنبه گزارش داده دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با شتابزدگی به دنبال کشتن توافق هسته ای برجام قبل از انتخابات ریاست جمهوری در ماه نوامبر است.

نشریه فارن پالیسی با اشاره به اینکه نزاع میان ایالات متحده آمریکا و طرف های باقی مانده در برجام بر سر این توافق داغ شده نوشته، نتیجه این مجادله نه فقط بقا یا زوال این توافق هسته ای بلکه آینده شورای امنیت سازمان ملل و توانایی اش برای مهار بازیگران بد را نیز شکل خواهد داد.

مقام های دولت آمریکا در هفته های گذشته گفته اند در تلاش برای جلب نظر موافق اعضای شورای امنیت برای تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران در اکتبر سال جاری میلادی هستند.

واشنگتن تهدید کرده در صورتی که در تمدید این تحریم ها ناکام شود تلاش برای بازگرداندن کلیه تحریم های سازمان ملل علیه ایران از طریق رجوع به یکی از مفاد برجام موسوم به ساز و کار بازگشت اتوماتیک تحریم ها را در دستور کار قرار خواهد داد.

این در حالی است که کشورهای مختلف اعم از روسیه، چین و کشورهای اروپایی تصریح کرده اند آمریکا اردیبهشت ماه سال 1397 از برجام خارج شده و از حقی برای استفاده از مفاد این توافق و قطعنامه تأییدکننده آن (قطعنامه 2231) در شورای امنیت برخوردار نیست.

مقام های آمریکایی، از سوی دیگر ادعا می کنند متن قطعنامه 2231 از ایالات متحده به عنوان یکی از طرف های مشارکت کننده در توافق هسته ای نام می برد و به همین سبب آنها علی رغم خروج از برجام از حق قانونی برای استفاده از بندهای این توافق برخوردار هستند.

فارن پالیسی تأکید کرده این مناقشه علاوه بر حیات توافق هسته ای ایران مشروعیت شورای امنیت سازمان ملل را هم با تهدید روبرو کرده است.

ریچارد نفیو، مقام سابق وزارت خارجه آمریکا که یکی از اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای آمریکا در زمان مذاکرات برجام بود گفت: برای کسانی که با برجام مخالفند و چندان دل خوشی هم از سازمان ملل ندارند این فرصتی طلایی است که با یک تیر دو نشان بزنند.

وی اضافه نمود: در بدترین سناریوی ممکن این توافق از بین می رود و سازمان ملل به نهادی منسوخ و خنثی تبدیل می شود که البته اینها برای دولت ترامپ اتفاقات بدی نیستند.

فارن پالیسی نوشته به نظر می رسد دولت ترامپ با در پیش دریافت سیاست زمین سوخته در صدد است اطمینان حاصل کند صرفنظر از نتیجه انتخابات ماه نوامبر چیزی از برجام باقی نمی ماند.

کلسی داونپورت، کارشناس ارشد مسائل کنترل تسلیحاتی در آمریکا گفت: هدف این سیاست این است که برجام تکه تکه شده و اطمینان حاصل شود که دولت بعدی نمی تواند آن را دوباره سر هم کند.

منبع: خبرگزاری فارس

به "فارن پالیسی: ترامپ عجولانه دنبال یکسره کردن کار برجام پیش از انتخابات است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فارن پالیسی: ترامپ عجولانه دنبال یکسره کردن کار برجام پیش از انتخابات است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید