نظر بایدن درباره فعال شدن مکانیسم ماشه، آیا آمریکا این حق را دارد؟

به گزارش وبلاگ آموزش شبکه، فارس نوشت: معاون پیشین وزارت خارجه آمریکا و مشاور جو بایدن در امور سیاست خارجی با اشاره به خروج دو سال پیش واشنگتن از برجام و عدم امکان استفاده از مکانیسم ماشه نوشت که دولت ترامپ باید به این توافق پایبند باشد.

نظر بایدن درباره فعال شدن مکانیسم ماشه، آیا آمریکا این حق را دارد؟

آنتونی بلیکن مشاور جو بایدن نامزد انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا در امور سیاست خارجی و معاون سابق وزارت خارجه آمریکا در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما در یک پیغام توییتری به توییت اخیر ریچارد گلدبرگ عضو سابق شورای امنیت ملی آمریکا که مدعی بود آمریکا صلاحیت فعالسازی مکانیسم ماشه را دارد، پاسخ داد.

این دیپلمات آمریکایی با گوشزد کردن مفاد برجام و عدم امکان واشنگتن برای استناد به مکانیسم ماشه با توجه به خروج دو سال پیش دولت ترامپ از برجام، نوشت: راهکار های موجود در این قطعنامه در اختیار کشورهای شرکت نماینده (اعضای برجام) است. کاخ سفید در (زمان) خروج از این توافقنامه، به معنای واقعی کلمه، عنوان بیانیه خود را سرانجام دادن به مشارکت ایالات متحده در برجام قرار داد. عاقلانه خواهد بود که توافقنامه ای که کارساز است و قدرت دارد، پایبند بود.

گلدبرگ که پیشتر لغو تحریم های تسلیحاتی ایران را خطری برای ثبات جهانی توصیف نموده بود، روز گذشته (شنبه) در پیغامی توییتری، واشنگتن را واجد شرایط فعالسازی مکانیسم ماشه دانسته بود.

وی در واکنش به توییتر اخیر وندی شرمن رئیس تیم مذاکره نماینده آمریکا در مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 گفته بود: وندی آیا هرگز قطعنامه ای که در مورد آن مذاکره کردید را خوانده ای؟ پاراگراف های عملیاتی 9 تا 12. مکانیسم ماشه یک بند مستقل قانونی در متن آشکار قطعنامه 2231 شورای امنیت است که صلاحیت آمریکا برای فعالسازی آن را نشان می دهد (و هیچ بندی تا همواره این صلاحیت را تغییر نخواهد داد).

پیش از آن شرمن نیز در پیغامی توییتری اعلام نموده بود که بند مکانیسم ماشه مربوط به اعضای برجام می گردد.

وی در این خصوص گفته بود: تحریم های موشکی و تسلیحاتی بخشی از قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل و نه برجام است. برجام مورد تأیید قطعنامه 2231 است اما بند مکانیسم ماشه در خود برجام است.

قطعنامه بازبینی شده واشنگتن برای تمدید تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران، روز آدینه با حمایت تنها کشور جمهوری دومینیکن و واشنگتن و مخالفت چین و روسیه و رأی ممتنع دیگر اعضای شورای امنیت، بازنده شد.

به دنبال شکست قطعنامه فوق در شورای امنیت، مقام های آمریکایی از جمله مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا و دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور در کوشش هستند، علیرغم آنکه دیگر عضو برجام نیستند، مکانیسم ماشه را برای بازگرداندن تمامی تحریم های سازمان ملل علیه ایران فعال نمایند.

رئیس جمهور آمریکا بامداد امروز یکشنبه مدعی شد که هفته آینده برای فعال کردن مکانیسم احیای تحریم های سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی ایران، کوشش می نمایند.

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "نظر بایدن درباره فعال شدن مکانیسم ماشه، آیا آمریکا این حق را دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نظر بایدن درباره فعال شدن مکانیسم ماشه، آیا آمریکا این حق را دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید