حناچی: تهران نوروز امسال میهمانپذیر نیست ، گزارش اقدامات مقابله با کرونا در پایتخت

به گزارش وبلاگ آموزش شبکه، پیروز حناچی با ارائه گزارشی کوتاه از اقدامات مقابله ای شهرداری تهران با ویروس کرونا در مورد تعیین تکلیف طرح ترافیک در شرایط حاضر سخن گفت و افزود، تهران در نوروز امسال دعوت به میهمانپذیری نمی کند.

حناچی: تهران نوروز امسال میهمانپذیر نیست ، گزارش اقدامات مقابله با کرونا در پایتخت

به گزارش وبلاگ آموزش شبکه، پیروز حناچی در گفت وگو با ایسنا و در تشریح آخرین تصمیمات و اقدامات شهرداری تهران در مقابله با کروناویروس گفت: در خصوص انتشار آمار باید به دو بخش توجه کرد. در بخش نخست انتشار آمار خارجی است که همه کشورها آمار خود را اعلام نمی کنند و یا بخشی از آمار را به صورت واقعی اعلام نکرده اند. در خصوص آمار داخلی نیز اگر تلفات را بین دو تا پنج درصد حساب کنیم می توانیم نسبت به آمار داخلی اطلاعات را به دست بیاوریم چه در بخش افرادی که به این ویروس آلوده شده اند و چه در سایر بخش ها همچون افرادی که در حوزه درمانی تلاش می کنند.

شهردار تهران افزود: شهرداری تهران نیز در حوزه مکان های عمومی و معابر تلاش خود را به کار گرفته و با استفاده از ظرفیت هایی همچون میادین میوه و تره بار و فروشگاه های شهروند به طور کامل در خدمت شهروندان است.

حناچی ادامه داد: همه فضاهای عمومی همچون اتوبوس و واگن های مترو روزانه دو بار ضدعفونی انجام می شود؛ چرا که یکی از مکان های انتشار این ویروس اماکنی است که مردم در آنها حضور دارند و تردد می کنند.

  • مترو، اتوبوس و فضاهای عمومی تهران با چه ماده ای ضدعفونی می شوند؟
  • بازدید شبانه زالی از عملیات ضدعفونی قطارهای مترو | ارزیابی رئیس ستاد مقابله با کرونا چه بود؟

وی در خصوص تصمیماتی که تهران به عنوان یکی از شهرهای مهمانپذیر برای ایام نوروز با توجه به شیوع این ویروس اتخاذ می کند، گفت: هیچ یک از شهرهایی که مهمان پذیر بودند در ایام عید با توجه به این شرایط دعوت به مهمانپذیری نمی کنند. قطعا هر چه خانواده ها ساکن تر باشند و مراوده کمتری وجود داشته باشد وسعت انتقال این ویروس قابل کنترل خواهد بود. بر همین اساس نقل و انتقال ها هم باید با توجه به وجود این ویروس مد نظر قرار گیرد.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه در شرایط ایده آلی نیستیم، افزود: این ویروس فعالیت مالی ما را نیز تحت تاثیر قرار داده است. بر همین اساس شورای اسلامی شهر تهران در بودجه چهار درصد را به عنوان اختیارات شهردار برای مواقع ضروری مد نظر قرار داده که به صورت کتبی اعلام کرده ایم که از این چهار درصد استفاده خواهیم کرد.

  • نیاز به کمک دولت برای مقابله با کرونا داریم

وی تاکید کرد: به دلیل حجم بسیار گسترده و انتقال این ویروس به جهت مالی هزینه کرده ایم؛ اما این هزینه خیلی نبوده ولی قطعا نیازمند کمک دولت هستیم. بیشترین فشار در خصوص تامین مواد ضدعفونی کننده است. ما از جمعه گذشته ضد عفونی معابر از راه آهن تا تجریش، پارک ها، میادین میوه و تره بار که حدود 240 میدان تره بار در سطح شهر است را انجام داده ایم. لذا نیازمند کمک در این حوزه هستیم.

  • ضدعفونی معابر، انتهاه بیهقی و میادین میوه و تره بار در قلب پایتخت
  • ضدعفونی و گندزدایی خیابان ولیعصر توسط 200 گروه شهرداری تهران

شهردار تهران به فعالیت همکاران خود در سازمان بهشت زهرا (س) اشاره کرد و افزود: این روزها همکارانی از ما که زحمات شان خیلی نیز دیده نمی شود همچون آرامستان بهشت زهرا (س) که کار مضاعفی بر عهده دارند و با پروتکل های خاصی مشغول فعالیت هستند، تلاش می کنند با احترام و رعایت جوانب بهداشتی فعالیت خود را انجام دهند.

  • توزیع اقلام بهداشتی همچون ماسک و دستکش میان پرسنل شهرداری تهران

وی در خصوص توزیع اقلام بهداشتی همچون ماسک و دستکش میان پرسنل شهرداری تهران نیز گفت: افرادی که در مواجهه مستقیم هستند ماسک و ملزومات بهداشتی در اختیارشان قرار می گیرد؛ اما باید به این نکته توجه کنیم که ما نیز مانند سایر شهروندان در این شرایط خاص قرار گرفته ایم. روز گذشته حدود 20 هزار لیتر آب ژاول از ماهشهر خریداری کردیم اما حمل این مسافت طولانی برای این مواد کار سختی است. لذا تلاش می کنیم این شرایط را پشت سر بگذاریم.

  • تلاش خواهیم کرد که سوله های بحران را به عنوان نقاهتگاه آماده کنیم

شهردار تهران ادامه داد: 50 سوله مدیریت بحران نیز برای شرایط بحران در نظر گرفته شده، معمولا این سوله ها برای مواقع بحرانی همچون سیل و زلزله پیش بینی شده بودند اما تلاش خواهیم کرد که آنها را برای استفاده در این شرایط به عنوان نقاهتگاه آماده کنیم و در این جهت باید شرایط بهداشتی برای این سوله ها فراهم شود. قطعا در استفاده از آنها سوله هایی که ایزوله تر و دورتر از مراکز جمعیتی هستند مورد استفاده قرار می گیرند.

حناچی در پاسخ به سوالی در خصوص یک درصد از عوارضی که توسط رانندگان تاکسی های اینترنتی اخذ می شود و یا احتمال بخشش این عوارض در شرایط فعلی شیوع کرونا و کاهش مسافران تاکسی های اینترنتی گفت: هنگامی که شرکتی کار نرم افزاری انجام می دهد و از درصد نسبتا زیاد خود کم نمی کند درصدی حدود 15 درصد که رقم قابل توجهی می شود. قطعا شهرداری نمی تواند از درآمدهای شهری که رقم بسیار اندکی است، گذشت کند. اگر می خواهیم شهر را نفروشیم و بدون وضع عوارض سنگین شهر را اداره کنیم باید برای کارهایی که در سطح شهر انجام می شوند درصد اندکی را برای شهرداری در نظر بگیریم. قطعا رقم 150 تا 200 تومان در هر سفر که اخذ می شود رقم بالایی نیست. در حالیکه برای شهرداری عارضه تردد این خودروها بسیار بیشتر است.

  • تصمیم گرفتیم با تغییر ساعات طرح ترافیک به عنوان تصمیم حاکمیتی مشکل را حل کنیم

شهردار تهران در بخش دیگری از صحبت های خود در خصوص احتمال برداشته شدن طرح ترافیک با توجه به شرایط فعلی نیز اظهار کرد: این موضوع در شورای ترافیک تهران مورد بحث قرار گرفت و مقرر شد با بازی ساعات طرح و ترافیک بتوانیم این موضوع را حل کنیم. در حال حاضر استفاده از خودروهای شخصی جهت جلوگیری از تجمع در حمل و نقل عمومی مد نظر قرار گرفته، ما ایستگاه های مترو را تعطیل نکردیم اما خیلی هم دعوت به استفاده مردم از مترو نمی کنیم. لذا تصمیم گرفتیم با تغییر ساعات طرح ترافیک به عنوان تصمیم حاکمیتی مشکل را حل کنیم.

حناچی در خصوص توصیه به شهروندان برای عبور از شرایط کنونی، گفت: در فضای مجازی می خواندم که نوشته شده بود به واسطه سفر رفتن در این ایام فرد ممکن است یکی از عزیزان خود را از دست دهد و تمام طول عمر خود را به سرزنش برای انجام این سفر بگذراند. الان همان موقع است و فرصتی است که ما با تصمیم درست و عدم این ترددها از خود و خانواده خود مراقبت کنیم. تمام مطالعات نشان می دهد ثابت بودن و رعایت موارد بهداشتی بسیار موثر است.

  • می توانیم بر غول کرونا فائق بیاییم

وی ادامه داد: اگر بهداشت دهان، بینی و چشم ها در صورت رعایت شود تا 80 درصد ایمن خواهیم بود و شستشوی دست ها نیز می تواند تا 20 درصد تاثیرگذار باشد. به این ترتیب می توانیم بر غول کرونا فائق بیاییم.

شهردار تهران با اشاره به اینکه شیوع ویروس کرونا تنها مشکل کشور ما نیست و بسکمک از کشورهای اطراف ما درگیر این ویروس هستند، افزود: بسکمک از کشورهای اطراف ما اصلا آماری اعلام نکردند. اگر می خواهیم در کشور شرایط سالم برقرار شود لازم است که در اطراف کشور نیز این شرایط برقرار شود. وقتی که 57 درصد بار مترو در این ایام کاهش پیدا کرده یعنی مردم اقبال می کنند اما با شروع تعطیلات سال نو شاید برابر سال های گذشته تقاضای سفر افزایش پیدا کند ولی باید به این نکته توجه کنیم که امسال سال متفاوتی است. این دوره ای که ما درگیر آن هستیم با رعایت موارد اعلام شده قطعا موجب کاهش ضررها خواهد شد. امیدواریم با کاهش شیوع این ویروس تا قبل از انتها سال و بهار از شر این ویروس نحس خلاص شویم.

منبع: همشهری آنلاین

به "حناچی: تهران نوروز امسال میهمانپذیر نیست ، گزارش اقدامات مقابله با کرونا در پایتخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حناچی: تهران نوروز امسال میهمانپذیر نیست ، گزارش اقدامات مقابله با کرونا در پایتخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید