حریرچی: تهران پاشنه آشیل کنترل کرونا در کشور است

به گزارش وبلاگ آموزش شبکه، دکتر ایرج حریرچی در ارتباط ویدیو کنفرانسی با خبرنگاران، درباره شرایط ابتلا به کرونا در استان خوزستان، گفت: ما همچنان نگران خوزستان هستیم و فرایند ورودی در این استان صعودی است. بر همین اساس از مردم خوزستان درخواست می کنیم که به فاصله گذاری اجتماعی توجه بیشتری داشته باشند. گرچه باید توجه کرد که اپیدمی در خوزستان نسبت به سایر استان ها و برخی استان های جنوبی کشور نسبت به سایر استان ها دیرتر آغاز شده و این موضوع باعث شده که شاهد اوج گیری و تشدید بیماری کرونا در این استان نسبت به سایر استان ها باشیم.

حریرچی: تهران پاشنه آشیل کنترل کرونا در کشور است

گرمای آب و هوا علت از بین رفتن کرونا نیست

به گزارش ایسنا، وی افزود: تاکید می کنم که گرمای آب و هوای یک منطقه دلیل از بین رفتن کرونا نیست و مثال شاخص آن هم استان خوزستان و درجاتی از استان بوشهر است؛ بنابراین باید در همه استان ها اقدامات بهداشتی و درمانی را رعایت کنیم و آماده باشیم تا بعد از فصل گرما هم با این ویروس روبرو خواهیم شد.

وی با اشاره به انتشار مقاله ای درباره مطالعه شرایط شیوع کرونا در برخی استان ها مانند گیلان از طریق تست سرولوژیک، افزود: درباره آنتی بادی در برخی استان ها مانند گیلان مطالعاتی انجام و درصد بالایی از میزان درگیری ذکر شده است. البته مطالعه بر اساس دعوت تلفنی و اجابت افراد در پاسخ دهی است، 33 درصدی که منتشر شده می تواند زیاد و خارج از عرف تلقی شود، اما مطالعات اجرا شده و تخمین هایی که زده می شود، درصد های دو رقمی پایین در حد 10، 12 و 15 درصد از ابتلای افراد کم علامت و بی علامت گفته می شود که اگر این موضوع صحت کامل داشته باشد، اینکه ما ابتلای 10تا 15 درصدی داشته باشیم، اما درصد مرگ و میر و بستری در بیمارستان هایمان به این حد پایین باشد، می تواند یک دستاورد باشد و نشان دهنده این باشد که سیستم بهداشتی و درمانی علی رغم ابتلای چندین میلیونی افراد، توانسته بستری و مرگ و میر را در حد بسیار پایینی نگه دارد.

درصد بالای ابتلا در تهران و فرایند افزایشی در خوزستان

وی درباره فرایند صعودی کرونا در تهران و خوزستان و احتمال بازگشت تعطیلی ها، گفت: در تهران به دلیل جمعیت بالا، درصد بالایی از ابتلا ها را داشته است. فرایند خوزستان هم افزایشی است. قاعدتا سیاست ما به صورت شهرستانی و بر اساس کم خطر، خطر متوسط و خطر بالاست. اگر در جایی بازگشایی ها موجب افزایش بیماری شود و یا به دلیل خصوصیت اپیدمی یک شهرستان و یا خصوصیات اجتماعی آنجا، اگر بازگشایی باعث شود که با تشدید موارد ابتلا روبرو شویم، حتما تصمیمات سختگیرانه تر و بازگشت به گذشته را خواهیم داشت.

تهران؛ پاشنه آشیل کنترل کرونا در کشور

حریرچی تاکید کرد: اهواز دومین شهر کشور از نظر میزان حاشیه نشین محسوب می شود و در حال حاضر تمرکز موارد افزایش بیماری در خوزستان هم در اهواز است که حتما باید تدابیر مناسبی برایش چیده شود. امروز هم جلسه ستاد استان تهران با حضور وزیر بهداشت و مسولان استانی و سایر دستگاه های استانی بود. خود تهران هم از نظر خصوصیات خاصی که از نظر تراکم جمعیت و جمعیت شناوری که روزانه به تهران اضافه می شود و از نظر تبادلی که با مناطق دیگر دارد و از این نظر که تعداد قابل توجهی از مردم به بخش خصوصی مراجعه می کنند، جای مهم و خطیری برای ماست و می تواند در کنترل کرونا پاشنه آشیل ما باشد.

تصمیم گیری درباره بازگشایی مدارس و دانشگاه ها بعد از ماه رمضان

وی درباره بازگشایی مدارس و دانشگاه ها نیز گفت: درباره مدارس گفته می شود اولین جایی باشند که بسته می شوند و آخرین جایی باشند که باز می شوند. برخی درباره دانشگاه ها هم چنین نظری داشتند. همانطور که اعلام شده با توجه به اینکه فرایند کلی کشور در حوزه کرونا نزولی است، اگر این فرایند نزولی حفظ شود و ادامه یابد، ممکن است بعد از ماه رمضان تصمیمات و پیشنهاداتی در ستاد کشوری ارائه شود. قاعدتا اگر بازگشایی دانشگاه ها را داشته باشیم، حضور در کلاس ها اختکمک خواهد بود نه اجباری. امیدواریم که اگر شرایط به همین خوبی پیش فرایند و این فرایند نزولی حفظ شود، بتوانیم آخر ترم امتحانات را به صورت حضوری برگزار کنیم و برای ترم بعد آماده شویم.

شرایط بازگشایی رستوران ها

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره بازگشایی رستوران ها، گفت: واقعیت این است که رستوران بیرون بر به این معنی نیست که حتما با پیک برده شود و اگر فردی خودش هم حضورا به رستوران مراجعه کند و غذا را دریافت کرده و ببرد، بیرون بر محسوب می شود، اما اگر در رستوران سرو و غذا خوردن انجام شود و یا شرایط بیرون بر منجر به ایجاد صف شود که در آن رعایت فاصله گذاری نمی شود، مضر است و باید از آن جلوگیری شود. من از مردم درخواست می کنم به هر مرکزی که مراجعه می کنند، با موبایل خودشان QR کد آن مرکز را درخواست کرده و آن را با موبایل اسکن کنند. اگر این اقدام را انجام دهند درباره فاصله گذاری و بهداشت محیط و شرایط بهداشتی چهار سوال مطرح می شود و مردم می توانند گزارش دهند. این اقدام حق اولیه مردم است و از آن ها می خواهیم که این اقدام را انجام دهند و یا اگر مورد خلافی دیدند با سامانه 190 تماس بگیرند.

وی ادامه داد: در برخی موارد تهران آمار ما را خراب می کند. در استان های غیر از تهران 83 درصد واحد های صنفی موارد بهداشتی را رعایت کرده اند.

هنوز دارو و درمان اختصاصی کرونا موجود نیست/ آخرین اخبار از پلاسمادرمانی بیماران کرونا

وی در پاسخ به سوالی درباره آخرین شرایط پلاسما درمانی در زمینه کرونا، اظهار کرد: درباره پلاسما درمانی اقدامات خوبی اجرا شده است و درباره آنتی بادی استخراجی از پلاسمای افراد در کشورمان اقدامات خوبی اجرا شده است، اما باید توجه کرد که هنوز هیچ درمان و داروی اختصاصی برای بیماری کووید-19 موجود نیست. درمان هایی که انجام می شود، مراقبتی، کمکی و درمان عوارض بیماری است. به همین دلیل بر رعایت موارد بهداشت فردی تاکید می کنیم.

سونامی اطلاعات غلط درباره کرونا

حریرچی افزود: در عین حال درباره دارو و درمان ها با سونامی اطلاعات غلط روبرویم که هم برای افراد عادی و هم حتی برای پزشکان و افراد علمی وجود دارد. در حال حاضر بسکمک از مقالاتی که چاپ می شود، بعد از آنالیز و تصویب آن دو تا سه سال طول می کشد و طی دوره چهار ماهه داوری می شد. این درحالیست که در چهار ماهه اخیر مطالعاتی انجام و مقاله چاپ می شود و داوری ها بسیار سریع است و حتی برخی سایت ها قبل از داوری، مقالات را منتشر می کنند. بر همین اساس این مقالات مورد اعتنا قرار می گیرد و ممکن است حتی پزشکان و مقامات علمی را هم به اشتباه بیندازد. نشانه آن کثرت مقالاتی است که در سایت مجلات چاپ می شود و بعد خود مجلات مقاله را برمی دارند.

حریرچی افزود: به عنوان مثال درباره داروی رمدیسیویر که در آمریکا تبلیغ می شود، مقاله ای درباره اثربخشی اش در سایت WHO منتشر شد، اما با فاصله اندکی از سایت این سازمان برداشته شد یا مقاله اصلی که درباره این دارو منتشر شد، بر روی شش میمون مطالعه اجرا شده است، قاعدتا وقتی روی انسان یا حیوان مطالعه می کنیم، خود انسان یا حیوان را در مطالعه مورد شمارش قرار می دهیم، اما در این مقاله به جای شش میمون 36 لوب ریه آن ها را جزو آمار آوردند و نتیجه مطالعه به همین دلیل مورد شک قرار می گیرد. ما اشتیاق رسانه را در حوزه دارو به دلیل اینکه مردم دوست دارند در این زمینه خبر های خوبی بشنوند، درک می کنیم، اما تاکید می کنیم که درباره روش های درمانی هم مردم و هم مراکز علمی با احتیاط رفتار کرده و به امید های واهی درباره دارو ها دل نبندیم.

مراسم عروسی و عزا همچنان ممنوع

حریرچی در پاسخ به سوال ایسنا درباره شرایط بازگشایی تالار های برگزار کننده مراسم ها، گفت: نمی دانم افراد چطور نوبت می گیرند و چطور برخی از این تالار ها نوبت برگزاری مراسم می دهند. بالاخره باید تصمیمی گرفته شود. فعلا تصمیمی برای بازگشایی تالار ها گرفته نشده است. البته در زمان عادی هم در ماه رمضان کسی عروسی برگزار نمی کرد. در عین حال من به عنوان یک شهفرایند، نه به عنوان یک مسئول، می گویم که اکنون به تدریج داریم یاد می گیریم که بدون تکلف و بدون خرج مازاد و بدون رفتن زیر بار قرض و بدون اینکه دل افراد دیگر را سوزاند، مراسم برگزار کرد. برخی افراد خوشبختانه تمکن اقتصادی دارند و می توانند مراسم های آنچنانی را برگزار کنند و گاهی وقت ها آهی که مردم می کشند، خیلی از کار ها را می کند.

وی افزود: به نظرم این یک فرهنگ مناسب است که جوانی خرج چند ده میلیونی را برای خودش سرمایه قرار دهد و خانه و کسب و کارش را توسعه دهد. مجددا تاکید می کنم که این موضوع را به عنوان یک شهفرایند مطرح می کنم. ما از کودکی شنیده بودیم که اگر کسی فوت می کرد، همسایه ها غذای آن خانه را می پختند و می فرستادند تا به فرد عزادار کمک کنند، اما امروزه وقتی فردی فوت می کند، صاحب عزا نمی داند عزاداری کند یا برود تالار برای مراسم هماهنگ کند و فلان غذا را ترتیب دهد. خواهش می کنم که به این تغییرات فرهنگی توجه کنیم. دلداری دادن کار خوبی است، اما می دانم بسکمک از خانواده ها برای دریافت مراسم ختم قرض می گیرند و به سختی می افتند. گاهی در برخی مراسم ها می بینیم که 100 تاج گل گذاشته اند. باور کنید در کشوری که یک نفر با یارانه زندگی می کند، این گل ها نه تنها تاثیری در تسلی و علو درجات فرد فوت شده ندارد، بلکه بار ما را سنگین تر می کند؛ بنابراین خواهشم این است که به موارد مثبتی هم که از این نظر در این ایام حاصل شده، توجه کنیم.

با وجود کاهش موارد بستری، اما آمار تهران همچنان قابل توجه است

معاون کل وزارت بهداشت درباره احتمال بروز موج دوم کرونا در کشور با توجه به بالا بودن آمار ابتلا به کرونا در تهران، اظهار کرد: باید توجه کرد که ما هم باید واقعیت و نکات مثبت را بگوییم و هم نکات نگران کننده را مطرح کنیم. باید توجه کرد که در استان تهران طی چند هفته گذشته فرایند تعداد بستری، فرایند تعداد مراجعین، فرایند تعداد بستری در بخش آی سی یو و فرایند تعداد مرگ و میر ناشی از کرونا، فرایند نزولی است، اما هنوز آمار ما در تهران می تواند قابل توجه تلقی شود. درباره تهران با توجه به ویژگی های خاص شهر، هنوز نگران هستیم.

وی افزود: پیش بینی ما این است که فرایند نزولی ابتلا به کرونا در یک یا دو ماه آینده در کشور ادامه خواهد داشت، اما موارد افزایش نسبی در برخی استان های کشور مشاهده خواهد شد که این مسئله آمار کل کشور را تحت تاثیر قرار نخواهد داد. افزون بر این وقتی فرایند نزولی است و ابتلا از میلیون نفر به چندین نفر می رسد، نوسان های جزئی در ابتلا طبیعی است. به عنوان مثال شهرستان 100 هزار نفری که روزی یک تا چهار نفر بستری دارد را نمی توان این گونه آنالیز کرد که اگر این شهرستان یک روز دو نفر بستری دارد و دو روز بعد تعداد بستری هایش چهار مورد بود، بگوئیم که 100 درصد افزایش موارد ابتلا داریم. زیرا ارقام جزئی است و نباید خیلی حساس باشیم، بلکه باید فرایند نزولی کلی را ببینیم و نوسان گیری که در منحنی های آماری انجام می شود را مورد توجه قرار دهیم؛ بنابراین اگر اتفاق غیر مترقبه ای نیفتد انتظار موج شدیدی از بیماری را در هفته های آینده نداریم. باید به دو گانه سلامت و معیشت مردم توجه کنیم. تندروی از هر دو وجه مطلوب نیست؛ نباید صرفا بازگشایی ها را به حدبیشتر رساند و سلامت را مورد توجه قرار ندهیم و در عین حال نباید بدون توجه به معیشت، فقط به سلامت مردم در برابر کرونا توجه کنیم، بلکه باید تعادل را در این زمینه حفظ کنیم. البته این پیش بینی ها تا پاییز است و در پاییز ممکن است اتفاقات دیگری رخ دهد.

حریرچی درباره عادی سازی شرایط نیز گفت: ما در 23 فروردین در کل کشور و 30 فروردین در تهران بازگشایی ها را انجام دادیم. دوره پنج روزه برای افزایش مراجعات سرپایی و دو هفته ای برای ارزیابی موارد بستری، در بیشتر بازگشایی ها طی شده است و خوشبختانه در این دوره دو هفته نه تنها فرایند افزایشی نداشتیم، بلکه فرایند نزولی هم داشتیم. این ناشی از آن است که مردم در بیشتر موارد رعایت کرده و تردد ها را کاهش داده اند. مواردی که نکات بهداشتی را رعایت نمی کنند، تذکرات را به آن ها می دهیم. اینکه فکر کنیم که فرایند بدی داریم، درست نیست.

وی ادامه داد: در سطح دنیای هم در کشوری مثل آمریکا با وجود اینکه بسکمک از ایالت ها فرایند صعودی دارند، بازگشایی هایی را شروع کرده اند و در بسکمک ایالت ها بیش از فرایند های اعلامی دولت، مردم از خانه خارج شده اند. در انگلیس که هوا آفتابی است حضور مردم در پارک ها و اماکن عمومی بسیار بیشتر از چیزی بوده که دولت این کشور مجوز داده است و در بسکمک از کشور های اروپایی هم این گونه است؛ بنابراین باید کمی به واقعیت های اجتماعی و تحمل مردم هم توجه کنیم. هر چه بیشتر بگوئیم تعطیل شود، دال بر دلسوزی و روشنفکری نیست، این ها باید در تعادل باشد و حتما به دوگانه سلامت و معیشت توجه شود تا هر دو هدف با حدبیشتر ممکن حاصل شود.

جداسازی بخش های کرونا و شرایط عادی در بیمارستان ها/ از لباس های فضایی نترسید

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره تله مدیسن و تعرفه آن نسبت به ویزیت حضوری، گفت: در برخی دانشگاه ها اقدامات بسیار مناسبی برای تله مدیسین اجرا شده و در برخی بیمارستان ها ویزیت از دور انجام و درمان مناسب ارائه می شود. فکر می کنم که تله مدیسین تعرفه جدایی داشته باشد و حتی شاید کاهش هزینه هایی را هم برای ارائه دهنده و هم برای دریافت کننده خدمت دارد؛ چرا که از نظر رفت و آمد هزینه ها کمتر است. باید توجه کرد که بیشتر درمان هایی که مردم نیاز دارند، بیمار باید فیزیکی حضور پیدا کند و نیاز به معاینه دارد. امروز در جلسه ستاد کرونای تهران به بحث پذیرش بیماران عادی در بیمارستان ها پرداخته شد. با توجه به اینکه در بیشتر بیمارستان ها شرایط عادی حکم فرماست و قریب به اتفاق بیمارستان ها بیماران کرونایی ندارند یا بخش های کرونا جدا شده اند و بیماران با رعایت مسائل ایمنی بستری شده اند و ورودی جدا برای بخش های بیماران کرونایی در نظر گرفته شده است، بنابراین باید به تدریج برای مراجعه مردم به مراکز درمانی آماده شویم.

معاون کل وزارت بهداشت تاکید کرد: اکنون 90 درصد ظرفیت بیمارستان های ما به ویژه در تهران و شهر های بزرگ آماده خدمت رسانی به مردم است. البته باید از تله مدیسین استفاده حدبیشتری داشته باشیم، اما باید توجه کرد که در بسکمک موارد مثل آزمایش و جراحی یا حتی فشارخون بیمار باید حضور فیزیکی داشته باشد و باید شرایط بیمارستان ها را تقریبا عادی تلقی کنیم. در عین حال بیمارستان ها با رعایت نکات بهداشتی ارائه خدمت می کنند. در بخش های عادی ماسک و دستکش کافی است و باید کاری کنیم مردم پس از ورود به بیمارستان از مشاهده لباس های فضایی نترسند.

حریرچی تاکید کرد: مقداری ترس و مقداری آگاهی و واهمه از کرونا مفید است، اما نباید دچار وسواس و سندروم های خاص شد. ما مواردی از تماس های تلفنی داریم که برخی اعضای خانواده بسیار حساسند و برخی کم توجهند و اختلافات قابل توجهی در این زمینه رخ می دهد. باید توجه کرد که کرونا تا مدت قابل توجهی با ما خواهد بود و باید یاد بگیریم که چگونه با این ویروس زندگی کنیم. به عنوان مثال اکنون برای همه تقریبا نهادینه شده که دست ندهند و روبوسی نکنند و ... ضمن اینکه شاید یک دستاورد این است که با رعایت این موارد سایر بیماری ها مانند سرماخوردگی معمولی یا آنفلوآنزا و ... هم کمتر شود. در عین حال رسانه ها هم باید متعادل رفتار کنند.

مجوزی برای تور های گردشگری نداده ایم

حریرچی درباره تور های گردشگری و افزایش خطر ابتلا از این طریق، اظهار کرد: ما مجوزی برای تور های گردشگری نداده ایم و هنوز مجوز بازگشایی به هتل ها داده نشده است. در حوزه حمل و نقل عمومی برای موارد اضطراری و اجباری مجوز داده شده است. مردم در مواردی که باید ضروری سفر کنند از وسایل حمل و نقل عمومی استفاد کنند، باید توجه داشت در تور ها برای صرفه اقتصادی باید یک اتوبوس یا ون پر شود. این درحالیست که 80 الی 95 درصد موارد بیماری به ویژه در جوانان که در تور ها شرکت می کنند می تواند مبتلا به کرونای بی علامت یا کم علامت باشد. سنجش تب در افراد بی علامت ارزشی ندارد، باید بدانیم که صنعت گردشگری از نظر اشتغال حائز اهمیت است، اما تصمیمات برای این صنعت در ستاد ملی مقابله با کرونا گرفته شود و مجوزی صادر نشده است و هر گونه اقدام این چنینی مثل برگزاری تور خارج از مجوز ها غیر قانونی است.

آنالیز شهرستان های سفید هر پنج روز یکبار

حریرچی در پاسخ به سوال ایسنا، درباره فرایند صعودی تدریجی کرونا در برخی استان ها و شرایط مناطق سفید طی آخرین ارزیابی ها، گفت: شهرستان های سفید را هر پنج روز یکبار آنالیز می کنیم، اما معمولا وقتی اعلام می شود که منطقه ای سفید است، اگر اتفاق غیرمترقبه و غیرعادی نیفتد، تا دو هفته اعتبار دارد و بعد از دو هفته ارزیابی هایمان را اعلام می کنیم.

فرایند نزولی ابتلا به کرونا در کشور و صعود های کم رمق در برخی استان ها

وی افزود: در عین حال باید توجه کرد که ما نسبت به چند هفته گذشته، یک فرایند نزول 60 الی 70 درصدی در بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا داریم و در حوزه پذیرش بیماران در آی سی یو فرایند نزولی 40 تا 50 درصدی داشته ایم. اگر یک منطقه ای دو درصد افزایش داشته باشد، فرایند صعودی داشته است، اما به معنی این نیست که به درصد قبلی رسیده است. به عنوان مثال اگر یک منطقه 100 بستری روزانه داشته، وقتی به 30 می رسد و چند روز بعد میزان بستری 32 می شود، فرایند صعودی است، اما طبق تجربیات مان طی دو هفته اخیر این صعود ها بسیار کم قوت و کم رمق هستند و دامنه کمی دارند؛ بنابراین فرایند صعودی را باید از این منظر مورد توجه قرار داد. بر این اساس در کل کشور فرایند نزولی است و صعودهایمان هم کم رمق است. حتی اگر در کل کشور هم این اتفاق بیفتد و فرایند صعودی کم رمق داشته باشیم و به عنوان مثال میزان بستری روزانه از 1000 به 500 برسد و بعد در روز های بعد به 520 مورد افزایش یابد، فرایند صعودی است، اما پیش بینی ها این است که این صعود ها کم رمق است و به قله ای که از قبل گفتیم، نمی رسد. تاکید می کنم که صعود هایی که در حال حاضر شاهدیم، کم دامنه و کم رمق هستند و شرایط کلی کشور فرایندی نزولی و یا یک حالت پلاتو پایین است.

ویروس کرونا ضعیف شده است؟

حریرچی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا، دربار برخی اظهارات مبنی بر ضعیف شدن ویروس کرونا نیز گفت: اخیرا مقالات و تحقیقاتی از آمریکا و جا های دیگر منتشر شده که تحلیل شان این است که رفتار ویروس نه به میزان خیلی زیاد، اما به میزان قابل ارزیابی و تشخیص، ضعیف شده است که این انتظار معمولا وجود دارد. باید توجه کرد که ویروس ها در شرایط عادی می توانند جهش کرده و تغییراتی داشته باشند، اما این جهش ها و تغییرات معمولا خودبه خود از بین می رود. گاهی اوقات این تغییرات بسیار قابل توجه است؛ مانند تغییراتی که برای کووید-19 یا سارس و مرس رخ داد و هر سه به ویروس هایی خطرناک بدل شدند. منتها باید توجه کرد که اگر ویروس تغییر ژنتیکی بدی نکند، وقتی در سطح اجتماع است و از آنجایی که بدن هر فرد در مقابله با ویروس یک اثر جزیی در راستای تضعیف ویروس بر روی آن می گذارد، به تدریج باعث می شود که ویروس ها در دراز مدت ضعیف شوند. کما اینکه در حال حاضر در دنیا موفقیت هایی که در برابر ویروس ایدز حاصل شده هم ناشی از اقدامات پیشگیرانه است و هم ناشی از بهبود درمان ها و تضعیف خود ویروس. در مطالعات اجرا شده از سوی برخی کشور ها نشانه های اولیه ای مبنی بر تضعیف گزارش شده است، اما اینطور نیست که این تضعیف خیلی شدید باشد.

نحوه هزینه کرد یک میلیارد یورو صندوق ذخیره ارزی

وی در پاسخ به سوالی درباره شرایط یک میلیارد یوروی صندوق ذخیره ارزی که قرار بود در راستای مقابله با کرونا در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد، گفت: جلسات متعددی در این زمینه برگزار شده و این مبلغ یک میلیارد یورو است که از این مبلغ حدود 12 هزار و 800 میلیارد تومان و نزدیک به 13 هزار میلیارد تومان به بخش بهداشت و درمان برای مقابله با کرونا اختصاص می یابد و حدود 5 هزار میلیارد تومان به حمایت از صندوق بیمه بیکاری اختصاص دارد که با همکاری سازمان برنامه و سایر دستگاه های نظارتی تقسیم بندی های مناسبی بر روی این مبلغ اجرا شده است. اقدامات عمده بهداشتی و پیشگیرانه و همچنین تقویت سیستم درمانی کشور برای مقابله با کرونا از نظر زیربنایی و جاری در راستای مقابله با ویروس انجام خواهد شد. اقدامات اولیه برای تخصیص اول برای نزدیک به 4000 میلیارد مورد توافق اولیه قرار گرفته است و امیدواریم که به زودی در دسترس وزارت بهداشت قرار گیرد.

وی درباره تقویت نظام مراقبت بیماری ها در کشور، گفت: با توجه به اینکه ممکن است در آینده با پیک های قابل توجهی از کرونا و توام با آنفلوآنزا روبرو شویم، باید اقدامات احتیاطی لازم را در این زمینه انجام دهیم. به هر حال چند روز پیش زلزله را هم داشتیم که آن هم امکانات خاص خود را می خواهد. در عین حال از نظر شرایط تخت بیمارستانی نسبت به جمعیت، علی رغم پیشرفت هایی که در طرح تحول داشتیم، هنوز شرایط ایده آلی نداریم. بر همین اساس تعداد تخت های مناسب به ویژه در آی سی یو پیش بینی شده و آی سی یو هایی با فشار منفی برای بیماری های تنفسی عفونی پیش بینی شده است. همچنین ممکن است در برخی شهر ها حتی شهر های بزرگ امکانات سی تی اسکن نداشته باشیم که آن هم پیش بینی شده است. درباره برخی از تست های تشخیصی بیماری های ویروسی و خصوصا کووید-19 برنامه ریزی هایی اجرا شده است. بر این اساس یک برنامه استراتژیک و مناسب تدوین شده که مبتنی بر توان داخلی بوده و قسمت عمده ای از این یک میلیارد یورو به این موضوع اختصاص می یابد.

استفاده از ماسک در مترو و اتوبوس رعایت شود

حریرچی درباره کاهش سخت گیری درباره استفاده از ماسک در مترو و اتوبوس، گفت: طبق مصوبه ستاد هر کس که سوار مترو می شود باید ماسک داشته باشد و اگر مواردی از عدم رعایت ببینیم، اول از خود مردم درخواست می کنیم که رعایت کنند و سپس هم از شهرداری و نیروی انتظامی درخواست داریم. از این ارگان ها بسیار متشکریم. به ویژه نیروی انتظامی که در مقاطع مختلف بیماری بسیار فداکارانه عمل کردند. می دانیم که آن ها هم کمبود نیرو دارند و مانند کادر بهداشت و درمان فرسوده می شوند، درخواست های ما باید مطابق با امکانات دستگاه ها باشد. به هر حال تعداد زیادی زندانی آزاد شدند، فشار اقتصادی بر برخی اقشار زیاد است و... بنابراین باید درخواست هایمان تعدیل شده، باشد. به هر حال این بحث ماسک هم مصوبه ستاد کشوری است که باید رعایت شود.

با استفاده از نرم افزار ماسک، مناطق سفید و قرمز کرونا را مشاهده کنید

وی در پاسخ به سوالی درباره تغییر شرایط مناطق از سفید به زرد و قرمز، گفت: در نرم افزار ماسک مناطق سفید اعلام شده است. باید توجه کرد که شهر سفید و هم می تواند به زرد و... تبدیل شود و یا برعکس. این اتفاق عجیب و غریب نیست و اگر یک شهر سفید که یک مورد بستری به ازای 100 هزار نفر داشته، میزان بستری اش به دو نفر افزایش یافت، فاجعه نیست. مادامی که فرایند کلی کشور کنترل است و در بیشتر شهرستان ها و استان ها عدد R. زیر یک است و تعداد بهبودیافتگان بیش از مبتلایان جدید است، این جغرافیای ابتلا با جغرافیای ابتلای اسفند ماه و یا اوایل فروردین تفاوت ماهوی دارد؛ بنابراین یک زمان ما در پیک هستیم و موارد افزایش می یابد و یک زمان در نزول هستیم و موارد افزایش جزیی داریم. منتها وقتی می گوییم یک منطقه سفید است تا زمانیکه تغییر جزیی دارد، تا دو هفته شرایط آن را تغییر نمی دهیم. اگر منطقه سفید، قرمز شود، آن زمان تغییر رفتار می دهیم.

چرایی افزایش آمار کرونا در خوزستان

حریرچی در ادامه مجددا درباره شرایط خوزستان گفت: گزارشاتی از خوزستان داریم که اعلام شده است که قسمتی از موارد به این دلیل است که اپیدمی در خوزستان دیرتر شروع شده و به همین دلیل پیک در آن جا دیرتر رخ داده است. موضوع دوم این است که بالاخره استان هایی که در پیک های اول در اسفند ماه به پیک رسیدند، هم جو روانی جامعه بیشتر به سمت رعایت موارد بهداشتی بود و هم مقررات بازگشایی سخت تر بود، از طرفی اکنون استان هایی که دیرتر دچار اپیدمی شده اند، قسمتی از بازگشایی ها اجرا شده و از طرفی تحمل مردم هم کمی کاهش یافته است. ضمن اینکه استان خوزستان از نظر رفتار های اجتماعی و عشیره ای غلظت بیشتری هم دارد. در عین حال ممکن است عوامل خاصی هم مانند عدم تهویه مناسب به دلیل استفاده از کولر گازی و بسته بودن درب و پنجره ها منجر به چرخش بیشتر ویروس در خانه ها، ماشین ها و محل های کار باشد که البته عامل اصلی نیست و می تواند جزو عوامل باشد. در عین حال موضوع حاشیه شهر اهواز هم آنالیز شده و بر اساس آن سیاست گذاری می شود.

آمار های کرونا در ایران شفاف است

وی درباره آمار های رسانه های خارجی درباره مبتلایان به کرونا در ایران، گفت: آمار ما شفاف است و ثبت احوال هم آمارش را ارائه داد. رسانه هایی که در خارج مستقرند، ابتدا درباره مسائل سیستماتیک کشور هایی که در آن مستقرند و هزینه های شبکه هایشان را تامین می کنند، بپردازند. بالاخره رسما اعلام می کنند که انگلیس با آن عظمت یکی دو هفته است که اعلام کرده که سعی می کند آمار مرگ و میر در مراکز نگهداری از سالمندان که با کرونا مرتبط است را به آمار کرونا اضافه کند، اما در کشور ما درخواست این است که چرا علل مرگ و میر به دلیل سایر بیماری ها را هم وزارت بهداشت اعلام نمی کند.

کرونا را سیاسی نکنیم

وی ادامه داد: در کشور ما هر کس که تست مثبت کرونا داشته باشد، در صورتی که فوت کند، علت فوت را کرونا اعلام می کنیم. در حالیکه در چند کشور اروپایی میانگین سنی مرگ و میرشان بالای 60 یا 70 سال است و اگر بیمار به یک بیماری زمینه ای هم مبتلا باشد، اعلام می کنند که به خاطر این بیماری زمینه ای فوت کرده اند. باید پرسید چند درصد افراد 70 ساله بدون بیماری زمینه ای هستند؟. بیشتر افراد بالای 60 سال یک بیماری زمینه ای جزئی دارند؛ بنابراین بهتر است خیلی در بازی این سازمان ها نیفتیم. آمار ما تاییدیه سازمان بهداشت دنیای را دارد. در اسفند ماه هم که ما را تحت فشار قرار دادند، اعلام کردم که منتظر باشید تا اخبار اروپا و آمریکا برسد و آنگاه درباره این موضوع قضاوت خواهد شد. بسکمک از کشور های دور و نزدیک که آماری از آن ها منتشر نمی شود، آمارهایشان منتشر خواهد شد. فکر می کنم که بهتر است موضوع کرونا را سیاسی نکنیم. اگر برخی از جمهوری اسلامی ایران ناراضی هستند، سعی نکنند در حوزه کرونا آن را مطرح کنند، بلکه شفاف باشند و بتوانند به مردم شان کمک کنند.

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره کمبود داروی بیماران تالاسمی نیز گفت: فکر نمی کنم در این حوزه کوتاهی رخ داده باشد. سند افتخار ما این است که در دوران کرونا هیچ بیمار غیرکرونایی نبوده که مراجعه کرده باشد و برایش کوتاهی اجرا شده باشد. البته می دانیم که در دوران کرونا به دلیل کمبود امکانات و کاهش مراجعاتی که در دوران کرونا داشتند، فعالیت شان کم شد، اما بخش دولتی کاملا جبران کرده و به مراجعات به ویژه در یک ماه اخیر پاسخ داده است. درباره تالاسمی ها هم فکر نمی کنم کوتاهی اجرا شده باشد.

وی افزود: در عین حال ما با توجه به اثرات اقتصادی تحریم ها، وقتی منابع ارزی در اختیار ما قرار نمی گیرد و نمی توانیم تبادل بانکی داشته باشیم، مجبور هستیم استفاده از دارو های تولید داخل را بیشتر کنیم و این موضوع هم از جهت خودکفایی در سال تولید ملی مهم است و گاهی ما در مقام انتخاب قرار می گیریم و در شرایطی که نمی توانیم تبادل ارزی داشته باشیم و در عین حال زمانیکه دارویی تولید داخلی اش به میزان کافی وجود دارد، اما دارویی که تولید داخل آن مقرون به صرفه نیست، عقل حکم می کند که دارویی را وارد کنیم که تولید داخلی اش صرفه اقتصادی ندارد که ممکن این موجب سوءتفاهم شود. در مجموع حمایت از تولید داخل و اتکا به صنعتگران داخل کشور، سیاست اصلی ماست.

هزینه آزمایش های مرتبط با کرونا در بخش دولتی و خصوصی

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره هزینه آزمایش های مرتبط با کرونا، گفت: تست هایی که در بخش دولتی برای کرونا انجام می شود به صورت رایگان و مطابق تعرفه بیمه انجام می شود. در بخش خصوصی بر مبنای تعرفه های مصوب خصوصی است. ضمن اینکه برخی مراکز معتبر خصوصی هم با قیمت مناسب تر و حدود 240 هزار تومان انجام می دهند، اما در بخش دولتی این ارقام وجود ندارد. اگر هر تخلفی در این زمینه در بخش دولتی دیده شد و یا ارقام غیرمتعارفی در بخش خصوصی دیده شد، سامانه 190 به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی است.

حریرچی درباره اجازه آزمایشگاه های خصوصی برای انجام آزمایش کرونا، گفت: طبق بخشنامه وزارت بهداشت آزمایشگاه های خصوصی مجازند که از نمونه هایی که از سوی وزارت بهداشت برایشان ارسال می شود، آزمایش بگیرند. تعرفه آن هم 18.4 K. است که با رقم سال گذشته حدود 490 هزار تومان می شود که درک می کنم برای بیشتر مردم قابل استطاعت نیست. فعلا بر اساس بخشنامه وزارت بهداشت آزمایشگاه های خصوصی فقط می توانند آزمایش هایی را که از سوی وزارت بهداشت ارجاع می شود، برای ویروس کرونا انجام دهند.

حریرچی درباره آخرین شرایط غربالگری کرونا در کشور اظهار کرد: ما در غربالگری سرعت بسیار خوبی داریم؛ به طوری که در سامانه سیب، به جز ناب و سینا که چند میلیون نفر را تحت پوشش دارند، 30 میلیون نفر افراد بالای 15 سال در مرحله دوم غربالگری شدند و دستاورد مهمی که حاصل شده این است که موارد ویروسی که کشف می کنیم 70 تا 90 درصد موارد بی علامت، کم علامت یا اطرافیان در تماس با افراد کرونا مثبت هستند که در شرایط عادی این افراد خودشان مراجعه نمی کردند و در نتیجه شناسایی نمی شدند. این درحالیست که در اسفند ماه فقط افراد علامت دار تست می شدند. در حال حاضر ما به مردم زنگ می زنیم و اگر فردی علامت داشته باشد، حتی کم علامت، او را مورد آزمایش قرار می دهیم. علاوه بر آن خانواده ها و افراد در تماس با کرونا مثبت ها را نیز تست می کنیم. به عنوان مثال در روز گذشته که 1556 مورد کرونا مثبت داشتیم، بیش از 1100 موردش افرادی بودند که با غربالگری و تماس تلفنی شناسایی شدند. هدف ما این است که به ازای هر بیمار 10 نفر از خانواده و همکاران فرد مثبت را تست کنیم و استراتژی ما تست و تست و تست در مراحل اولیه برای ایزوله کردن افراد و جلوگیری از پیشرفت بیماری با مراقبت های مناسب است.

وی همچنین گفت: در حال حاضر مشکل اصلی مردم در بیشتر کشور های دنیا از بیماری زایی ویروس نیست، بلکه از اثرات اقتصادی ناشی از کرونا است. حتما باید سلامت مردم در اولویت سیاست گذاران باشد و بازگشایی ها را با رعایت مقاصد سلامتی باید انجام دهیم، اما حتی زمانیکه قرنطینه های شدید به دلیل سلامت مردم اعمال می شود، اثرات اقتصادی پابرجاست. وقتی بیکاری چند ده میلیونی در اقتصاد آمریکا رخ می دهد و یا تعداد زیادی به زیر خط فقر می فرایند، این در کشور های دیگر هم محتمل است. البته در ایران به دلیل کمک های مردم و دولت، شدت این مسئله به دلیل همبستگی اجتماعی کمتر است، دولت حدبیشتر توانش را به کار می برد، اما موضوع اصلی این است که مردم و رسانه ها باید به کمک به دیگران، فقرا و محرومین تشویق شوند تا خدایی نکرده سفره افطاری خالی نباشد.

منبع: فرارو

به "حریرچی: تهران پاشنه آشیل کنترل کرونا در کشور است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حریرچی: تهران پاشنه آشیل کنترل کرونا در کشور است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید