بخشنامه های محدودکننده صادرات؛ برخی تجار از بازار تجارت خارج شدند

به گزارش وبلاگ آموزش شبکه، تهران (پانا) - رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و تاجیکستان می گوید صادرکنندگانی که با کارت بازرگانی واقعی خود کالا صادرمی کنند قدرت رقابت کمتری با افرادی دارند که کارت بازرگانی اجاره ای دارند. برخی از صادرکنندگان واقعی و شناسنامه دار به دلیل بخشنامه های محدودکننده تجارت از بازار تجارت خارج شده اند یا با کاهش ارقام صادراتی روبرو شده اند.

بخشنامه های محدودکننده صادرات؛ برخی تجار از بازار تجارت خارج شدند

محمدحسین روشنک، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و تاجیکستان درباره تاب آوری اقتصادی بنگا ه های اقتصادی در شرایط ادامه بحران رکود ناشی از کرونا به پانا گفت: تاب آوری بنگا ه ها در دو بخش مطرح است. یکی مربوط به بنگاه های تولیدی و دیگری مربوط به بنگاه های توزیعی است. البته بنگاه های تولیدی در زمان شیوع کرونا لطمه و آسیب چندانی ندید ه اند و واحدهایی نیز بوده اند که با افزایش تولید به دلیل تقاضای فروش روبرو بوده اند.

وی اضافه نمود: در کشاورزی، معدن و تولیدات بسیاری از کارخانجات کاهش تولید ایجاد نشده است اما بخش های دیگری از اقتصاد مانند گردشگری، هتلداری، بازارها و اصناف خرد با ادامه تعطیلی ها با مشکل روبرو شده اند البته تجارت خارجی نیز به واسطه اعمال محدودیت کشورها برای مبادلات و معاملات تجاری با آسیب جدی روبرو شده است.

روشنک اعلام کرد: در کشور ما این شرایط به واسطه شرایط تحریمی تشدید شده است و تصمیم های بالادستی و بخشنامه های اقتصادی مخل تولید موجب شده است تا تاب آوری بخش های خدماتی و توزیعی با مشکل روبرو شود.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و تاجیکستان خاطرنشان کرد: خدمات شامل گردشگری، تجارت و برخی از زیربخش های آن با مسائلی به واسطه کرونا روبرو شده اند. در استان خراسان بیش از 75 درصد اقتصاد در حوزه خدمات است و مسائلی متعدد داشتنداما در حوزه تولید به واسطه محدودیت ورود کالا و مبارزه سرسختانه با قاچاق مسائل کمتری دیده شده است.

روشنک گفت: صادرکنندگان به دلیل محدودیت ناشی از صادرات برخی از کالاها با مسائلی روبرو شده اند به طور مثال تولیدکنندگان روغن نباتی به واسطه وارداتی بودن ماده اولیه با محدودیت صادرات روبرو شدند و صادرکننده ای که سالانه 25 میلیون دلار صادرات روغن به کشورهای همسایه داشته است اکنون میزان صادرات آن به 400 هزار دلار کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه صادرکنندگانی که با کارت بازرگانی واقعی خود کالا صادرمی کنند قدرت رقابت کمتری با افرادی دارند که کارت بازرگانی اجاره ای دارند، اظهار کرد: برخی از صادرکنندگان واقعی و شناسنامه دار به دلیل بخشنامه های محدودکننده تجارت از بازار تجارت خارج شده اند یا با کاهش ارقام صادراتی روبرو شده اند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "بخشنامه های محدودکننده صادرات؛ برخی تجار از بازار تجارت خارج شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بخشنامه های محدودکننده صادرات؛ برخی تجار از بازار تجارت خارج شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید