گام بلند 5 شرکت دانش بنیان برای توسعه فناوری واقعیت مجازی درکشور

به گزارش وبلاگ آموزش شبکه، فناوری واقعیت مجازی کاربردهای فراوانی دارد. از این مفهوم در حوزه های علمی، فرهنگی، آموزشی، تجارت پزشکی و سلامت استفاده می نمایند.

گام بلند 5 شرکت دانش بنیان برای توسعه فناوری واقعیت مجازی درکشور

به گزارش گروه علم و پیشرفت وبلاگ آموزش شبکه به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، واقعیت مجازی این روزها کاربرد فراوانی یافته است. واقعیتی که واقعی و حقیقی نیست اما وجود دارد. این مفهوم نوین خیلی زود جای خود را در دنیا باز کرد و جنبه های مختلفی از زندگی روزمره مردم را به خود اختصاص داد. شاید طراحی عینک های ویژه برای تماشا فیلم های چند بعدی یکی از نمادهای توسعه این فناوری در دنیا باشد.

نقاشی های پانوراما یا 360 درجه نخستین کوشش ها برای تحقق رویای واقعیت مجازی بود. نقاشی هایی دایره ای شکل که بیننده را در میان رویدادها و مکان نقاشی شده قرار می دهد. اما قرن 21 را دوره اوج گیری این فناوری در دنیا تلقی می نمایند.

از بین بردن محدودیت میان فضای واقعی و فضای مجازی را واقعیت مجازی می نامند. این فناوری محیطی مجازی روبروی کاربران قرار می دهد که براساس حرکت بدن آن محیط مجازی قابل رویت خواهد بود. این فناوری در ایران هم با کوشش 5 شرکت دانش بنیان پیشرفته است. ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم از این محصولات حمایت نموده است.

1. گردش مجازی در تخت جمشید

شرکت مهد ارتباط گوهر آریا یکی از مجموعه هایی است که از سال 81 فعالیت خود را در زمینه های فنی و مهندسی،فناوری ارتباطات و اطلاعات، شبکه های داخلی و نرم افزار شروع کرد. یکی از محصولات این شرکت طراحی واقعیت ترکیبی تخت جمشید (مانا) است. این برنامه درواقع نمایش بازسازی سه بعدی تخت جمشید به یاری تکنولوژی های AR و VR است.

این برنامه به گردشگران مجازی یاری می نماید تا با استفاده از موبایل، تبلت و هدست واقعیت مجازی بنای تاریخی تخت جمشید را به صورت سه بعدی ببینند و با انتخاب یک کلید کل مجموعه را به صورت 360 درجه مشاهده نمایند.

2. بازدید مجازی از موزه ها

موزه مجازی ایران محصولی است که به وسیله شرکت پایدار میراث آرکا به فراوری رسیده است. این مجموعه سال 94 با هدف مستندنگاری، شبیه سازی، آرشیو، معرفی و اشاعه میراث فرهنگی و طبیعی ایران تاسیس شد.

این شرکت با استفاده از فناوری های نوینی چون فتوگرامتری، پهپاد فتوگرامتری، اسکن لیزر، عکاسی گیگاپیکسلی، واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و پرینت سه بعدی در کوشش است تا میراث این مرز و بوم را به میراثی پایدار بدل کند و در راستای توسعه پژوهش در حوزه مطالعات ایران قدم بردارد. یکی از این کوشش ها، فراهم کردن بازدید مجازی از موزه های کشور است.

3. آموزش مجازی ساخت صنایع دستی

نگاره گردان شهر فیروزه ای هم شرکت دیگری است که به این حوزه ورود نموده است. این مجموعه، فعالیت خود را سال 90 در زمینه معماری و شهرسازی شروع کرد. طراحی و فراوری دوربین های واقعیت افزوده شهری و گردشگری با رویکرد تجربه محوری و هم آفرینی (اقیانوس) از جمله محصولات این شرکت است.

پروژه اقیانوس به صورت مرکز تجربه صنایع دستی در کاخ موزه چهلستون در حال فعالیت است. گردشگران با حضور در این محل می توانند علاوه بر تماشا فرایند ساخت هنرهایی چون مقرنس آینه، معرق کاشی، دوخت های سنتی، میناکاری، هنر قلمکار و مشبک فلز در کارگاه های تجربه محوری شرکت نمایند.

4. گردش در برج طغرل

شبیه ساز واقعیت مجازی برج تاریخی طغرل، اپلیکیشن آراوین نرم افزار راهنمای موزه هم محصولاتی است که به وسیله شرکت فرجاد سپهر دنیا آرا فراوری شده است.

در برنامه شبیه ساز واقعیت مجازی برج تاریخی طغرل، کوشش شده است تا با بکارگیری فناوری های گوناگون، ضمن فراوری محیطی واقع گرایانه از مکان باستانی، ویژگی های منحصر به فرد آثار موجود در آن، بصورت قابل درک برای کاربر نهایی، در آن شبیه سازی گردد. کاربر در این محیط آزادانه حرکت و با تغییر تاریخ و زمان، تاثیرات تغییرات زاویه تابش نور بر سطح برج را مشاهده می نماید. بعلاوه با فراوری صدا در فضای داخلی برج، متوجه پژواک از سطوح آن می گردد و بعلاوه، با تعامل با اشیاء موجود در محوطه، درباره ویژگی های منحصر بفرد آن اطلاعات کسب می نماید.

5. توسعه فناوری های گردش مجازی

آرمان گیتی رای هم به حوزه ارائه خدمات واقعیت مجازی و افزوده گردشگری ورود و محصولاتی در این زمینه ارائه نموده است. مجموعه دانش بنیان آگیرا در سال 92 حول توسعه فناوری های نوین صنعت گردشگری در دانشگاه صنعتی شریف تاسیس شد.

این شرکت با استفاده از فناوری های نوین طراحی وب، داده کاوی کلان داده ها، سامانه های بازدید واقعیت مجازی و واقعیت افزوده و نرم افزارهای موبایل محصولات متعددی را در صنعت گردشگری توسعه داده است.

منبع: خبرگزاری فارس

به "گام بلند 5 شرکت دانش بنیان برای توسعه فناوری واقعیت مجازی درکشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گام بلند 5 شرکت دانش بنیان برای توسعه فناوری واقعیت مجازی درکشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید