واکسن دائمی برای کرونا ساخته نخواهد شد

به گزارش وبلاگ آموزش شبکه، یک متخصص نانوبیوتکنولوژی می گوید به هیچ عنوان نباید دل به اخبار مربوط به ساخت واکسن کرونا بست چرا که واکسنی قطعی در کار نخواهد بود و حتی نوع موقتی آن نیز قرار نیست به زودی به ایران برسد.

واکسن دائمی برای کرونا ساخته نخواهد شد

به گزارش وبلاگ آموزش شبکه ، محمدعلی زند ویروس شناس و متخصص نانوبیوتکنولوژی در گفت و گویی با وبلاگ آموزش شبکه عنوان نمود: ویروس ها ساختار جهش زایی دارند و به همین دلیل است که تا امروز واکسنی دائمی برای آنفولانزا ساخته نشده. واکسن آنفولانزا به گونه ای است که فقط برای یک فصل دوام دارد و در صورت ساخت واکسن برای کرونا بهتر از نوع آنفولانزای آن نخواهد بود.

زند گفت: البته جهش ویروس ها به این گونه هم نیست که همواره موتاسیون قوی تری فراوری نمایند ولی در ماجرای همه گیری ویروس کرونا با شرایط ویژه ای روبرو هستیم. موتاسیون این ویروس مدام قوی تر می گردد و حملات شدیدتری دارد و به دنبال آن اندام های بیشتری از بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.

این متخصص نانوبیوتکنولوژی اضافه نمود: موتاسیون همواره وجود دارد. در رابطه با کرونا همه گیری سریع تر اتفاق می افتد و تعداد موتاسیون ها نیز بیشتر است.

وی در رابطه با این پرسش که ساخت واکسن کرونا و عرضه آن به بازار جهانی تا چها اندازه امیدوار نماینده است پاسخ داد: واکسنی قطعی برای ویروس کرونا ساخته نخواهد شد. کسانی هم که ادعای ساخت واکسن قطعی ضدکرونا را داشتند از ادعای خود برگشته اند. بیماری های بسیار زیادی در جهان وجود دارد که هنوز واکسنی برای آن ساخته نشده است. بیماری آنفولانزا که ساده تر از کرونا به نظر می رسد هنوز واکسن دائمی ندارد. این بیماری هنوز در موارد متعددی منجر به فوت افراد می گردد و بعد از این همه سال هنوز واکسن ندارد. اکنون من واقعا نمی دانم سازمانی مثل سازمان بهداشت جهانی دقیقا به دنبال چه چیزی است و چه کار می نمایند. دست هایی پشت پرده وجود دارد.

زند تاکید نمود: من خودم یکی از کسانی هستم که ادعایی را مطرح نموده ام و عصاره ای را به عنوان مکمل درمان بیماری کرونا در نظر گرفته ام. این عصاره را می توان هم برای درمان در نظر گرفت و هم برای پیشگیری. اما هر زمانی که این پروژه را به دانشگاه های مختلف ارائه می دهیم شرایط به گونه ای پیش می رود که مجبور به کناره گیری می شویم.

در جلسه ای مربوط به طب سنتی در یکی از دانشگاه های کشور ما این پروژه را مطرح کردیم اما به من گفتند که این پروژه را رها کنم.

این متخصص نانوبیوتکنولوژی بیان داشت: اگر هم واکسنی برای کرونا ساخته گردد که بعید می دانم دائمی و کارساز باشد برای افرادی مورد استفاده قرار می گیرد که سالم هستند نه افرادی که درگیر ویروس کرونا شده اند.

زند در ادامه گف: بر طبق گفته رییس جمهور 25 میلیون نفر از جمعیت کشور آلوده به ویروس کرونا شده اند. این جمعیت نیازی به واکسن ندارند، اصلا واکسن می خواهند چکار. واکسن برای افرادی است که مبتلا نشده اند.

وی با بیان اینکه شمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور خیلی بیشتر از 25 میلیون نفر است اضافه نمود: بر فرض واکسن کرونا ساخته شد. بسیار بعید است که به این زودی به دست ما برسد. در رابطه با واکسن کرونا ساده انگاری زیادی وجود دارد و بسیاری گمان می نمایند که این واکسن قطعی و دائمی است و به زودی در دسترس همگان قرار خواهد گرفت. اخبار مربوط به فراوری واکسن کرونا واقعا خسته نماینده شده است.

زند تاکید نمود:در طب سنتی گاهی اوقات بسیار اغراق نمایی می گردد اما در همین فرآیند درمان بیماری کرونا، طب سنتی بیشتر از این ها می تواند مورد آنالیز قرار بگیرد.

این متخصص نانوبیوتکنولوژی در خاتمه گفت: بر روی سازمان جهانی بهداشت چندان نمی توان تکیه کرد. اگر این سازمان کاری می توانست انجام دهد پیش از این برای بچه ها پروانه ای انجام می داد. چرا تا الان دارو و باند مخصوص بچه ها پروانه ای را به ایران نفرستاده اند؟ به هر حال رسانه ها در مورد کرونا باید وظیفه خود را انجام بدهند. ما با جمعیت زیادی از مبتلایان روبرو هستیم که گرفتار ویروس جهش یافته شده اند. باید فکری اساسی کرد و کنترل و مدیریت باید روی این قضیه بیشتر باشد.

منبع: جام جم آنلاین

به "واکسن دائمی برای کرونا ساخته نخواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن دائمی برای کرونا ساخته نخواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید