همه چیز درباره ویروس نو مو

به گزارش وبلاگ آموزش شبکه، تهران (پانا) - یک پزشک متخصص بیماری های عفونی با تشریح ویژگی های نو ویروس MU درباره خطرناک بودن این ویروس توضیحاتی داد و تاکید نمود که واکسیناسیون راهکار اصلی کنترل پاندمی است.

همه چیز درباره ویروس نو مو

رضا صالحی در گفت وگو با پانا با تشریح ویژگی های سویه MU(مو) از خانواده کروناویروس که به تازگی از سوی سازمان جهانی بهداشت مطرح شده است، اظهار کرد: منشا این ویروس در کلمبیا شناسایی شده و اخیرا به اسم یک سویه نو از کروناویروس در جهان شناسایی و 45 کشور را هم تحت تاثیر قرار داده است البته هنوز اطلاعات دقیق تری از این نوع ویروس به دست نیامده اما در مقالاتی اشاره شده که سویه MU از لامبدا قوی تر است.

این پزشک بیماری های عفونی در پاسخ به این سوال که آیا سویه MU از سایر جهش های کرونا خطرناک تر می گردد، گفت: سازمان جهانی بهداشت اخیرا این سویه را معرفی نموده ولی به خطرناک بودن یا نگران نماینده بودن آن اشاره نشده است اما به هر حال این ویروس نو معرفی شده و به فهرست مراقبت های سازمان جهانی بهداشت اضافه شده است و ممکن است کشورهای زیادتری را درگیر کند.

تمام ویروس های تنفسی دچار جهش های پی در پی می شوند

وی با تاکید بر اینکه تمام ویروس های تنفسی دچار جهش های پی در پی می شوند، ادامه داد: بعضی جهش ها ویروس را خطرناک تر می نمایند اما در برابر واکسن ها مقاومتی ندارند که هنوز تعیین نیست سویه MU در برابر ایمنی ایجاد شده بر اثر واکسن ها مقاومتی دارد یا نه. تحقیقات بر روی خطرآفرین بودن این جهش در حال اجرا است و تا زمان اعلام نتایج نمی توان در این باره اظهارنظر کرد.

صالحی گفت: شواهد اولیه سازمان جهانی بهداشت حاکی از این است که این سویه نو می تواند تا حدی از آنتی بادی هایی که از واکسیناسیون دریافت می گردد فرار کند اما هنوز درباره خصوصیات این ویروس که چقدر می تواند مهاجم باشد یا اینکه بیماری زایی و انتقال پذیری بیشتری دارد، نمی دانیم.

این پزشک متخصص اعلام نمود: سازمان جهانی بهداشت واریانت های MU و لامبدا را به اسم واریانت های تحت نظر می داند به این معنی که واریانت های تحت نظر به اسم واریانت نگران نماینده یا مشکل آفرین تلقی نمی شوند اما انتقال پذیری بیشتر و مقاومت بیشتری نسبت به واکسن دارند. در نهایت باید شکیبا باشیم تا تحقیقات بیشتری انجام گردد و ویژگی های بیشتری از این سویه شناسایی گردد.

واکسیناسیون راه چاره اصلی کنترل پاندمی است

وی با تاکید بر اینکه واکسیناسیون راه چاره اصلی کنترل پاندمی است، گفت: برترین راه مقابله با انواع مختلف جهش های ویروس کرونا، این است که تا آنجا حد ممکن افراد بیشتری واکسینه شوند و در این صورت است که جهش های پی در پی ویروس فروکش می نماید. در واقع تا زمانی که جمعیت قابل توجهی واکسینه نشده اند، در معرض جهش های مختلف ویروس خواهیم بود و تنها راه مقابله در برابر این بیماری مرگبار هم تشدید رعایت پروتکل های بهداشتی است.

منبع: خبرگزاری پانا

به "همه چیز درباره ویروس نو مو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره ویروس نو مو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید