عقاید مختلف همدیگر را تحمل کردیم، مدارا داشتن قابلیت می خواهد

به گزارش وبلاگ آموزش شبکه، رئیس مجلس گفت: مدارا داشتن قابلیت می خواهد باید افراد استحکام فکری و اعتماد قلبی داشته باشند تا پدیده مدارا بنشیند.

عقاید مختلف همدیگر را تحمل کردیم، مدارا داشتن قابلیت می خواهد

به گزارش ، علی لاریجانی در آخرین جلسه هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین با تشکر از اعضا و کارشناسان هیات، گفت: در این مدت ما برای شما زحمت زیادی ایجاد کردیم، زیرا شما در بخش های دیگر مشغول کار های مهمی بودید، اما برای بحث تطبیق مصوبات با قوانین به ما مشاوره دادید.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تشکر از محسن اسماعیلی رئیس هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین، اضافه نمود: اینجانب به آرا و اعضای هیات اعتماد کامل داشتم، زیرا وقتی آراء شما را آنالیز می کردم تعیین بود که موضوعات را از جوانب مختلف آنالیز نموده و دقت نظر داشتید به همین دلیل بود که اعتماد کاملی به نظرات کارشناسی شما پیدا کردم.

لاریجانی با تاکید بر اینکه شما کار عمیق حقوقی انجام دادید، ادامه داد: طرح این پیشنهاد که اقدامات شما به عنوان پشتوانه حقوقی در کشور مدنظر قرار گیرد کاملا صحیح است، زیرا با این اقدام شاهد وحدت رویه در نظام حقوقی کشور خواهیم بود که برای دانشگاه ها و بخش های حقوقی موثر است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات اسماعیلی درباره به روزرسانی آنالیز مصوبات دولت، این اقدام را ارزشمند برشمرد و ادامه داد: اوایل مجلس هشتم مشاهده کردم که فاصله زیادی در تصمیم گیری داریم که این موضوع را نقصی عظیم می دانستم، زیرا وقتی به بعضی آئین نامه ها بعد از 2 سال یا بیشتر رأی داده می گردد عملا خاصیت خود را از دست می دهد؛ این ها اشکالاتی بود که شما با همت خود در به روزرسانی آن ها خدمت عظیمی به بخش حقوقی کشور کردید که اقدام ماندگاری است.

لاریجانی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه فعالیت هیات تطبیق مصوبات با قوانین به عنوان سنتی ماندگار در مجالس آینده ادامه پیدا کند، گفت: اقدام شما به استحکام تصمیمات حکمرانی یاری می نماید.

مدارا داشتن قابلیت می خواهد/ افراد استحکام فکری داشته باشند تا پدیده مدارا بر آن ها بنشیند

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اینکه عنوان شد در جلسات هیات افراد با اختلاف آراء از جهات سیاسی حضور داشتند نشان از قابلیت بالای جمع دارد؛ مدارا داشتن قابلیت می خواهد باید افراد استحکام فکری و اعتماد قلبی داشته باشند تا پدیده مدارا بر آن ها بنشیند، زیرا این پدیده بر هر کسی نمی نشیند.

وی ادامه داد: اگر در جلسات با عقاید مختلف همدیگر را تحمل کردیم تا نتیجه درستی ایجاد گردد نشان از بلوغ ارزشمند در همه اعضا دارد که ما این را در هیات تطبیق شاهد بودیم.

لاریجانی در خاتمه جلسه با تشکر ویژه از اسماعیلی به عنوان رئیس هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین لوح تقدیری را تقدیم وی کرد.

اسماعیلی: هیات تطبیق مصوبات یک مرجع علمی و حقوقی است

محسن اسماعیلی در ابتدای جلسه هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین با رئیس مجلس خطاب به لاریجانی ضمن آرزوی صحت و سلامت برای وی، گفت: از اینکه در این مدت طولانی و پر فراز و نشیب ما را به عنوان همکاران خود پذیرفتید از شما تشکر می کنم.

وی با بیان اینکه لاریجانی برای آرایی که از سوی هیات داده می شد احترام قائل بودند، تاکید نمود: اگرچه پذیرفتن یا نپذیرفتن رأی هیات از اختیارات قانونی لاریجانی بود، ولی ایشان در تمام این مدت با تفاهم کامل ما را در ابراز رأی آزاد گذاشتند که امیدواریم الگویی برای آیندگان باشد.

رئیس هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین با تاکید بر اینکه در هیات تطبیق کوشش کردیم تا با پایبندی به نص و روح قانون کار را جلو ببریم، اضافه نمود: کوششمان بر این بود که در قوانین حتی قوانین شکلی کوچکترین مسامحه ای نداشته باشیم.

وی با بیان اینکه دقت نظر لاریجانی روی آرای هیات بسیار کارشناسی بود، ادامه داد: نکته سنجی و هدایت های ایشان در پیشبرد کار ها یاری رسان هیات بود.

اسماعیلی در ادامه با تشکر از جعفری رئیس حوزه ریاست مجلس گفت: ایشان و مجموعه دفتر ریاست هر چه توانستند یاری های صمیمانه و موثری به مجموعه هیات داشتند.

اسماعیلی با بیان اینکه اعضای هیات تطبیق از نظر تفکرات سیاسی در منتهی الیه خطوط فکری قرار داشتند، ادامه داد: با این وجود اعضا در نهایت احترام و صمیمیت به بهترین شکل کار را پیش بردند که این روش در کشور باید به کار گرفته گردد.

وی با بیان اینکه طی مدت فعالیت حتی یک مورد کدورت بین اعضا نداشتیم، اضافه نمود: در عین اینکه بحث ها سنگین و جدی بود و اعضا به تضارب آرا پایبند بودند، اما همکاری صمیمانه ای وجود داشت که می تواند الگوی خوبی برای بخش های دیگر در کشور باشد.

اسماعیلی با تشکر از لاریجانی گفت: از شما بابت اینکه پیشنهاد استفاده از کارشناسان جوان در هیات را پذیرفتید تشکر می کنم؛ این موضوع تدبیر شما بود که به نوعی کادر تربیت گردد؛ با اجرایی کردن پیشنهاد شما شاهد بودیم که کارشناسان فعال هم در کارگروه ها و هم در جلسات عمومی اقدامات موثری داشتند.

رئیس هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین ضمن تشکر از همکاران خود در این هیات، یادآور شد: دوستان متدین، بی توقع و پرکار ما در این مدت خدمات موثری به هیات ارائه کردند.

اسماعیلی در تشریح رئوس کار هیات تطبیق گفت: یکی از رئوس کار هیات بازترسیم چهره هیات در افکار عمومی بود، واقعیت آن است که هیات تطبیق بنا داشت به عنوان مرجع علمی و حقوقی و بدون سوگیری سیاسی عمل کند که فکر می کنم این رخ داد.

وی با بیان اینکه استقلال رأی هیات و اقتدار آن مشهود بود، ادامه داد: ما کوششمان بر این بود تا از بگومگو های رسانه ای و سیاسی خارج شده و بر انجام وظایف قانونی متمرکز شویم.

رئیس هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین با بیان اینکه بازخوانی پرونده ها و دیجیتالی شدن آن ها از دیگر خدمات هیات تطبیق بود، اضافه نمود: ما در این مدت پیروز به بازخوانی و انتظام دادن به 27 هزار پرونده بدون هزینه کرد حتی یک ریال شدیم؛ هم اکنون بانک آماده ای در اختیار داریم که اگر مسائل آن برطرف گردد بانک اطلاعاتی حقوقی قوی برای کشور ایجاد خواهد شد.

وی به روزرسانی تطبیق مصوبات دولت با قوانین را از دیگر اقدامات هیات برشمرد و تاکید نمود: هم اکنون هیچ موضوع عقب مانده ای از نظر به روزرسانی وجود ندارد.

اسماعیلی با بیان اینکه در کار هیات وحدت رویه و استانداردسازی آرا وجود داشت، ادامه داد: در این زمینه آئین نامه های داخلی تدوین کردیم که سند راهی برای صدور آرا باشد.

وی با بیان اینکه در دوران فعالیت روابط خوبی با دولت و مجلس داشتیم، تاکید نمود: البته به مسائلی در حوزه آرای بعضی از شورا ها مانند شورای عالی استان ها، ستاد کرونا، جلسه هماهنگی مالی سران قوا وجود داشت که مصوبات آن ها به دست ما نمی رسید در حالی که در تصمیم گیری ما تاثیر داشت.

رئیس هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین در خاتمه در پاسخ به پرسشی از سوی رئیس مجلس مبنی بر اینکه هم اکنون چند درصد مغایرت در مصوبات وجود دارد، گفت: مغایرت مقدماتی 11 درصد بود، ولی با همکاری که انجام شده است صدور رای مغایرت نهایی به 4 درصد رسید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "عقاید مختلف همدیگر را تحمل کردیم، مدارا داشتن قابلیت می خواهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عقاید مختلف همدیگر را تحمل کردیم، مدارا داشتن قابلیت می خواهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید