درخواست دموکرات ها برای برکناری ترامپ

به گزارش وبلاگ آموزش شبکه، نانسی پلوسی رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا خواهان برکناری فوری دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور یا استیضاح وی در کنگره شد.

درخواست دموکرات ها برای برکناری ترامپ

پلوسی پنجشنبه شب گفت: رئیس جمهوری ایالات متحده شورش مسلحانه علیه آمریکا را تحریک کرد.

او با هشدار در خصوص اینکه ترامپ ممکن است زیان بیشتری به آمریکا برساند، اضافه نمود: هر روز ممکن است که نمایش وحشتی برای آمریکا باشد.

پلوسی از مایک پنس معاون ترامپ درخواست کرد با استناد به متمم 25 قانون اساسی آمریکا برکناری رئیس جمهور آمریکا را میسر کند.

برنی سندرز سناتور دموکرات و از مخالفان سرخست ترامپ گفت: بعضی از مقام های دولتی در اعتراض به اقدامات وحشتناک و فتنه انگیز دیروز ترامپ در حال استعفا هستند. این کافی نیست!

در ادامه نوشت: معاون رئیس جمهور و اعضای کابینه باید متمم بیست و پنجم را هم اکنون فعال و ترامپ را قبل از اینکه آشوب و خشونتی را بر انگیزد بر کنار نمایند.

طبق متمم 25 قانون اساسی آمریکا، درصورت عدم کفایت، ناتوانی یا مرگ رئیس جمهور آمریکا، اکثریت کابینه می توانند به انتصاب معاون وی به عنوان رئیس جمهور رأی دهند.

در پی یورش طرفداران ترامپ به کنگره آمریکا انتقادهای داخلی و خارجی از او شدت گرفته است.

قانونگذاران دموکرات در کنگره آمریکا پنجشنبه شب پیش نویس لایحه استیضاح ترامپ را منتشر کردند.

دیوید سیسیلین نماینده دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: پیش نویس لایحه ای را که من، تد لیو و جیمی راسکین برای برکنار کردن ترامپ از قدرت در پی حمله روز گذشته به ساختمان کنگره رخ داد، توزیع کردم.

موج استعفا در دولت

در همین رابطه در دولت ترامپ نیز اختلافات بالا گرفته است و تعدادی از مقامات استعفا داده اند.

ایلین چاو، وزیر حمل و نقل آمریکا بیان کرد که به دنبال حوادث روز چهارشنبه در واشنگتن تصمیم گرفته است از مقام خود کناره گیری کند.

او به این ترتیب عالی ترین مقام دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده است که تا به امروز خبر استعفایش در اعتراض به اشغال ساختمان کنگره منتشر شده است.

ایلین چاو گفته است که وزارت حمل و نقل تا زمان تحلیف جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا به همکاری با تیم انتقالی او ادامه خواهد داد.

ایلین چاو همسر میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه در مجلس سنا است. رابطه دونالد ترامپ با میچ مک کانل پس از آنکه رهبر اکثریت جمهوریخواه در سنا پیروزی جو بایدن در کالج الکترال را به رسمیت شناخت به تیرگی گرائید.

در همین رابطه مایک مولوینی، رئیس پیشین کارکنان کاخ سفید نیز اعلام نموده است که در اعتراض به حوادث روز چهارشنبه در واشنگتن از مقام خود به عنوان فرستاده ویژه آمریکا در ایرلند شمالی استعفاء می دهد. متیو پوتینجر، معاون مشاور امنیت ملی ایالات متحده نیز روز پنجشنبه از مقامش استعفا داد.

استفانی گریشم، رئیس کارکنان دفتر ملانیا ترامپ، بانوی اول آمریکا نیز شامگاه چهارشنبه پس از اشغال ساختمان کنگره از سوی طرفداران دونالد ترامپ از مقام خود استعفاء داد.

منبع: فرارو

به "درخواست دموکرات ها برای برکناری ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست دموکرات ها برای برکناری ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید