خبر خیلی مهم درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان

به گزارش وبلاگ آموزش شبکه، خبرنگاران :رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس جلسه هم اندیشی امروز صبح نمایندگان با عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان تامین اجتماعی را تشریح کرد.

خبر خیلی مهم درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان

حقوق بازنشستگان مسئله بسیار مهم در یک جامعه می باشد. حقوق بازنشستگان به نسبت تورم همخوانی زیادی ندارد. حقوق بازنشستگان بارها مورد آنالیز قرار گرفته است مجلس انقلابی یازدهم درباره حقوق بازنشستگان صحبت های جدیدی را عنوان کرد. در متن زیر آخرین اخبار درباره زمان واریز حقوق بازنشستگان را می خوانید.

به گزارش وبلاگ آموزش شبکه؛ علی دهقان کیا رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی تهران درباره بازنشستگی تأمین اجتماعی توضیحات جامعی داد.

بازنشسته ای که دارای سابقه 10 یا 15 ساله است باید به همان مقدار مشمول افزایش حقوق بگردد و آن کسانی هم که سابقه بیشتری دارند به مقدار همان سابقه مشمول این قانون بشوند.

علی دهقان کیا رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی تهران درباره بازنشستگی تأمین اجتماعی توضیحات جامعی داد.

علی دهقان کیا رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی استان تهران درخصوص اشکالات اجرای مرحله اول متناسب سازی حقوق بازنشستگان گفت: هر کجا در کلیات یک طرح اشتباهاتی اتفاق افتاده اسباب نارضایتی را فراهم نموده و به همین دلیل من تصور می کنم در چنین موقعیت هایی باید شرایط کار را تغییر داد. در مرحله اول متناسب سازی ها سابقه ها در نظر گرفته شد.

یعنی ما بازنشسته هایی داریم که از ده سال تا سی و پنج سال سابقه دارند. با توجه به چنین شرایطی سوال این است که آیا باید بین سابقه ده ساله و سابقه سی و پنج ساله هیچ تفاوتی قائل نشویم و یکسان برخورد کنیم و بگوییم حقوق همه این ها به یک مقدار افزایش پیدا کند؟ یا اینکه برای آن بازنشسته ای که دارای سابقه سی و پنج ساله است برای هر سال از سابقه اش امتیاز در نظر گرفته بگردد؟

وی ادامه داد: من تصور می کنم آن بازنشسته ای که دارای سابقه ده یا پانزده ساله است باید به همان مقدار مشمول افزایش حقوق بگردد و آن کسانی هم که سابقه بیشتری دارند به مقدار همان سابقه مشمول این قانون بشوند. درواقع تقسیم امتیاز از طرف ما به این شکل انجام گرفته است. چون صندوق تامین اجتماعی نه صندوق صدقات است و نه کمیته امداد. در صندوق تامین اجتماعی مدت بیمه پردازی افراد از اهمیت برخوردار است. ما هم بر همین مبنا سابقه ها را در نظر گرفته ایم و برای هر یک سال امتیازی را لحاظ نموده ایم. صحبت ما این است که هر کسی که دارای سابقه ده ساله باشد باید صد و پنجاه هزار تومان از این متناسب سازی به حقوقش اضافه گردد. وقتی پولی را که در اختیار ما گذاشته اند را بین هر سال تقسیم می کنیم به ازای هر یک سال پانزده هزار تومان می توانند دریافت نمایند.

افزایش صد و شصت هزار تومان برای فرد با 16 سال سابقه کار

دهقان کیا اظهار داشت: بر این مبنا برای آن کسی که سابقه شانزده ساله دارد این افزایش صد و شصت هزار تومان و برای فرد دارای سابقه هفده ساله این مبلغ صد و هفتاد هزار تومان خواهد بود. یعنی این مبلغ برای هر سال سابقه ده هزار تومان افزایش پیدا می نماید تا بیست و پنج سال. از بیست و پنج تا سی و پنج سال این افزایش سالانه بیست هزار تومان خواهد بود. علتش هم این است که تعداد بازنشسته هایی که ما الان داریم تقریبا به طور میانه بیست و یک سال بیمه پردازی دارند. ما به این نظر رسیدیم که امتیاز این افراد را بیشتر کنیم که تشویقی صورت بگیرد و بعد از این افراد با سابقه کمتر از بیست و پنج سال برای بازنشستگی اقدام ننمایند بلکه با سابقه بالای بیست و پنج سال برای بازنشسته شدن وارد عمل بشوند.

مورد دیگر هم به مقدار آورده این بازنشستگان مربوط می گردد. یک بازنشسته ای در زمان اشتغالش یک میلیون و دویست هزار تومان برای حق بیمه پرداخت نموده و فرد دیگری هم پنج میلیون تومان پرداخت نموده است. این افراد به نسبت آن مبلغی که برای بیمه پرداخت نموده اند مشمول متناسب سازی حقوق ها شده اند. این شرایط به مرحله اول اجرای طرح متناسب سازی حقوق بازنشستگان مربوط می گردد.

چهار میلیون و دویست هزار تومان برای سابقه سی ساله

رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی تهران اضافه کرد: برای اجرای مرحله دوم این طرح هم قرار بود حداقل بگیران ما که حدود شصت درصد را تشکیل می دهند شامل افزایش حقوق بشوند. پیشنهاد ما این بود که از دو میلیون و هشتصد هزار تومان به چهار میلیون و پانصد هزار تومان برسد. پیشنهاد خود سازمان تامین اجتماعی سه میلیون و هفتصد هزار تومان بود. اما در نهایت به چهار میلیون و دویست هزار تومان برای حداقل بگیران دارای سابقه سی ساله و برای افراد با سی و پنج سال سابقه چهار میلیون و پانصد هزار تومان در نظر گرفته شد. این ارقام مربوط به حداقل بگیران ما در سال هزار و چهارصد است. برای سایر سطوح هم افرادی را داشتیم که در زمان بازنشستگی سقف حقوق را دریافت می کردند. در حال حاضر این سقف حقوق به چیزی در حدود دوبرابر حداقل دستمزد رسیده است. یعنی پنج برابر حداقل دستمزد عقب افتاده است.

متناسب سازی ها باید با افزایش حقوق ها همراه گردد

دهقان کیا توضیح داد: ما پیشنهاد کردیم به جای اینکه پنج برابر پرداخت گردد نهایتا هفتاد و پنج درصد یعنی از دو برابر شدن حقوق این افراد اضافه نمی کنیم که هفتاد و پنج درصد هم بیشتر نگردد. چون با اعتبارات اقتصادی تامین اجتماعی تحقق این امر امکانپذیر نبود. بیست و پنج درصد برای افرادی که در سایر سطوح هستند مانده که خواسته ما این است که هرچه زودتر پرداخته گردد. اما الان با توجه به اینکه سازمان تامین اجتماعی وضع اقتصادی مناسبی ندارد ما درباره این مساله فشاری نیاورده ایم.

ولی در مرحله دوم متناسب سازی ها در فروردین سال جاری به شکل یکنواخت حقوق سایر سطوح را بدون متناسب سازی افزایش داده بودند. ما مخالفت کردیم و گفتیم مساله متناسب سازی هم جزو حقوق محسوب می گردد و باید آن مبلغی که بابت متناسب سازی اضافه شده هم شامل این افزایش حقوق ها بگردد. درحال حاضر هم اگر چنین مساله ای مطرح است ما این انتظار را داریم که اگر متناسب سازی ها سال جاری هم ادامه پیدا می نماید افزایش حقوق ها هم باید اتفاق بیفتد. اما دائمی شدن متناسب سازی ها را من هنوز متوجه نشده ام که به چه معناست.

[عیدی بازنشستگان]

خبر مهم درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان

حمیدرضا حاجی بابائی رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: این نشست با حضور حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاونان و مسئولان سازمان تامین اجتماعی و معاونت های گوناگون با هدف آنالیز همسان سازی حقوق بازنشستگان، تعاونی ها، شستا، مطالبات سازمان تامین اجتماعی و نحوه تامین آنها و ... برگزار گردید.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس توضیح داد: یکی از اظهارات نمایندگان این بود، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جزو ثروتمندترین وزارتخانه های کشور است و با وجود درآمدهای بسیار باید یکی از وزارتخانه های کلیدی در دولت باشد. بنابراین از این وزارتخانه توقع می رود، بتواند به قول ها و وعده های خود برای پرداخت تمام بدهی های سازمان تامین اجتماعی و سازمان بازنشستگی کشوری اقدامات لازم را انجام دهد.

حاجی بابایی اظهار کرد: نمایندگان از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواستند تا قبل از انتها سال با فروش اموال گوناگونِ در اختیار و پتروشیمی ها یاری کار دولت باشد و در مورد پرداخت حقوق کارگران و افراد تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی عدالت را رعایت کند.

منبع: خبر آنلاین

منبع: رکنا

به "خبر خیلی مهم درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر خیلی مهم درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید