10 ترفند اثبات شده برای بزرگ تر جلوه دادن فضای نشیمن

به گزارش وبلاگ آموزش شبکه، با افزایش جمعیت شهرنشین، احتیاج مبرم به یافتن مسکن مناسب و بالا رفتن هزینه ها، میزان ی خانه ها کوچک و کوچک تر شده است. یکی از بزرگ ترین معضل های زندگی در یک خانه کوچک، عدم توانایی برای زیباسازی مؤثر فضا است.

10 ترفند اثبات شده برای بزرگ تر جلوه دادن فضای نشیمن

اگر با نگاهی زیباشناسانه و واقع گرایانه به ظرفیت های فضاهای کوچک نگاه کنیم، متوجه می شویم که اجرای بسیاری از شیوه های دکوراسیون در آن ها ممکن نیست. با این وجود، هنوز هم راه چارههایی برای بزرگ تر جلوه دادن فضای کوچک خانه وجود دارند که با هزینه های بالایی همراه نیستند. در این مقاله از وبلاگ آموزش شبکه مگ تعدادی از این راه چارهها را با هم آنالیز می کنیم. با ما همراه باشید.

1. استفاده از مبلمان بدون دسته

شاید در حالت عادی متوجه نشوید، اما دسته های جایگاه ها و مبل ها فضای زیادی را اشغال می نمایند و وقتی در فضایی کوچک قرار می گیرند، از نظر بصری جلوه خوبی ندارند. برترین مکان برای استفاده از این مبلمان، فضاهای بزرگ و پهن است.

در اتاق های کوچک تا جایی که ممکن است از مبلمان بدون دسته و باریک بهره ببرید. چنین مبلمانی فضای خالی بیشتری را در دو طرف به شما ارائه می نمایند که می توانید از آن فضای خالی برای قرار دادن میز بهره ببرید. هنگام خریدن مبلمان بدون دسته به نحوه استفاده تان از وسایل هم توجه کنید. اگر شما هم یکی از افرادی هستید که دوست دارند سرشان را به دسته مبل تکیه بدهند، شاید خریداری مبلمان بدون دسته برای شما انتخاب به جایی نباشد.

2. استفاده از طرح های ساده یا دارای خطوط صاف

مبلمان پر زرق و برق می توانند فضاهای کوچک را حتی کوچک تر از آنچه که هستند جلوه دهند. اگر می خواهید فضایی را بزرگ تر جلوه دهید، استفاده از مبلمان ساده یا دارای خطوط صاف برترین انتخاب است. استفاده از طرح های ساده، ظاهری تمیزتر به اتاق می دهد و به مراتب چشم نوازتر است.

به خاطر داشته باشید که شکل مبلمان هم از اهمیت ویژه ای برخوردار است. سعی کنید مبلمان خود را مستطیلی یا مربعی شکل انتخاب کنید. البته اگر دکوراسیون کلی فضایی که تحت اختیار دارید زوایای زیادی ندارد، می توانید به صورت محدود از وسایل بی زاویه و گرد بهره ببرید تا حال و حوای متفاوتی به فضا بدهید. برای مثال می توانید از آینه ای قاب دار بهره ببرید. فقط مراقب باشید که در افزودن دکورهای مکمل زیاده روی نکنید.

3. انتخاب فرشی با اندازه مناسب

اگر می خواهید فضایی که در اختیار دارید بزرگ تر جلوه کند، حتما به انتخاب فرشی با اندازه مناسب دقت کنید. یکی از مرسوم ترین خطاها در چیدمان مبلمان در فضاهای کوچک، استفاده از فرش هایی است که برای پوشاندن کف فضا بسیار کوچک هستند. استفاده از فرش های کوچک، ظاهر اتاق را نامرتب و درهم ریخته جلوه می دهد.

فضای خالی اطراف فرش نهایتا باید در حد یک حاشیه باریک باشد. اگر قادر نیستید فرشی هم اندازه با فضای کف بخرید، سعی کنید فرشی که تهیه می کنید آنقدری بزرگ باشد که پایه های مبل بدون بیرون زدگی روی آن قرار بگیرند. اگر پایه های مبل از فرش بیرون بزنند، فرش برای فضای مد نظر کوچک است.

اگر اتاقتان از حد عادی کمی بزرگ تر است، می توانید از دو فرش بهره ببرید و مبلمان را طوری بچینید که تمرکز روی هر دو فرش تا جای ممکن یکسان باشد. در صورت امکان، به جای دو فرش، یک فرش بزرگ تهیه کنید تا در فرایند چیدمان به مشکل برنخورید.

4. استفاده از فضاهای ذخیره مخفی

هیچ چیز به اندازه ی شلوغ شدن ظاهر فضا آن را کوچک جلوه نمی دهد. زیاده روی در قرار دادن وسایل مختلف روی سطوح قابل دسترسی، فضای اتاق را خفه می نماید. برترین راه چاره برای جلوگیری از جمع شدن وسایل، استفاده از فضاهای ذخیره مخفی است.

برای این منظور می توانید از قفسه ها و کشوهای جاسازی شده در میزها و دیوارها بهره ببرید. سبدهای باریک با عمق زیاد هم برای جمع آوری برخی از وسایل غیرضروری مناسب هستند.

5. استفاده از آینه های بزرگ

استفاده هوشمندانه از آینه ها اغلب انتخاب خوبی برای بزرگ تر جلوه دادن فضاهای کوچک است. در برترین حالت، می توانید یک آینه بزرگ برای اتاق تهیه کنید. اگر قادر به تهیه آینه بزرگ نیستید، می توانید از چند آینه میانه بهره ببرید.

نحوه و مکان نصب آینه به انتخاب خودتان بستگی دارد، اما برترین حالت نصب آن در مقابل پنجره ای نورگیر است. این آینه می تواند نور طبیعی را منعکس کند و در کنار بزرگ تر جلوه دادن اتاق، آن را روشن تر هم بکند. هیچوقت در رابطه با استفاده از آینه های بزرگ در فضاهای کوچک تردید نداشته باشید. آینه ها با ایجاد عمق، فضاهای کوچک را بسیار بزرگ تر جلوه می دهند. برای تقویت وجهه زیباشناختی دکوراسیون، می توانید از آینه های قاب دار هم بهره ببرید.

6. استفاده از رنگ سفید در سقف

شما نمی توانید ارتفاع سقف تان را تغییر دهید، اما می توانید با استفاده از رنگ مناسب آن را بالاتر از آنچه که هست نشان دهید. برای این منظور می توانید از رنگ سفید در سقف بهره ببرید. اگر مایل به استفاده از رنگ سفید نیستید، می توانید از رنگ های پاستلی خیلی روشن و هماهنگ با رنگ مبلمان بهره ببرید.

7. افزودن گیاه به دکوراسیون

افزودن گیاه همواره انتخاب مناسبی برای نشاط بخشیدن به حال و حوای اتاق نشیمن است. شکل های اورگانیک برگ ها و شاخه های گیاهان، وجهه جدیدی به اتاق اضافه می نماید و آن را بزرگ تر جلوه می دهد. برترین انتخاب، خرید یک گیاه بزرگ است. چنین گیاهی توجه هر کسی را به خود جلب می نماید و در عین اشغال کردن فضایی محدود، ظاهری گسترده به اتاق نشیمن می دهد.

8. استفاده از المان های مدرن

یکی از برترین راه چارهها برای زیباسازی و بزرگ تر جلوه دادن اتاق های نشیمن، استفاده از المان های طراحی و هنر مدرن در دکوراسیون است. از مبلمانی بهره ببرید که پایه های باریک، کوتاه و کاملا ساده دارند. استفاده از رنگ های خنثی و تیره هم همواره انتخاب مناسبی است. می توانید این رنگ ها را در انتخاب گلدان های مناسب در نظر بگیرید. به جای آباژورهای ایستاده هم می توانید از لامپ هایی که در دیوارها جای می گیرند بهره ببرید.

9. استفاده بهینه از پرده

پرده ها اگر درست انتخاب و نصب شوند، علاوه بر کنترل اندازه نور ورودی به اتاق نشیمن، می توانند آن را بزرگ تر هم جلوه بدهند. پارچه لخت و سنگینی را برای پرده هایتان انتخاب کنید. به هنگام نصب، آن ها را تا جایی که ممکن است نزدیک به سقف آویزان کنید. قرار دادن یک آینه در مقابل پنجره ای پرده پوش هم راه چارهی است که می تواند اتاق را بسیار بزرگ تر از آنچه که هست جلوه دهد.

10. ترکیب بندی مناسب مبلمان

بسته به اندازه نورگیر بودن اتاق نشیمن و تعداد زوایای آن، می توانید برخی از وسایل را با هم جفت کنید. برای مثال، ترکیب مبل تک نفره ساده با یک میز پایه کوتاه در یک اتاق نشیمن کوچک جلوه زیبایی دارد. گهگاه می توانید مبلمانی با بافت ها و طرح های متفاوت را کنار هم قرار دهید و دکوراسیونی مجذوب کننده اما غیرمنتظره ترتیب دهید.

رعایت ترکیب بندی مناسب بدون در نظر گرفتن اهمیت رنگ ها ممکن نیست. رنگ هایی که در اتاق نشیمن به کار می برید به سلیقه خودتان بستگی دارد، اما توجه داشته باشید که برای بزرگ تر جلوه دادن اتاق نشیمن، بهتر است خیلی در رابطه با هماهنگی کامل تمام رنگ ها با یکدیگر وسواس به خرج ندهید. سعی کنید از رنگ های نقره ای و طلایی هم بهره بگیرید. این رنگ ها ارتفاع و عمق فضا را تشدید می نمایند.

جمع بندی

بزرگ تر جلوه دادن اتاق نشیمن تا حدود زیادی به دقت بسیار به زوایای اتاق، اندازه نورگیری، ارتقاع سقف و رنگ های به کار رفته در سقف و دیوارها بستگی دارد. در کنار این موارد، انتخاب آیتم های دکوری مناسب برای تکمیل ظاهر اتاق هم از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به خاطر داشته باشید که برترین توصیه، زیاده روی نکردن در فرایند چیدمان دکوراسیون است.

منابع: thespruce, hydrangeatreehouse, apartmenttherapy

منبع: دیجیکالا مگ

به "10 ترفند اثبات شده برای بزرگ تر جلوه دادن فضای نشیمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 ترفند اثبات شده برای بزرگ تر جلوه دادن فضای نشیمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید