خاتمه نژادپرستی در فوتبال؟

به گزارش وبلاگ آموزش شبکه، فوتبال پر از افرادی است که از نژاد پرستی آسیب دیده اند و همچنین افرادی که چه خواسته و چه ناخواسته آسیب رسانده اند. همواره افرادی بوده اند که با ابزار و روش های مختلف با انواع گوناگون نژاد پرستی مبارزه نموده اند اما این کوشش ها چقدر تاثیر داشته است ؟

خاتمه نژادپرستی در فوتبال؟

به گزارش وبلاگ آموزش شبکه، هرگاه از زشتی های فوتبال صحبت می کنیم یکی از مسائلی که به ذهن می رسد نژاد پرستی است. شدت دریافت نژادپرستی در فوتبال باعث شده تا نهادهای نظارتی فدراسیون های فوتبال با حساسیت بیشتری این مسئله را پیگیری نمایند در سال های نه چندان دور نژاد پرستی آنقدر در فوتبال پررنگ بود که کارلوس آلبرتو برزیلی وقتی در سال 1916 به تیم فوتبال فلومیننزه پیوست مجبور بود برای سفید کردن رنگ پوستش از پودر استفاده کند تا بتواند فوتبال بازی کند اما وقتی پودرها از صورتش پاک می شد مورد تمسخر هوادان قرار می گرفت.

سال ها بعد طرفداران فوتبال در برزیل اشیاء مختلفی به سوی یکی از اعضای سیاه پوست کادر پزشکی پرتاب کردند تا معین گردد حتی فعالیت های افرادی مثل مارتین لوتر کینگ هم نتوانسته تفکرات نژادپرستانه را از ذهن بعضی افراد خارج کند. درست است که امروزه از شدت این اتفاقات کاسته شده و دیگر بازیکنی مجبور نیست برای حضور در زمین فوتبال از پودر برای سفید کردن پوستش استفاده کند اما همچنان شاهد حرف ها و حرکات نژادپرستانه در فوتبال هستیم.

در سال های اخیر موارد زیادی از توهین های نژاد پرستانه را دیده ایم اما حتی جریمه های سنگین نهاد های نظارتی هم نتوانسه به طور کامل این پدیده را متوقف کند که نشان از ریشه دار بودن نژاد پرستی در ذهن طرفداران، بازیکنان و به طور کلی اعضای جامعه است.

افراد زیادی در فوتبال از نژادپرستی آسیب دیده اند که برای مثال می توانیم به مسوت اوزیل اشاره کنیم که در نهایت مجبور به کناره گیری از تیم ملی شد او دراین باره می گوید:از دید رئیس فدراسیون و طرفداران آلمان وقتی می بریم من آلمانی هستم اما وقتی می بازیم می گویند تو مهاجر هستی.

بسیاری از افراد هم شاید قصد توهین نژادی نداشته باشند اما به هر حال حرکات نژاد پرستانه توهین است و با جریمه های سنگین روبرو می شوند. مثل ادینسون کاوانی که به خاطر استفاده از لفظ کاکاسیاه سه جلسه از همراهی تیمش محروم و 100 هزار پوند جریمه نقدی شد یا عیسی آل کثیر که به خاطر خوشحالی بعد از گلش برابر پاختاکور ازبکستان شش ماه از فعالیت فوتبالی محروم شد البته او گفت که قصد توهین نداشته اما به هر حال انجام آن خوشحالی در برابر تیمی که بازیکنان چشم بادامی دارد، حساسیت برانگیز است و کار درستی نیست.

شاید خوشبینانه به نظر برسد که انتظار داشته باشیم در کوتاه مدت و به طور کامل نژادپرستی از بین برود اما می توانیم امیدوار باشیم در سال های پیش رو و با فرهنگ سازی های بیشتر شاهد کمتر شدن این پدیده در فوتبال و جامعه باشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "خاتمه نژادپرستی در فوتبال؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاتمه نژادپرستی در فوتبال؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید