پاسخ به ابهامات غسل و دفن قربانیان کرونا در بهشت زهرا

به گزارش وبلاگ آموزش شبکه، رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران در خصوص نحوه تغسیل و تدفین فوت شدگان ناشی از کرونا توضیحاتی را ارائه کرد.

پاسخ به ابهامات غسل و دفن قربانیان کرونا در بهشت زهرا

ناهید خداکرمی در گفت وگو با وبلاگ آموزش شبکه، با اشاره به شروع تغسیل فوت شدگان ناشی از کرونا گفت: پیرو صحبت هایی که در خصوص نحوه تغسیل و تدفین فوت شدگان ناشی از کرونا وجود داشت، وزارت بهداشت در همان ابتدا دستورالعملی را در خصوص انجام غسل و تدفین این افراد صادر کرد.

وی با بیان این که بعد از مدتی شاهد مراجعات افراد مختلف بودیم که درخواست داشتند فوت شدگان ناشی از کرونا براساس موازین شرعی و مذهبی که برای همه فوت شدگان انجام می گردد تدفین شوند، اظهار کرد: این افراد درخواست داشتند که فوت شدگان که بعضا از اعضای خانواده شان بود غسل داده شوند که ما مراتب را به اطلاع وزارت بهداشت و ستاد مقابله با کرونا رساندیم.

رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران با بیان این که برهمین اساس وزارت بهداشت و ستد مقابله با کرونا نیز براساس آخرین دستورالعمل های بین المللی و همچنین کسب نظر مراجع، دستورالعملی جدید را برای نحوه تغسیل و تدفین بیماران کرونایی صادر نموده است، ادامه داد: در این دستورالعمل تمامی موازین بهداشتی و اصول حفاظتی از دستگاه های مختلف کسب شده است. به عنوان مثال نظر نظرات کارشناسی متخصصین آب و خاک در خصوص انتقال این ویروس به آب و خاک کسب شده و براساس نظرات دستگاه های مختلف این دستورالعمل تدوین و ابلاغ شده است.

خداکرمی با بیان این که براساس این دستورالعمل تغسیل و شست وشوی فوت شدگان ناشی از کرونا تنها در چارچوب آرامستان های سراسر کشور و در تهران نیز تنها توسط سازمان بهشت زهرا (س) می بایست انجام گردد، گفت: برهمین اساس شست وشوی فوت شدگان در بیمارستان یا منازل ممنوع است و باید این افراد به فوت شده کرونایی تحت تدابیر مخصوص به سازمان بهشت زهرا (س) منتقل شوند و تنها غسال های آموزش دیده سازمان بهشت زهرا (س) نیز باید نسبت به شست وشوی این فوت شدگان اقدام نمایند هرچند که پیش از این نیروهای داوطلبی به صورت افتخاری در غسالخانه مشغول به کار بودند، اما در این برهه تنها از افرادی استفاده می گردد که آموزش های لازم را دیده باشند.

رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران با بیان این که به صورت مدام سلامت تطهیرنماینده، حمل نمایندگان متوفی و قبرکن ها چک می گردد، اظهار کرد: خوشبختانه تا به امروز حتی یک نفر از تطهیرنمایندگان نه مشکوک به کرونا بوده است و نه به کرونا مبتلا شده است که این نشان می دهد تمامی موازین بهداشتی رعایت می گردد.

وی با بیان این که تطهیرنمایندگان وسائل و البسه مخصوص دارند، گفت: ستاد کل نیروهای مسلح تعدادی از وسائل حفاظت شخصی مخصوص نظامی هایی که در جنگ های بیولوژیک استفاده می گردد به سازمان بهشت زهرا (س) اهدا نموده است و این در حالی است که سازمان مربوطه نیز از وسائل استاندارد نیز برخوردار است.

خداکرمی با بیان این که قسمت تغسیل فوت شدگان کرونا مجزا از دیگر سالن ها است، ادامه داد: آبی که برای غسل بیماران کرونایی استفاده می گردد ضدعفونی شده و در تصفیه خانه تصفیه می گردد و نماینده شرکت آب و فاضلاب نیز که در سازمان مستقر است بر این فرآیند نظارت دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "پاسخ به ابهامات غسل و دفن قربانیان کرونا در بهشت زهرا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ به ابهامات غسل و دفن قربانیان کرونا در بهشت زهرا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید