همه چیز درباره آرامگاه سعدی

به گزارش وبلاگ آموزش شبکه، سعدی شاعر نامدار ایرانی قرن 6 هجری قمری است که تاثیر فراوانی در توسعه ادبیات فارسی در دنیا داشته. امروزه آرامگاه این شاعر که به سعدیه معروف است میزبان خیل بزرگ هنر دوستان و علاقه مندان به او است. با آرامگاه سعدی بیشتر آشنا شوید.

همه چیز درباره آرامگاه سعدی شیراز محل تولد و زندگی بزرگ ترین هنرمندان و شاعران پارسی گوی ایرانی است که مایه افتخار کل این آب و خاک هستند. یکی از این شاعران فرهیخته سعدی شیرازی است. شاعری که در قرن 6 هجری قمری زندگی می کرد. او تأثیر بی نظیری بر زبان و ادبیات فارسی گذاشته است. بسیاری از شاعران و نویسندگان ایرانی و حتی خارجی نیز تحت تأثیر او قرار گرفته و از او الگو برداری می کردند. سعدی بعلاوه استاد علوم فقهی و دینی بود و در این راه سفرهای فراوانی به کشورهای مختلف داشته است. اما درنهایت دوباره به شیراز بازگشت و حدود سال های 690 تا 695 هجری درگذشت. امروزه آرامگاه این شاعر که به سعدیه معروف است میزبان خیل بزرگ هنر دوستان و علاقه مندان به او است.

آرامگاه سعدیدر بخش شمال شرقی شهر شیراز اگر به سمت باغ دلگشا برویم به آرامگاه این شاعر بزرگ خواهیم رسید. هرچند که در این مجموعه افراد دیگری چون شوریده شیرازی، شیخ مشرف الدین و چند نفر دیگر نیز بنا به وصیت خود دفن شده اند. درباره محل فعلی مقبره سعدی گفته می گردد که در سال هایی که به شیراز آمده، تا زمان فوتش در همین مکان به عنوان خانقاه استفاده می نموده و هنگام مردنش در همین جا دفن شده است. اولین بنای ساخته شده روی قبر او در زمان حکومت اقاباجان به وسیله وزیر مشهورش شیخ صاحب دیوانی در حدود قرن 7 ساخته شده است. هرچند که متأسفانه این بنا دوامی نیاورد و در قرن 9 یعقوب ذوالقدر که حاکم فارس بود آن را با خاک یکسان کرد. اما ارادت به مقام سعدی آن قدر بالا بود که دوباره در سال 1187 کریم خان زند در ادامه تحولات اساسی اش در شیراز دستور داد تا آرامگاه منابی برای این شاعر نامدار ساخته گردد تا جایگاه و شان وی دوباره حفظ گردد.

طبق نظر روایان متعددی حضرت سعدی را منتسب به مذهب اهل سنت می دانستند به همین علت در اوایل دوره قاجار یک روحانی تندرو به نام محمدتقی بهروزی به این بنا حمله کرد و سعی در نابودی آن را داشت و البته صدماتی به سنگ قبر آن نیز وارد نمود، اما پس از مدتی علی اکبر خان قوام الملک شیرازی برای تهیه سنگ قبر نو اقدام کرد و در روی آن بخشی از اشعار سعدی که در ستایش پیامبر گفته شده را روی آن حک نمود تا شاید دیگر هیچ کس جرئت تعرض به آن را نداشته باشد. پس از آن در دوره های مختلف مانند دوران قاجار و بعد از آن مدام بنا مورد بازسازی قرار می گرفت و کم کم با توجه زیاد مردم به آن توسعه می یافت.

در سال 1325 بر اساس مصوبه دولت قرار شد تا از محل فروش قند و شکر کارخانه مرودشت به ازای هر کیلو 2 ریال برای توسعه آرامگاه سعدی هزینه گردد. در سال 1328 صحبت ها میان بزرگان برای طراحی آرامگاه نو جدی شد و انتها وظیفه این کار را بر عهده مهندس محسن فروغی و مهندس علی صادق گذاشتند. سپس در سال 1330 پس از انتها طراحی که الهام گرفته از چهل ستون اصفهان بود، کار ساخت آرامگاه نو شروع شد و انتها یک سال بعد این مجموعه به وسیله محمود حسابی که آن دوران وزیر فرهنگ بود افتتاح گشت.

این ساختمان نو دارای 8 ستون است که دقیقاً جلوی مقبره قرار گرفته اند، بنای این آرامگاه از داخل 8 ضلعی و از بیرون یک مکعب است که گنبدی فیروزه ای روی آن واقع شده است. مساحت کل مجموعه سعدی حدود 7700 مترمربع است که حدود 257 متر آن را زیربنای خود بنای مقبره تشکیل می دهد. در نمای بیرونی آرامگاه از سنگ روشن تراورتن استفاده شده اما ستون ها و پایه های بنا از گرانیت قرمز و سیاه است. در داخل خود مقبره، 7 کتیبه در 7 ضلع آن واقع شده است که از مجموعه اشعار سعدی روی آن نوشته شده است.

در یک کتیبه نیز درباره نحوه ساخت مجموعه توضیحاتی داده شده است. محوطه این بنا نیز در طرح های توسعه قرار گرفته و به همین علت بخشی از زمین ها و خانه های مجاور خریداری شده و وسعت آن به حدود 10395 مترمربع رسیده است و درون آن با طراحی زیبای باغ های ایرانی شکل گرفته و از گیاهان، درختان و گل های زیبا استفاده شده است که حال و هوای فوق العاده ای را به مجموعه می دهد. در وسط حیاط نیز دو حوض مستطیلی قرار گرفته است.

حوض ماهی مجموعه نیز که در سمت چپ آرامگاه واقع شده است به صورت یک 8 ضلعی ساخته شده است که 30 متر مربع زیربنا دارد و با چند پله به صحن متصل می گردد. مردم شیراز معتقد هستند که در روز چهارشنبه سوری اگر در این آب دست و صورت خود را بشوید برای آن ها خوش یمن خواهد بود. حوض معروف دیگری به نام حوض سکه در جلوی رواق وجود دارد که مردم برای کسب خوش شانسی درون آن سکه می اندازند. درب ورودی این آرامگاه به وسیله آندره گدار فرانسوی طراحی شده و شعر زیر رویان نقش بسته است.

ز خاک سعدی شیراز بوی عشق آید هزار سال پس از مرگ او گرش بویی

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون

به "همه چیز درباره آرامگاه سعدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره آرامگاه سعدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید