فعالیت سامانه بارشی در 19 استان کشور

به گزارش وبلاگ آموزش شبکه، تهران (پانا) - سازمان هواشناسی با اشاره به تداوم فعالیت سامانه بارشی در 19 استان تا آخر هفته نسبت به خسارت به محصولات کشاورزی و دام ها در 14 استان هشدار صادر کرد.

فعالیت سامانه بارشی در 19 استان کشور

بر اساس تحلیل نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی طی 24 ساعت آینده در نوار غربی، سواحل دریای خزر و دامنه های جنوبی البرز واقع در استان های قزوین، البرز، تهران، غرب اصفهان، قم و مرکزی بارش باران، وزش باد شدید، گاهی رعدوبرق و در منطقه ها سردسیر و مرتفع و بارش برف پیش بینی شده است.

فردا یکشنبه 9 آبان 1400 بارش در شمال غرب، شمال استان های همدان، مرکزی، کرمانشاه، دامنه های جنوبی البرز در استان های قزوین، البرز و غرب سواحل دریای خزر ادامه خواهد داشت.

روز دوشنبه در منطقه های از شمال غرب کشور و ارتفاعات البرز غربی و روز سه شنبه در منطقه های از شمال غرب، غرب و دامنه های جنوبی البرز در استان های قزوین و البرز بارش پراکنده پیش بینی می گردد و در سایر منطقه ها کشور جو پایداری حاکم است.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی روز چهارشنبه با گذر موج تراز میانی جو از نوار شمالی کشور بارش شمال غرب و به تدریج سواحل دریای خزر و خراسان شمالی را فرا خواهد گرفت.

در این روز برای ارتفاعات البرز و منطقه ها سردسیر بارش برف و در منطقه های از ارتفاعات جنوب غرب و استان تهران بارش پیش بینی می گردد. پنجشنبه در استان های آذربایجان شرقی، اردبیل، سواحل دریای خزر، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و دامنه های جنوبی البرز در استان های تهران و وسمنان بارش پیش بینی شده است.

بعلاوه یکشنبه و دوشنبه در جنوب شرق و شرق کشور وزش باد افزایش می یابد.

فعالیت سامانه بارشی و رگبار باران با رعد و برق و وزش باد شدید موقتی تا اواخر وقت فردا یکشنبه ادامه دارد.

در پی فعالیت این سامانه، امروز آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، شمال خوزستان، شمال چهارمحال و بختیاری، زنجان، قزوین، البرز، تهران، همدان، مرکزی و فردا در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، زنجان رگبار و رعد و برق پیش بینی شده است.

* رعایت اصول فنی و بسته بندی مناسب در برداشت و حمل مزارع پیاز و سیب زمینی در استان آذربایجان شرقی ـ آماده سازی زمین و کشت کلزا با توجه به فرصت محدود به جای مانده در منطقه طارم ـ عدم آبیاری مزارع ذرت استان خوزستان -ـ زهکشی و پاک سازی جهت آب باغات و مزارع با توجه به بارش ها ـ عدم انجام آبیاری، محلول پاشی و سم پاشی با توجه به وقوع بارش ها ـ استحکام سازه های باغی در برابر وزش باد شدید ـ انجام آبیاری در خاک های شور بعد از وقوع باران به منظور آبشویی شوری از محیط ریشه ـ تسریع در انتقال محصولات برداشت شده به مکان های مسقف الزامی است.

بر اثر فعالیت این سامانه احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه ها، احتمال آبگرفتگی معابر، لغزندگی جاده ها به ویژه در گذرگاه های کوهستانی، کاهش دید و احتمال تأخیر در پروازها وجود دارد و احتیاط در تردد و توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در فعالیت های کوهنوردی، احتیاط در عبور از جاده های کوهستانی و به همراه داشتن تجهیزات زمستانی باید مورد توجه قرار بگیرد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "فعالیت سامانه بارشی در 19 استان کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فعالیت سامانه بارشی در 19 استان کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید