شکایت به پلیس فتا؛ چگونه باید به پلیس فتا شکایت کرد؟

به گزارش وبلاگ آموزش شبکه، شکایت به پلیس فتا؛ چگونه باید به پلیس فتا شکایت کرد؟ بهترین و قانونی ترین راه برای ارائه شکایت، مراجعه به دادسرای جرائم رایانه ای است؛ این دادسرا وظیفه دارد جرائمی که در حوزه سایبر رخ داده را پیگیری نموده و حقوق شاکی را به آن باز گرداند.

شکایت به پلیس فتا؛ چگونه باید به پلیس فتا شکایت کرد؟

وبلاگ آموزش شبکه | بیشترین جرائم اینترنتی در فضای سایبری در حوزه امور اقتصادی و خالی کردن حساب های بانکی است که موجب شکایت به پلیس فتا می گردد. خلافکاران با شگرد های مختلف رمز اینترنتی کاربران را به دست آورده و اقدام به سرقت موجودی حساب ها می نمایند؛ گاهی وقت ها نیز با استفاده از دستگاه های پوز با پرسیدن رمز 4 رقمی کارت از صاحب آن، هنگام خرید دو بار از حساب فرد پول برداشت می نمایند.

به گزارش وبلاگ آموزش شبکه؛ همچنین سوء استفاده از اطلاعات و تصاویر شخصی و انتشار آن ها بدون اجازه، تجاوز به حریم خصوصی، هک کردن سایت ها، هتک حیثیت و حرمت، فیشینگ و راه اندازی شبکه و کانال هایی به نام چهره ها و شخصیت های معروف، انتشار ویروس و سرقت اطلاعات و ... از جمله معروف ترین جرائم سایبری هستند.

حال اگر به صورت اتفاقی متوجه شدید که از حساب بانکی تان به صورت غیرمجاز برداشت شده یا عکسی از شما در شبکه ای منتشر شده و مسائلی از این قبیل، می توانید به صورت قانونی دنبال حق خود باشید و مجرم را پیدا کنید.

بهترین و قانونی ترین راه برای ارائه شکایت، مراجعه به دادسرای جرائم رایانه ای است؛ این دادسرا وظیفه دارد جرائمی که در حوزه سایبر رخ داده را پیگیری نموده و حقوق شاکی را به آن باز گرداند.

در این روش پلیس فتا می تواند پس از ارائه شکایت به وسیله شاکی خصوصی یا به وسیله شکایت مدعی العموم به درخواست شکایت ورود نموده و جرائم رخ داده در فضای سایبر را پیگیری کند.

جرایم اینترنتی مورد پیگیری پلیس فتا

بهترین و قانونی ترین راه برای ارائه شکایت، مراجعه به دادسرای جرائم رایانه ای است.

این دادسرا وظیفه دارد، جرائمی که در فضای سایبر رخ داده را پیگیری نموده و حقوق شاکیان را به آن ها بازگرداند.

نحوه شکایت به پلیس فتا اینگونه است که پس از مراجعه به دادسرای جرائم رایانه ای، پفراینده تشکیل می گردد و رسیدگی به آن طبق روال قانونی به جریان می افتد.

دادسرا نیز بر حسب حساسیت پفراینده و آنالیز بیشتر موضوع، آن را به پلیس فتا ارجاع می دهد.

در فرایند پیگیری پفراینده هم 2 امکان وجود دارد:

 1. اول اینکه ممکن است همان ابتدا شما به شخص یا اشخاص خاصی مظنون باشید؛ در این حالت، قاضی در جریان پیگیری پفراینده آنها را به دادگاه احضار می کند تا جوابگوی شکایت باشند.
 2. در حالت دوم نیز ممکن است که شما ندانید جرم توسط چه کسانی رخ داده است. در این حالت هم آنالیز های تخصصی پلیس می تواند گره گشای پفراینده باشد.

جرایم اینترنتی بیشتر به جرایم اقتصادی در اینترنت و سو استفاده از اطلاعات کاربران تعلق می گیرد.

یک راه دیگر هم برای ارائه شکایت وجود دارد که راحت تر به نظر می رسد.

نحوه شکایت به پلیس فتا این گونه است که اگر جرمی علیه شما در فضای مجازی رخ داد می توانید به سایت اینترنتی پلیس فضای فراوری و تبادل اطلاعات (فتا) به نشانی www.cyberpolice.ir مراجعه و روی آیکون ارتباطات مردمی کلیک کنید.

در این بخش، مشخصات، نشانی و شماره تلفن به همراه موضوع شکایت شما به ثبت می رسد و پلیس فتا در کمترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و موضوع را پیگیری خواهد نمود.

برای اطلاع از نشانی مراکز پلیس فتا یا دادسرا های پلیس رایانه ای هم می توانید به همین سایت مراجعه کنید.

رمز کارت اعتباری برای جلوگیری از سرقت

هرچند وقت یکبار رمز کارت خود را تغییر دهید تا از مسائل سرقت اطلاعات در امان باشید.

هشدارهای پلیس فتا را جدی بگیرید

 • از مکان های عمومی مانند کافی نت یا اماکنی که دارای اینترنت رایگان هستند وارد حساب اینترنت بانک خود نشوید.
 • هنگام خرید از فروشگاه ها سعی کنید شخصا از دستگاه POS بهره ببرید.
 • هنگام دریافت پول از دستگاه های ATM، مراقب پشت سر خود باشید تا کسی رمز وارد شده شما را نبیند.
 • حواستان به اقلام نامتعارف روی دستگاه های ATM باشد.
 • همواره خرید اینترنتی خود را از سایت های معتبر انجام دهید و به نشانی درگاه بانکی که به شما معرفی می گردد خوب دقت کنید؛ درگاه های معتبر بانکی همگی با عبارت https آغاز می شوند.
 • سامانه پیامک حساب بانکی تان را فعال کنید تا درصورت برداشت پول از حسابتان فوری متوجه شوید.
 • از نگهداری فیلم و عکس خانوادگی در رایانه، موبایل، لپ تاپ و سایر اقلام دیجیتال قابل حمل بپرهیزید تا درصورت هک، سرقت یا گم شدن، به غیراز ضرر اقتصادی، آسیب دیگری متوجه شما نگردد.
 • برای اینکه رایانه تان هک نگردد از آنتی ویروس های معتبر (کرک نشده) استفاده و هر چند وقت یک بار آن را به روز کنید.
 • به پیامک ها و ایمیل هایی با محتوای اینکه شما برنده شده اید، توجه نداشته باشید؛ چراکه اغلب آنها تنها برای دسترسی به حساب بانکی تان ارسال می شوند؛ به ایمیل ها و پیامک های ناشناس پاسخ ندهید. اگر احساس کردید که رمز شما به هر دلیلی هک شده، سریعا آن را تغییر دهید.
 • اگر عکس، فیلم یا اطلاعات شخصی شما به هر دلیلی در فضای سایبر انتشار یافت، ابتدا خانواده خود را در جریان امر قرار دهید و سپس به وسیله پلیس فتا، موضوع شکایت خود را مطرح کنید.
 • هنگام ارتباط با سایت ها و صفحه های شخصی که به نام چهره های مشهور راه اندازی شده است جانب احتیاط را نگه دارید.
 • تا به امروز هیچ سایت همسریابی ای از سوی پلیس، مجوز رسمی دریافت ننموده و فعالیت آنها غیرقانونی است؛ مراقب باشید.
منبع: فرادید

به "شکایت به پلیس فتا؛ چگونه باید به پلیس فتا شکایت کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکایت به پلیس فتا؛ چگونه باید به پلیس فتا شکایت کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید