حریری مسئولیت لغو سفر دیاب را نپذیرفت

به گزارش وبلاگ آموزش شبکه، ایسنا نوشت:دفتر رسانه ای سعد حریری با صدور بیانیه ای هر گونه دخالت در لغو سفر دیاب به عراق را رد کرد. همچنین یک مقام عراقی در دفتر نخست وزیر عراق با رد شایعات مطرح شده در رسانه های لبنان، علت تعویق سفر نخست وزیر لبنان به این کشور را توضیح داد.

حریری مسئولیت لغو سفر دیاب را نپذیرفت

به نقل از میدل ایست نیوز، در بیانیه دفتر سعد حریری، نخست وزیر مکلف لبنان آمده است: ما اظهارات برخی رسانه های لبنان در اعمال فشار حریری بر مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق برای لغو سفر دیاب به بغداد را تکذیب می کنیم.

در ادامه این بیانیه آمده است که این اخبار صد در صد ساختگی است و به هیچ عنوان واقعیت ندارد همچنین این امر، اهانتی متعمدانه به نخست وزیران عراق و لبنان به شمار می رود.

رسانه های لبنان پیشتر به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داده بودند که سعد حریری با اعمال فشار بر الکاظمی خواستار لغو سفر دیاب به عراق شده است.

در همین رابطه، دفتر اطلاع رسانی نخست وزیر موقت لبنان پیشتر از تعویق سفر حسان دیاب به عراق به خواست بغداد خبر داده بود.

در بیانیه دفتر حسان دیاب تاکید شد که این سفر قرار بوده روز 17 آوریل انجام شود اما از جانب دولت عراق به تعویق افتاده است.

این بیانیه اضافه کرده که دفتر تشریفات نخست وزیری عراق دفتر تشریفات نخست وزیری لبنان خبر درخواست تعویق این سفر به علت مسائل داخلی عراق را ابلاغ کرده است.

توضیح یک مقام بلندپایه عراقی درباره علت تعویق سفر حسان دیاب به بغداد

یک مقام عراقی در دفتر نخست وزیر عراق با رد شایعات مطرح شده در رسانه های لبنان، درباره علت تعویق سفر نخست وزیر لبنان به عراق توضیح داد.

روز گذشته بیروت با انتشار بیانیه ای رسمی گفت که سفر حسان دیاب، نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان، به همراه وزرای کشاورزی، صنایع، بهداشت، گردشگری، انرژی دولتش به بغداد که قرار بود در روزهای 17-18 آوریل برگزار شود به درخواست عراق به تعویق افتاده است.

یک مقام بلندپایه عراقی در دفتر نخست وزیر عراق در گفت وگو با العربی الجدید با تکذیب شایعات مطرح شده درباره علت تعویق این سفر، تأکید کرد که هیچ فشار خارجی برای این تصمیم درکار نبوده و چنین شایعاتی اهانت به عراق است.

او افزود که علت تعویق سفر عدم هماهنگی میان بیروت و بغداد درباره سفر و پرونده های مورد بحث در آن است و تأکید کرد که بیروت بدون هماهنگی بغداد زمان سفر را تعیین و اعلام کرده است.

این مقام که نخواسته نامش فاش شود تأکید کرد لبنان هیچ ابلاغ رسمی درباره زمان سفر انجام نداده بود و وزارت خارجه عراق ازطریق رسانه ها در جریان آن قرار گرفت و نه از راه های دیپلماتیک رسمی.

او افزود که بغداد از بیروت خواسته که برای آنکه سفر کاملا موفقیت آمیز باشد زمانی را با هماهنگی یکدیگر تعیین کنند به خصوص که نخست وزیر عراق چند برنامه سفر به استان های جنوبی و دیدار با مقامات داخلی کشور دارد که باید در این باره هماهنگی صورت گیرد ضمن اینکه برخی وزرای عراقی که باید در مذاکرات دوجانبه حاضر باشند به خصوص وزرای نفت و بهداشت و صنایع هم برنامه های داخلی و خارجی دارند.

این مقام تأکید کرد که گفت وگوهای دوجانبه برای تعیین زمان رسمی سفر و تعیین دستور کار و جدول برنامه های آن آغاز شده است و هیچ قصدی برای لغو سفر وجود ندارد.

ملحان الکوطر، عضو کمیسیون روابط خارجی مجلس عراق، نیز تأکید کرد که بغداد همیشه میزبان هیئت های کشورهای عربی بوده و موضوع پیش آمده به عدم هماهنگی مربوط می شود به خصوص که عراق درگیری بسیاری مسائل داخلی است.

او تأکید کرد که هیچ فشار خارجی درباره لغو این سفر بر بغداد وجود نداشته و اگر باشد هم بغداد به آن اعتنایی نمی کند.

311311

منبع: خبرآنلاین

به "حریری مسئولیت لغو سفر دیاب را نپذیرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حریری مسئولیت لغو سفر دیاب را نپذیرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید