تازه واردهای بازار سرمایه چه سهامی نخرند؟

به گزارش وبلاگ آموزش شبکه، به گزارش تجارت نیوز، فرشاد به آبادی کارشناس بازار سرمایه، گفت: توجه به حوزه کسب و کار شرکت های بورسی یکی از مهمترین موضوعات بازار سرمایه به شمار می رود و این در حالی است که طی هفته های اخیر شاهد رشد غیرواقعی ارزش سهام بعضی از شرکت ها هستیم که فقط به صورت اسمی در حوزه کسب و کار حضور دارند.

تازه واردهای بازار سرمایه چه سهامی نخرند؟

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه این اتفاق یک آفت خطرناک برای بازار سرمایه به شمار می رود، اضافه کرد: بعضی از این شرکت ها عملا فعالیت محسوس و اثرگذاری در حوزه فراوری ندارند و حتی برنامه های فراوریی و بازرگانی معینی را دنبال نمی نمایند، ولی به طرز عجیبی ارزش سهام آنها در بازار سرمایه رو به افزایش است.

وی گفت: به عبارتی بالا رفتن ارزش سهام این شرکت ها متاثر از اقدامات فراوریی، بازرگانی و یا نگاهی که به مهارت های آن کسب و کار مربوط مربوط می گردد، نیست و فقط در پی بعضی از فضاسازی ها در حاشیه بورس رشد کاذب دارند و فرایند واقعی را دنبال نمی نمایند.

این کارشناس بازار سرمایه توضیح داد: به نظر می رسد سازمان بورس و اوراق بهادار باید به این شرکت ها توجه بیشتری داشته باشند و نباید اجازه دهند شرکت هایی که هیچگونه فعالیت فراوریی ندارند و نقشی در بهبود فعالیت های اقتصادی ایفا نمی نمایند، اغلب تا 100 درصد در بعضی دوره های زمانی رشد نمایند.

به آبادی اضافه کرد: روزانه شاهد حضور بازیگران جدیدی در بازار سرمایه هستم که اطلاعات کافی از فرایند نوسان های ارزش سهام ندارند و اقدام به خرید سهام این شرکت ها می نمایند، این در حالی است که این شرکت ها هیچ برنامه ای برای آینده ندارند و با این ترفندها سعی در افزایش سرمایه دارند و معین نیست در آینده این سرمایه را به چه سمت و سویی راهنمایی خواهند کرد.

وی ادامه داد: بنابراین باید حوزه فعالیت شرکت های بورسی به شدت مورد رصد و ارزیابی قرار گیرد و شفاف سازی لازم در این زمینه ارائه گردد، به گونه ای که فرایند فعلی، برنامه های آینده و دیگر فعالیت های این شرکت ها زیر ذره بین دستگاه های نظارتی قرار گیرد، تا بر اساس آن خرید و فروش سهام این شرکت ها در یک فرآیند شفاف و منطقی دنبال گردد.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، به نظر می رسد در گام نخست سازمان بورس و در ادامه رسانه ها باید این ماموریت مهم شفاف سازی را دنبال نمایند و فعالان و علاقه مندان ورود به بازار سرمایه نیز آگاهی خود نسبت به این فرایندها را افزایش دهند و سهامی را برای خرید انتخاب نمایند تا در آینده سودده باشد و منجر به اتلاف سرمایه های آنان نگردد.

به آبادی با بیان اینکه بازار سرمایه به طور مداوم در حال تغییر است و شرکت ها مدام در حال طی کردن فرایندهای نزولی و صعودی هستند، اظهار کرد: به طور طبیعی فرایند نزولی برای شرکت هایی که برنامه معینی را در زمینه افزایش فراوری و سرمایه گذاری برای آینده را دنبال می نمایند به مراتب کمتر است و در چنین شرایطی فعالان بازار سرمایه باید تا حد ممکن اطلاعات دقیقی در باره تاریخچه، برنامه و صورت های اقتصادی شرکت ها کسب نمایند و در خصوص برنامه دقیق این شرکت ها برای فراوری، افزایش سهم بازار، صادرات و تنوع محصول برای آینده نیز تحقیق نمایند.

منبع: تسنیم

منبع: تجارت نیوز

به "تازه واردهای بازار سرمایه چه سهامی نخرند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تازه واردهای بازار سرمایه چه سهامی نخرند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید