اینترنت به هیچ وجه گران نمی گردد

به گزارش وبلاگ آموزش شبکه، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات پیش از ظهر امروز(چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که آیا قصد دارید نرخ اینترنت را افزایش دهید؟ گفت: اینترنت به هیچ وجه گران نمی گردد. حرف هایی که زده می گردد نادرست است. اگر می خواهیم اجازه افزایش قیمت اینترنت را بدهیم، همان موقعی که دوبرابر افزایش دادند و دولت مصوبه محکمی برای برگشت قیمت داد، اجازه می دادیم.

اینترنت به هیچ وجه گران نمی گردد

آذری جهرمی گفت: حرف هایی می زنند که نادرست است، اگر دولت دنبال گران کردن اینترنت بود که دیگر نیازی به مصوبه مجلس نبود، ما خودمان اختیار داریم و می توانستیم گران کنیم. دو سه ماه قبل هم سهامداران اپراتورها قیمت را بالا بردند و دولت محکم ایستاد و مصوبه قاطعی به وزارت ارتباطات داد تا این قیمت ها برگردد و برگشت.

وی تاکید نمود: بالا بردن قیمت ضد توسعه و ضد عدالت است و در شرایط فعلی که مردم درگیر کرونا و گرانی هستند، فضای مجازی به قول بعضی قوت غالب است و فطریه را براساس اینترنت محاسبه می نمایند.

وزیر ارتباطات گفت: اینکه تعرفه ها را بالا ببریم ظلم است زیرا ما 4 سال قیمت را تثبیت کردیم و امروز هم استراتژی مان همان است و بر این اساس محکم ایستادگی خواهیم کرد تا این اتفاق نیفتد.

آذری جهرمی گفت: البته خوشحالیم از رویکردی که دیروز مجلس نشان داد و گفت معتقد به گران کردن اینترنت نیستیم. این در صحبت خوب است و ما آن را به عنوان یک سیگنال مثبت می بینیم اما یک سوال وجود دارد که چگونه می گردد به یک بنگاه مالی گفت 10 درصد مالیات را بالا ببر و به قیمت خود دست نزن. اگر این معادله مالی را حل کردید به ما هم بگوئید زیرا ما انقدر ریاضی مان خوب نیست.

وی گفت: ما نمی توانیم درک کنیم که 10 درصد مالیات را افزایش دهیم و قیمت هم تغییر نکند. البته یک فرمولی هم دارد و آن اینکه بنگاه مربوطه و توسعه ارتباطات تعطیل گردد.

وزیر ارتباطات تاکید نمود: دولت در یک ماه و نیم گذشته مصوب کرد که اپراتورها 4 درصد از مالیات خود را کم نمایند و در توسعه روستایی سرمایه گذاری نمایند، وقتی ما دغدغه مردم مناطق محروم را داریم و مرتب پیگیری می کنیم که در مناطق محروم کرونا چه شد و آموزش عقب افتاد و عدالت وجود ندارد و هر روز با این بدبختی مردم عکس می گیریم و منتشر می کنیم، چگونه می توانیم مصوبه ای داشته باشیم که توسعه اینترنت روستایی را محدود کنیم.

آذری جهرمی تاکید نمود: سیاست دولت حمایت از اپراتورها برای بحث عدالت اجتماعی است.

وی در واکنش به سوالی که آیا درخصوص درآمدهای وزارت ارتباطات کم اظهاری کردید؟ گفت: بیایند بگویند این کم اظهاری در کجاست؟ خب یگ گزارشی به ما بدهند و بگویند کم اظهاری یعنی چی؟ ما 6400 میلیارد تومان را باید به حساب خزانه واریز می کردیم. همراه اول و مخابرات همگی شرکت های بورسی هستند و همیشه درآمدهای شان در بورس اظهار می گردد و همه این اطلاعات در سامانه کدال وجود دارد و همه مردم می توانند ببینند و شفاف است.

وزیر ارتباطات مگر می گردد درآمدی وجود داشته باشد که اظهار نگردد. این حرف ها شبیه همان حرف هایی است که دیروز ما مطلبی را منتشر کردیم و ابراز امیدواری کردیم که با رأی نمایندگان این اتفاق نیفتد و یکی از نمایندگان گفته بود که وزیر ارتباطات گفته ما نمی گذاریم چنین چیزی تصویب گردد.

آذری جهرمی گفت: متنی که از مصوبه تلفیق آمده این است که پول[مازاد اینترنت مردم] به صداو سیما و نهادهای دیگر داده گردد، هنوز متن این مصوبه در اختیار ما نیست و نمی دانیم مجلس چه چیزی تصویب نموده است. دیروز یکی از نمایندگان مجلس درخواست حذف این پیشنهاد را داد و مجلس با حذف آن مخالفت کرد.

وی ادامه داد: ما سر یکسری از سیاست های کلی با بعضی دوستان مجلس اختلاف نظر نداریم، اینکه قیمت اینترنت نباید گران گردد، اینکه مناطق محروم باید توسعه پیدا نمایند و شفافیت هم وجود داشته باشد. متن قانونی که دیروز منتشر شد، این بود که 10 درصد مالیات اضافه گردد و قیمت هم بالا نرود. این خلاف سیاست های کلی اصل 44 است و در این خصوص مکاتبه ای هم با شورای نگهبان خواهیم داشت. ممکن است مورد ایراد شورای نگهبان هم قرار بگیرد.

وزیر ارتباطات در پاسخ به این سوال پرونده شما در قوه قضائیه درخصوص عدم تمکین به چند قانون به کجا رسید؟ گفت: پرونده در حال رسیدگی است و مراحل خودش را طی می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر

به "اینترنت به هیچ وجه گران نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینترنت به هیچ وجه گران نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید