اگر از کرونا جان سالم به در بردید، این نکات را از قلم نیاندازید

به گزارش وبلاگ آموزش شبکه، بابک پورقلیچ مدیر کل حوزه ریاست سازمان نظام پزشکی کشوردرباره استفاده از دو ماسک در راستای جلوگیری از انتقال کرونا گفت: ماسک های پرستاری و جراحی باید سه لایه بوده و وزن وجنس خاصی هم داشته باشند. افراد با توجه به شغلی که دارند باید از ماسک های مختلف استفاده نمایند. استاندارد ماسک های مورد استفاده جراحان با افراد عادی فرق دارد. اگر شک داریم ماسک ما استاندارد نیست و می خواهیم از بیمار کرونایی مراقبت کنیم می توانیم از دوماسک به همراه هم استفاده کنیم اما اگر ماسک استاندارد باشد همان یک عدد کفایت می نماید.

اگر از کرونا جان سالم به در بردید، این نکات را از قلم نیاندازید

وی در ادامه درباره عوارض ماندگار بیماری گفت: ماندگاری عوارض این بیماری به سن فرد و بیماری زمینه ای بستگی دارد. افرادی که بیماری شدید داشته به ویژه اینکه وارد فاز التهابی شده باشند ممکن است دچار فیبروز ریه شوند بنابراین باید تحت نظر متخصص فیزیوتراپ مطمئن، ورزش های ریوی را برای بازگشت به حالت عادی انجام دهند تا از فیبروز ریه جلوگیری شده و ظرفیت ریه آنان کاهش پیدا نکند. مسلما بازگشت ظرفیت ریه در فردی جوان و مسن تر متفاوت است . این درمان آسیب ها تحت نظارت پزشک و درمان های فیزیوتراپی انجام می گردد.

پورقلیچ درباره کاهش اکسیژن به واسطه استفاده از ماسک گفت: ماسک استاندارد برای فعالیت معمولی موجب کاهش اکسیژن نمی گردد ولی برای فعالیت هایی مثل کوهنوردی وجود ماسک می تواند در عمق تنفس ما تاثیر داشته داشته و دریافت هوا را کمی با محدودیت روبرو کند.

پزشک عمومی کشورمان با اشاره به اینکه کوید 19 به علت وجود ویروس کرونا به وجود می آید اعلام نمود: کروناها خانواده ای از ویروس ها هستند که معمولا در فصول سرد باعث سرماخوردگی می شوند. حتی ویروس بیماری سارس هم در این خانواده واقع شده است. ویروس ها با تغییر ژنوتیپی میتوانند باعث ابتلای انسان به بیماری جدید شوند اما تغییرات این ویروس ها انقدر زیاد نیست.

پورقلیچ درباره خرید غذاهای طبخ شده مثل سبزی های سرخ نموده گفت: اگر آماده سازی این غذاها کاملا بهداشتی باشد، خرید آن موردی ندارد این مواد باید از کارخانه های معتبر تهیه شوند.

وی با تاکید بر اینکه ممکن است افراد مبتلا به کرونا به ویژه کسانی که عوارضی همچون اسهال را داشته اند حتی تا چند هفته ویروس را از مجاری تنفسی و گوارشی دفع نمایند گفت: ملاک ما قرنطینه دو هفتگی نیست به همین دلیل به افرادی که بهبود پیدا نموده اند توصیه می گردد تا مدت ها پس از حضور در محیط کار، پس از استفاده از سرویس بهداشتی آن مکان را ضدعفونی نمایند و از ماسک هم به خوبی استفاده نمایند.

منبع: همگردی

به "اگر از کرونا جان سالم به در بردید، این نکات را از قلم نیاندازید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر از کرونا جان سالم به در بردید، این نکات را از قلم نیاندازید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید