سرطان روده عظیم را بشناسید و از آن دوری کنید

به گزارش وبلاگ آموزش شبکه، یکی از عوامل خطر ابتلا به سرطان کولورکتال، داشتن بیماری کرون است. با بیماری کرون دستگاه گوارش دچار التهاب می گردد. این التهاب عمدتا قسمت پایین روده کوچک را تحت تاثیر قرار می دهد اما می تواند هر نقطه از دستگاه گوارش از جمله روده عظیم را هم متاثر کند. همین التهاب خطر ابتلا به سرطان روده عظیم را افزایش می دهد.

سرطان روده عظیم را بشناسید و از آن دوری کنید

به گزارش وبلاگ آموزش شبکه، به افرادی که بیش از هشت سال است دچار بیماری کرون هستند، توصیه می شود هر یک یا دو سال تحت آزمایش کولونوسکوپی قرار گیرند.

در طول کولونوسکوپی، پزشک با استفاده از یک اسکوپ انعطاف پذیر و دوربین به دقت دیواره روده عظیم را مشاهده می نماید تا پولیپ های مشکوک شناسایی شوند.

در اینجا راه هایی برای یاری به پیشگیری از سرطان کولون یا بیماری کرون پیشنهاد شده است:

غذاهای ضد التهاب بخورید

شواهد علمی کمی در خصوص نقش رژیم غذایی ضد التهاب بر بیماری کرون وجود دارد اما یک مطالعه کوچک نشان داده کسانی که از این غذاها استفاده می نمایند، دچار علائم کمتری از جمله حرکات روده می شوند.

اسیدهای چرب امگا 3 از ضد التهاب های بسیار قوی هستند که در ماهی های چرب آب های سرد، گردو، دانه بذر کتان، روغن کلزا(کانولا) دانه های تخم کدو تنبل وجود دارد و افزودن امگا 3 به غذاها و مکمل ها منجر به کاهش التهاب می شود ولی قبل از آغاز مقادیر درمانی آن حتما با پزشک یا کارشناس تغذیه مشورت کنید.

اجتناب از غذاهای محرک

اجتناب از این غذاها، علائم کرون را التیام می بخشد. غذاهای محرک از فردی به فرد دیگر فرق دارد اما شایع ترین این غذاها عبارتند از غذاهای سرخ شده، غذاهای چرب، نوشابه های گازدار، ادویه جات و ترشی جات، آجیل و دانه ها بعلاوه سبزیجات خام.

ورزش منظم داشته باشید

یک مطالعه در نوامبر 2013 که نتایج آن در مجله پزشکی بریتانیا به چاپ رسید، نشان داد زنانی که از لحاظ جسمی فعال هستند، کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری کرون قرار دارند. انجمن سرطان آمریکا بعلاوه اعلام نموده که ورزش خطر ابتلا به سرطان روده عظیم را کاهش می دهد.

در خصوص سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان کولورکتال یا بیماری کرون با پزشک صحبت کنید

اگر هر کدام از بستگان نزدیک شما به این بیماری ها مبتلا بودند، شما در معرض خطر هستید، پس با پزشک خود در خصوص روش های غربالگری و پیشگیری از این بیماری ها باید مشورت کنید.

سیگار نکشید

سیگار خود علائم بیماری کرون را بدتر می نماید و فرد را در معرض خطر ابتلا به سرطان روده عظیم قرار می دهد. محققان بر این باورند که سیگار با توانایی روده ها برای مبارزه با بیماری ها تداخل دارد. سیگار کشیدن منجر به ایجاد التهاب در بدن می شود. همین التهاب منجر به رشد سلولهای غیر طبیعی و در نهایت ابتلا به سرطان می شود.

منبع: ایرنا

منبع: جام جم آنلاین

به "سرطان روده عظیم را بشناسید و از آن دوری کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرطان روده عظیم را بشناسید و از آن دوری کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید