آبسه زیر بغل چیست؟

به گزارش وبلاگ آموزش شبکه، چرک های ناشی از عفونت تجمع نموده و در نهایت آبسه ای زیر پوست زیر بغل تشکیل می گردد که دردناک بوده و حرکت را محدود می نماید.

آبسه زیر بغل چیست؟

به گزارش وبلاگ آموزش شبکه، آبسه زیربغل هر چند یک بیماری جدی است؛ اما مرگ آور نیست. آبسه زیر بغل بر کیفیت زندگی و اعتمادبه نفس فرد مبتلا اثر می گذارد.

کسانی که به آبسه زیربغل دچار هستند معمولا درد زیادی احساس می نمایند. در ضمن از زیر بغل این افراد مدام مایعی بدبو ترشح می گردد. در این مطلب هر آنچه ضروری است در خصوص آبسه زیر بغل بدانید به شما می گوییم.

آبسه زیر بغل چیست؟

همانطور که گفتیم آبسه زیر بغل در واقع یک مشکل آزاردهنده و ناتوان نماینده است که شامل التهاب غدد تعریق در زیر بغل می گردد. به همین علت، منافذ پوست که از آن ها عرق بیرون می آید، مسدود شده سبب ایجاد عفونت در این ناحیه می شوند، زیرا زیر بغل محیطی گرم و مرطوب بوده و برای رشد باکتری ها بسیار ایده آل است.

در نتیجه این انسداد، چرک های ناشی از عفونت تجمع نموده و در نهایت آبسه ای زیر پوست زیر بغل تشکیل می گردد که دردناک بوده و حرکت را محدود می نماید. این آبسه ها مکررا می ترکند و ترشحات بدبو و ناخوشایندی از آن ها خارج می گردد.

در واقع آبسه زیر بغل یک بیماری پوستی است که می تواند در دیگر قسمت های بدن هم ایجاد گردد. این آبسه ها معمولا در کشاله ران و باسن و زیر بغل تشکیل می شوند.

علائم آبسه زیر بغل چیست؟

آبسه زیر بغل بیشتر بعد از بلوغ شایع اند. این آبسه ها معمولا با یک دمل آغاز می شوند که هفته ها یا ماه ها می ماند؛ اما این عارضه پیشرفت نموده و طولانی می گردد.

در بیشتر موارد با گذشت زمان، آبسه بدتر شده و در نهایت دیگر قسمت های بدن را هم تحت تاثیر قرار می دهد؛ مثلا نوسانات هورمونی طی سیکل قاعدگی یک زن، شرایط آبسه را بدتر می نماید. بیشتر خانم هایی که دچار این عارضه هستند بعد از یائسگی بهتر می شوند.

دیگر فاکتورهای دخیل در آبسه زیر بغل شامل اضافه وزن، گرما و رطوبت می شوند؛ اما مطالعاتی وجود دارند که بیماری کرون را هم با آبسه زیر بغل مرتبط می دانند.

علائم اصلی این عارضه شامل موارد زیر می شوند:

. ظاهر شدن جوش های سرسیاه یا سرسفید.

. برآمدگی های قرمزرنگ در زیر بغل که به لمس حساس اند. این دمل ها معمولا می ترکند.

. ترشح چرک، گزش و خارش در ناحیه.

. به مرور زمان فیستول ها ظاهر می شوند که نوعی تونل بوده و برآمدگی های زیر پوست را به هم مرتبط می نمایند. این فیستول ها به سختی درمان می شوند.

اما یکی از مهم ترین جنبه های آبسه زیر بغل این است که شدیدا بر اعتماد بنفس فرد اثر می گذارند. زیرا ظاهر خوشایندی ندارند و ترشحات مکرر آن ها می تواند بسیار آزاردهنده باشد.

فاکتورهای دخیل در آبسه زیر بغل شامل اضافه وزن، گرما و رطوبت می شوند؛ اما مطالعاتی وجود دارند که بیماری کرون را هم با آبسه زیر بغل مرتبط می دانند.

درمان آبسه زیربغل چیست؟

واقعیت این است که درمانی برای آبسه زیر بغل وجود ندارد؛ اما برای کنترل درد این عارضه و یاری به التیام زخم ها راه هایی وجود دارد. پزشک کسی است که می تواند برترین شیوه درمان را توصیه کند.

معمولا از آنتی بیوتیک ها برای کاهش عفونت در ناحیه استفاده می گردد.

از تزریق استروئید هم برای کاهش درد و التهاب یاری گرفته می گردد.

در ضمن پزشک برای تسکین درد، داروی مسکن تجویز می نماید.

از طرفی دیگر، راه های جراحی تهاجمی هم وجود دارند که به مدیریت بهتر این بیماری یاری می نمایند.

طبق توصیه پزشک عمل کنید

آبسه زیر بغل یک بیماری آزاردهنده است که بر کیفیت زندگی بیمار اثر بزرگی می گذارد. به همین علت، مهم است که هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید تا او برترین راه درمان را بسته به شرایط شما پیشنهاد کند.

منبع: تبیان

منبع: جام جم آنلاین

به "آبسه زیر بغل چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبسه زیر بغل چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید