ناخن های سالم داشته باشیم

به گزارش وبلاگ آموزش شبکه، ناخن ازاجزای مهم بدن است که علاوه بر اثرات حفاظتی ،ازجهات دیگری هم اهمیت دارد . بنابراین رشد مناسب و سلامت ناخن ها باید همیشه مورد توجه قرار گیرد. ظاهر نامناسب ناخن ها می تواند حاکی از بیماری های مهم جسمی باشد که البته در این میان بدفهمی های مختلفی هم وجود دارد .

ناخن های سالم داشته باشیم

ناخن های سالم داشته باشیم

نویسنده:مریم عامریان

ناخن ازاجزای مهم بدن است که علاوه بر اثرات حفاظتی ،ازجهات دیگری هم اهمیت دارد . بنابراین رشد مناسب و سلامت ناخن ها باید همواره مورد توجه قرار گیرد. ظاهر نامناسب ناخن ها می تواند حاکی از بیماری های مهم جسمی باشد که البته در این میان بدفهمی های مختلفی هم وجود دارد .

* آیا مصرف ژلاتین ،ناخن ها را سالم نگه می دارد؟

ژلاتین از فرآیندهایی است که روی کلاژن ؛(کلاژن پروتئین مهمی است که انعطاف پذیری پوست را تأمین می نماید.) غضرو ف، تاندون ها و...صورت می گیرد . به دست می آید .

ناخن های دست و پا از کراتین ساخته می شوند. هر چند کراتین یک پروتئین ساختاری است ، ولی با ژلاتین هیچ ارتباطی ندارد . بنابراین خوردن ژلاتین یا مالیدن آن روی ناخن ها هیچ تأثیری بر آنها ندارد.

*آیا ظاهرناخن ها نشانه ی سلامتی است ؟

این مطلب در برخی موارد صحیح است . ظاهر ناخن ،نشان دهنده ی برخی بیماری های شایع ومهم است ،اما بسیاری از بیماری های مهم ،تغییری در ظاهر ناخن ایجاد نمی نمایند.

*آیا رشد ناخن ها بعد از مرگ ادامه می یابد؟

طی چند روزاول بعد از مرگ ، ناخن ها بیشتر به چشم می آیند ،ولی دلیل آن رشد ناخن ها نیست ، بلکه به دلیل از دست رفتن آب بدن ،نوک انگشتان به سمت عقب پسرفت می نمایند و ناخن ها به ظاهر بلندتر به نظر می رسند. بعلاوه تخریب ناخن ها نسبت به سایر بافت های بدن کندتر است . همین اتفاق در خصوص موها پس از مرگ هم صادق است.

* آیا قارچ ناخن را باید همواره درمان کرد ؟

عفونت های قارچی ناخن ها حدود پنج درصد انسان ها را مبتلا می نمایند .بیشتر مردم به دلیل زیبایی ،خواهان درمان قارچ ناخن هستند.درعفونت قارچی ، ناخن ها ضخیم شده و ممکن است بسیار نامناسب گردد ، ولی این بیماری به ندرت جدی می گردد. در صورتی که بیماری دردناک باشد یا فرد مبتلا دیابتی باشد باید عفونت قارچی وی حتماً درمان گردد ،زیرا در درغیراین صورت ممکن است عفونت قارچی منجر به زخم های عمیق تر گردد.

* ظاهر ناخن های سالم چگونه است؟

انسان های سالم معمولاً ناخن هایی با ظاهر سالم دارند. البته بسیاری از بیماران هم ناخن هایی سالم دارند. ناخن های سالم از نظر ظاهری ،صاف ،یک شکل و یکرنگ هستند و درسمت پایین آنها ماهک دیده می گردد. البته ظاهر ناخن افراد مختلف می تواند با هم متفاوت باشد .شیارهای عمودی ، نوارهای تیره و صاف و یا برآمده بودن مختصر ناخن در افراد سالم دیده می گردد.

* رشد ناخن ها باید تا چه مقدار سریع باشد ؟

رشد ناخن در افراد مختلف فرق دارد . اگر ناخن دست بیفتد ، حدود شش ماه طول می کشد تا ناخن نو به مقدار ی ناخن اول برسد .این زمان برای ناخن های پا دوازده تا هجده ماه است .

رشد ناخن ها در بچه ها و خانم های حامله سریع تر و بعد از بیست سالگی و در طول دوره شیردهی ،کندتراست .

* چه بیماری هایی شکل و ظاهر ناخن ها را تغییر می دهند؟

شرایط هایی چون سرطان ریه ،فیبروز ریه و فیبروز کیستیک می توانند باعث قاشقی شکل شدن ناخن ها شوند.دراین حالت ناخن کمی از بسترخود بلند می گردد و شکل مدور به خود می گیرد .افرادی که به بیماری پسویازیس مبتلا هستند ،دچار فرورفتگی و ضخیم شدگی ناخن ها می شوند. این افراد شانس بیشتری برای ابتلا به آرتریت پزور یاتیک دارند.

عفونت دریچه ی قلب شرایط جدی است که تشخیص آن بسیاردشواراست .ظاهر شدن خطور قرمزرنگ در زیر ناخن ها می توانند نشان دهنده ی آندوکاردیت باشد، رنگ پریده بودن بسترناخن ها نشان دهنده ی کم خونی است .

برخی وقت ها با مشاهده ی شیارهای عرضی یا کنگره دارشدن ناخن ها می توان گفت که شخص از چند ماه قبل بیمار بوده است . هرچه خطوط به ریشه ی ناخن نزدیکترباشد ،بیماری در زمان نزدیک تری نسبت به حال رخ داده است (مثلاً یک تا دو ماه) و اگرشیار به نوک ناخن نزدیک تر باشد . فرد در پنج یا شش ماه قبل بیمار بوده است.

البته باید دانست که ظاهر ناخن ها راه مناسبی برای تشخیص بیماری نیست . زیرا مواردی که گفته شد فقط در برخی از افراد دیده می گردد . بعلاوه برای تشخیص بیماری ها ، راه های خیلی بهتری وجود دارد .

* روش های اصولی و درست حفظ سلامت ناخن ها کدامند؟

ناخن از اجزای مهم بدن است و از آنجایی که از نظر زیبایی هم مورد توجه است ، باید درحفظ سلامت آن بکوشیم.

بنابراین سعی کنید همواره آنها را تمیز نگه دارید و به موقع آنها را کوتاه کنید.

در صورتی که شغل شما طوری است که امکان آسیب رسیدن به ناخن ها حین کار وجود دارد،ازدستکش بهره ببرید.

از لاک پاک کن ،بیش از دو بار در ماه استفاده نکنید ، زیرا باعث خشکی ناخن شده و آنها را شنماینده می نماید.

در صورتی که می خواهید ناخن های خود را آرایش کنید ،به آرایشگاهی مراجعه کنید که از وسایل استریل استفاده می نماید ، یا در صورت امکان وسایل شخصی خود را همراه ببرید.

شنماینده شدن در اثر خشک شدن ناخن ، به دلیل زندگی در محیط خشک یا استفاده ی مکرر از لاک پاک کن است کمتر به دلیل پروتئین ناکافی غذا یا کمبود دیگر موادمغذی اتفاق می افتد (یک بدفهمی دیگر!) در این مواقع استفاده از مرطوب نماینده ها مؤثر است .

بدفهمی ها و بعلاوه روش های مختلف مراقبت از ناخن که موجب صرف وقت و هزینه ی اضافی می شوند. بسیارند.

باید بدانید که شما نمی توانید تغییر زیادی در ظاهرناخن های خود ایجاد کنید.

اگر فکر می کنید که ظاهر ناخن های شما مربوط به بیماری خاصی است ، حتماً با پزشک مشورت کنید و هیچ وقت ناخن های خود را نجوید!

منبع:نشریه 7 روز زندگی ،شماره 91

منبع: راسخون

به "ناخن های سالم داشته باشیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناخن های سالم داشته باشیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید