شهر چایتن شیلی؛ شهری پوشیده شده از خاکستر آتشفشان

به گزارش وبلاگ آموزش شبکه، یکی از مناطق عجیب جهان، شهر چایتن شیلی است که همگان آن را با نام شهر دفن شده با خاکستر آتشفشان می شناسند؛ شهری که در اثر فوران آتشفشان، ساختمان و خیابانهایش تخریب و خانه و وسایل نقلیه مردمش به داخل جریان رسوب و خاکستر کشیده شدند. با ما در این مقاله خواندنی و جالب همراه شوید تا با رازهای شهر چایتن شیلی Chaiten آشنا شوید.

شهر چایتن شیلی؛ شهری پوشیده شده از خاکستر آتشفشان

آشنایی

سحرگاه 2 می 2008، آتشفشانی واقع در 10 کیلومتری شمال چایتن Chaiten پس از تقریبا 10 هزار سال خاموشی فوران کرد. دود ناشی از خاکسترهای آتشفشانی به 17 کیلومتر رسید و تمام شهر را در برگرفت. در آن موقع، شهر دفن شده با خاکستر آتشفشان 4 هزار نفر جمعیت داشت که بعد از فوران آتشفشان، فورا تخلیه شد. فوران آتشفشان تا چندین روز ادامه داشت و شدیدتر هم شد. ارتفاع پایه خاکستر 30 کیلومتر بیشتر گشت، بگونه ای که به شیلی، آرژانتین و اقیانوس اطلس نیز رسید. شهر چایتن شیلی Chaiten از فوران آتشفشان آسیب قابل توجهی ندید، تا اینکه بارش باران سنگین تمامی خاکستر و گل انباشته شده در دهانه و دامنه آتشفشان را شست و به داخل رودخانه ای ریخت که دورتر از آتشفشان بود.

سپس در ادامه جهت، به سمت جنوب و شهر چایتن Chaiten آمد و در نهایت، در آب دریا تخلیه شد. بتدریج بستر رودخانه با رسوب و ته نشین خاکسترها انباشته گشت و راه جریان آب باریکتر شد. این حالت تا 12 می ادامه داشت، تا جایی که ساحل را هم در برگرفت. به محض اینکه بستر قدیمی جریان آب مسدود شد، آب جهت جدیدی را درست از مرکز شهر پیدا کرد و هر چیزی که در جهتش بود را با خود برد. تقریبا نیمی از شهر تخریب شد. خوشبختانه، قبل از وقوع این حادثه Chaiten تخلیه شده بود و هیچگونه تلفات جانی در پی نداشت. اما، متاسفانه تلفات اقتصادی بسیار سنگینی به شهر وارد شد.

زیر لایه ضخیمی از گل

در تمامی این سالها، شهر دفن شده با خاکستر آتشفشان Chaiten به همین شکل باقی ماند و بخش هایی از آن زیر لایه ضخیمی از گل و خاکستر دفن شد. نیم دیگری از شهر که از این فاجعه در امان ماند، در کنار آن قرار داشت و توسط گردشگرانی که برای دیدن شهر دفن شد ه به آنجا می آمدند، رونق گرفت و توسعه پیدا کرد. بعد از این اتفاق، دولت تصمیم گرفت تا افرادی که از این حادثه جان سالم به در برده بودند را به شهر جدیدی انتقال دهد، اما مردم خواستار زندگی در همان شهر خود بودند.

شهر جدید چایتن اکنون به سمت شمال و دور از ساحل در حال توسعه است؛ جایی به دور از بقایای گل و خاکستر. اما، مکان جدید هم امن تر از شهر قبلی نیست، چرا که باز هم نزدیک آتشفشان بوده و خطر فورانی بزرگ و دفن شدن شهر با گدازه های آتشفشانی و جریان خاکستر و رسوب مردم را تهدید می نماید. در 19 فوریه سال 2009 و تنها 9 ماه بعد از اولین فوران، آتشفشان دوباره فعا ل شد و جریان سنگ و گدازه از جهت دهانه رود خانه چایتن به پایین سرازیر شده و به 5 کیلومتری شهر چایتن رسید. آخرین فعالیت و فوران این آتشفشان در سال 2011 رخ داد و همچنان فعالیت جزیی دارد.

در ادامه بخوانیدتفریح در شیلی | لیستی از بهترین خوشگذرانی ها در شیلیمنبع: همگردی

به "شهر چایتن شیلی؛ شهری پوشیده شده از خاکستر آتشفشان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهر چایتن شیلی؛ شهری پوشیده شده از خاکستر آتشفشان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید