تهیه اطلس باستان شناسی کشور به یکی از دغدغه ها تبدیل شده است

به گزارش وبلاگ آموزش شبکه، ایسنا/ براساس آخرین اخبار بدست رسیده، تهیه اطلس باستان شناسی کشور به یکی از دغدغه ها تبدیل شده است.

تهیه اطلس باستان شناسی کشور به یکی از دغدغه ها تبدیل شده است

جهت پایانی یکی از دغدغه های باستان شناسی

اصلا ایده تهیه نقشه باستان شناسی ایران بصورت رسمی توسط مرحوم عزت الله نگهبان در حدود 54 سال قبل مطرح شد؛ ایده ای که هر قدر به زمان معاصر نزدیکتر شد، از فیش برداری اطلاعات و تهیه آرشیو و بایگانی کردن اطلاعات به اهداف گسترده تر و تجهیزات پیشرفته تری رسیده است.

سال 1386 گروه نقشه باستان شناسی تصمیم به اجرای طرح نقشه باستان شناسی با استفاده از تکنولوژی به روز و کارآمد گرفت و در نهایت با برگزاری جلسات مختلف چگونگی نقشه تهیه باستان شناسی، قابلیت ها، ویژگی های آن در راستای اهداف کوتاه، بلند، میان مدت و بلندمدت آنالیز شدند تا لایه های اطلاعاتی مربوط به باستان شناسی ایران و سایر علوم میان رشته ای براساس احتیاج روی نقشه باستان شناسی جانمایی شوند.

اما از سوی دیگر با تکمیل این نقشه که خود به مرور اطلس باستان شناسی را تکمیل می نماید، لایه های مربوط به محیط زیست ایران، منابع معدنی، زمین شناسی، اقلیم، مکان های سیاسی و تقسیمات کشوری در نقشه پایه شکل می گیرند و در نهایت انبوهی از اطلاعاتِ مکانی در اختیار می گیرد که می تواند در سنجش فعالیت های عمرانی استفاده گردد و پوشش آثار باستان شناسی ایران را با توجه به لایه های اطلاعاتی دیگر نشان دهد، نقشه ای که قطعا در دسترس عموم قرار دادنش به این حوزه تاریخی و پژوهشی آسیب های غیرقابل جبرانی را هم وارد می نماید.

اکنون روح الله شیرازی، رئیس پژوهشکده باستان شناسی از فرایند تهیه این نقشه و در ادامه تهیه اطلس باستان شناسی کشور می گوید.

او با تاکید بر پیشرفت های بسیار خوبی که تهیه اطلس باستان شناسی و به ویژه نقشه باستان شناسی داشته، می گوید: با توجه به طی شدن مراحل بارگذاری سامانه نقشه باستان شناسی کشور در سرور پ ژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه، پیش بینی می گردد این سامانه که با یاری دانشکده جغرافیایی دانشگاه تهران طراحی و آماده سازی شده، از اوایل آبان جاری عملکرد آزمایشی خود را شروع کند که اکنون نقاط روی این سامانه در حال بارگذاری هستند.

او با بیان اینکه در حال حاضر داده ها به صورت منظم روی نقشه قرار می گیرند تا طرح تکمیل گردد، ادامه می دهد: سامانه جدید تازه طراحی شده، تفاوت هایی با سامانه قدیمی دارد. این اکنون کامل تر و بهتر است و می توان اطلاعات را به درستی و به صورت مفصل تر روی نقشه قرار داد، بگونه ای که نقطه گذاری و عملکرد توصیفی و تصویری نیز روی نقشه صندلی خاص خود را دارند.

این باستان شناس با تاکید بر اینکه در سامانه قدیمی نقشه باستان شناسی بخش زیادی از اطلاعات جانمایی و ثبت شده اند، می افزاید: آن فقط در دسترس پژوهشکده باستان شناسی است، هر چند سامانه جدید نیز هیچ گاه در دسترس همگان قرار نمی گیرد، چون نمی توان این اطلاعات را به طور کامل در فضاهای عمومی قرار داد، اما با این وجود هر دو سامانه بعنوان مکمل یکدیگر باقی می مانند، چون بخش زیادی از اطلاعات در این سال ها در آن ثبت شده اند و قطعا حدود دو سال برای وارد کردن اطلاعات به سامانه جدید زمان احتیاج است.

رئیس پژوهشکده باستان شناسی اما با تاکید بر اینکه آنالیز های باستان شناسانه برای تکمیل نقشه اکنون در همه استانها در حال اجرا است و باستان شناسان بعضی استانها نیز اقدامات نهایی برای تکمیل کار خود را انجام می دهند، ادامه می دهد: از سوی دیگر تهیه و تدوین این نقشه در بعضی استان های دیگر ناقص تر است و به همین دلیل در حال اجراِ برنامه ریزی هایی برای استانهایی هستیم که در این زمینه با نواقصی روبرو هستند تا با راهنمایی برنامه های آنالیز و شناسایی، به تکمیل سریعتر آن یاری کنیم.

به گفته رئیس پژوهشکده باستان شناسی، استانهایی مانند فارس، خوزستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی و سیستان و بلوچستان از پیشرفت خوبی در این زمینه برخوردار بوده اند و استانهایی مانند کرمان و خراسان جنوبی نیز شرایط نسبتا خوبی در پیشرفت تکمیل نقشه دارند.

شیرازی اما درباره تهیه اطلس باستان شناسی کشور اظهار می نماید: نخست باید نقشه باستان شناسی را تهیه و تدوین کرد، چون بعد از تکمیل نقشه، طبیعتا اطلس باستان شناسی نیز آماده می گردد. در واقع اطلس و نقشه باستان شناسی بگونه ای با یکدیگر در ارتباطی نزدیک هستند و تا زمانیکه نقشه کامل نباشد، اطلس کاملی برای باستان شناسی کشور نخواهیم داشت.

منبع: همگردی

به "تهیه اطلس باستان شناسی کشور به یکی از دغدغه ها تبدیل شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهیه اطلس باستان شناسی کشور به یکی از دغدغه ها تبدیل شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید