تساوی جنجالی درلیگ هندبال واحتمال تبانی، تصمیم کبری برای فدراسیون

به گزارش وبلاگ آموزش شبکه، سی و سومین دوره رقابت های لیگ برتر هندبال باشگاه های کشور در بخش مردان از هفته آینده وارد مرحله دوم از دور دوم خود می شود و تنها یک پله تا معین شدن چهره قهرمانان خود فاصله خواهد داشت. در حالی که تا به امروز هندبال یکی از بهترین لیگ های برگزار شده در میان لیگ های رشته های توپی سالنی در سال پر فراز و نشیب ورزش کشورمان در دوران کرونا بود، نتیجه یک تساوی به ظاهر عادی در حال وقوع فاجعه ای برای زیر سوال بردن اخلاق و ورزش حرفه ای در این رشته شده است.

تساوی جنجالی درلیگ هندبال واحتمال تبانی، تصمیم کبری برای فدراسیون

در انتها دور اول از این رقابت ها، تکلیف رده بندی گروه ها مشخص شد تا تیم ها رقبای خود را در مرحله دوم شناخته و برای رویارویی با آنها آماده شوند. چهره چهار تیم از جدول گروه اول مشخص شد اما در گروه دوم تنها دو تیم صعودشان به دور بعد قطعی شد. بر این اساس قرار است تکلیف دو تیم باقیمانده بعد از برگزاری جلسه کمیته انضباطی مشخص شود.

در بازی های آخر این مرحله دو تیم فولاد مبارکه سپاهان و فرازبام خاییز دهدشت به تساوی رسیدند. با این تساوی هر دو تیم شانس صعود به مرحله بعد را پیدا کردند. این در حالی بود که در صورت برد تیم فولاد، تیم طبس شانس صعود به مرحله بعد را داشت.

فرازبام با برد و حتی تساوی هم می توانست جواز ورود به مرحله دوم را کسب کند. این تیم حتی تا دقیقه 59 نیز یک گل از فولاد جلو بود اما در ثانیه های آخر گل تساوی را دریافت کرد تا با این نتیجه، همراه با فولاد راهی مرحله بعد شود.

این نتیجه به زعم تیم طبس مشکوک بود و باعث شد مسئولان این تیم به آن معترض شوند؛ اعتراضی که این روزها بوی تبانی می دهد؛ شائبه تبانی که پای مجلس شورای اسلامی و ورود کننده طبس و کمیسیون فرهنگی مجلس و امور حقوقی وزارت ورزش را به این پرونده باز کرده است.

مجید پارسایی مربی تیم فرازبام در گفتگو با وبلاگ آموزش شبکه گفت: ما کماکان منتظر رأی کمیته انضباطی هستیم. کمیته انضباطی باید در محل فدراسیون باشد اما کنندگان مجلس با فشاری که آورده اند این جلسه در وزارت ورزش برگزار شده. این مسئله بغرنج شده است و نمی دانیم چه اتفاقی خواهد افتاد. هر رأیی که بدهند باید صلاح ورزش هندبال در آن باشد. برای موضوعی که اثبات نشده و جرمی که اثبات نشده که نمی توانند رأی صادر کنند. امیدوارم وزارت ورزش، فدراسیون هندبال و معاونت حقوقی وزارت ورزش تصمیمی بگیرند که به نفع جامعه هندبال باشد.

وی در تشریح دقایق انتهای بازی دو تیم فولاد و فرازبام نیز اعلام نمود: زمانی که مدیر فنی مسابقات آسیایی 2018 اردن بودم دو تیم کُره و عراق تلاش می کردند بازنده باشند به جای اینکه برنده شوند. داور به هر دو تیم تذکر داد و در نهایت هر تیم به کشور خود بازگشت اما اینجا داور طوری بازی را سوت زده که هیچ شائبه ای در آن نبوده است. این مسابقه یک بازی هندبال بوده است یعنی بین دو تیم جنگ بوده و بازیکنان برخورد فیزیکی داشته اند. ما در بیست ثانیه آخر گل تساوی را خوردیم در حالی ما هدفمان برد بوده است. تیم طبس حتی در دور برگشت با 9 گل به ما باخته بود و تنها یک امتیاز دریافت کرده بود و تکلیف صعودش به خودش ربط داشت و اگر بازی را مساوی نمی کرد و می برد، می توانست صعود کند.

کمیته انضباطی فدراسیون هندبال برای بررسی این مسئله ضمن بازبینی فیلم ها و برگزاری جلسات مختلف، بازیکنان دو تیم را احضار کرده و از آنها در این خصوص سئوالاتی پرسیده است.

مراد کرمی رئیس کمیته مسابقات فدراسیون هندبال هم در گفتگو با وبلاگ آموزش شبکه در این خصوص گفته بود: قرار است روز شنبه چهارم بهمن ماه جلسه کمیته انضباطی برای بررسی این پرونده حساس برگزار شود. امیدوارم تکلیف این مسئله روشن شود.

اما جلسه روز گذشته خروجی نداشت و ظاهراً قرار است امروز یا فردا ماحصل مذاکرات اجرا شده در جلسه کمیته انضباطی که به جای فدراسیون در وزارت ورزش برگزار شده اعلام شود؛ خروجی که به نظر می رسد نتیجه آن یا می تواند بازدارنده تکرار اتفاقات تلخ و تبانی در آینده ورزش هندبال باشد یا اینکه راهی جدید و غیر اخلاقی را برای تیم های باشگاهی این رشته در داخل کشور برای ادامه راستا خود باز کند.

فدراسیون هندبال ایران برای تصمیم گیری در این پرونده کار سختی پیش رو دارد. شنیده شده رئیس فدراسیون هندبال هفته گذشته برای پاسخگویی به اتهام این تبانی به مجلس شورای اسلامی هم رفته است و حالا باید دید خروجی این نشست ها و بررسی ها چه خواهد بود. خروجی که تصمیم گیری اش برای فدراسیون بسیار سخت است و می تواند تبعات زیادی را در داخل دستخوش تغییر شود.

با رای انضباطی ممکن است برخی تیم ها جریمه سنگین شده و یا سقوط کنند. شاید بازیکنان جریمه و محروم شوند و یا اینکه تیم های باشگاهی متضرر از صحنه این رشته حذف شده و کناره گیری کنند. در خوشبینانه ترین حالت ممکن است باشگاه ها از اتهام تبانی تبرئه شده و قائله ختم به خیر شود و شکایت تیم طبس بی نتیجه باشد.

البته این احتمال هم وجود دارد که تنها اعلام نتیجه این بررسی ها باعث بسته شدن پرونده این اتفاقات نباشد چرا که طولانی کردن این مسئله و ارائه گزارش آن به آسیا و دادگاه عالی ورزش می تواند آینده هندبال ایران را دستخوش اتفاقات بدتری کند.

پارسایی مربی تیم فرازبام معتقد است که نتیجه این پرونده می تواند برای فدراسیون هندبال تبعاتی هم در پی داشته باشد. وی گفت: این اولین بار است چنین اتفاقاتی در ورزش هندبال می افتد. قاعدتاً باز شدن این مسئله می تواند تبعاتی برای هندبال ایران در آسیا داشته باشد. اگر قرار باشد ما متضرر باشیم به دادگاه عالی ورزش شکایت می کنیم چون اتفاقی نیفتاده داده است.

هفته آینده مرحله جدید لیگ برتر هندبال آغاز می شود و هنوز تکلیف دو تیم گروه دوم مشخص نشده است. باید در یکی دو روز آینده منتظر اعلام نتیجه نهایی کمیته انضباطی جنجالی فدراسیون هندبال باشیم.

منبع: خبرگزاری مهر

به "تساوی جنجالی درلیگ هندبال واحتمال تبانی، تصمیم کبری برای فدراسیون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تساوی جنجالی درلیگ هندبال واحتمال تبانی، تصمیم کبری برای فدراسیون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید