نقدها عجیب و غریب سرهنگ علیفر از عادل فردوسی پور

به گزارش وبلاگ آموزش شبکه، توووووووووووووووووووووووووی دروازه! این صدایی آشنا برای هواداران فوتبال در ایران است که در هفته ها و ماه های اخیر کمتر به گوششان رسیده. علیرضا علیفر که با پیشوند سرهنگ در بین اهالی فوتبال شناخته شده، این روز ها پیشنهادی برای گزارش فوتبال ندارد و همین موضوع به دلتنگی هوادارانش که خود را سربازان سرهنگ علیفر می دانند، دامن زده است. این در حالی است که روز 23 شهریور، صداوسیما اعلام نموده بود که به دلیل اشتباه فاحش علیرضا علیفر از گزارشگری منع شده و فعلا اجازه حضور ندارد؛ محرومیتی که به نظر می رسد تا همین امروز باقی است.

نقدها عجیب و غریب سرهنگ علیفر از عادل فردوسی پور

بعد از ظهر روز آدینه با او که در حال سپری کردن یک تعطیلی کوتاه مدت بود، تماس گرفتیم تا درباره غیبتش در اتاق گزاشگری شبکه سه و ورزش سوال کنیم؛ البته تبادل نظر با علیفر خیلی زود به مسائل فوتبالی و البته دیدگاه های وی در مورد همکارانش (عادل فردوسی پور، مزدک میرزایی و...) رسید. این مصاحبه را در زیر می خوانید:

* سلام آقای علیفر، خیلی کم پیدا شده اید و دلمان برایتان تنگ شده.

سلام، از لطف شما سپاسگزارم، اما مسئله ای نیست، جوان ها هستند و دیگر جا به ما نمی رسد. نبود ما به خاطر این است که بچه های جدید بیایند و آزمایش شوند، در این یکی دو ماه گزارشگران جدید آمده اند و من هم مسئله ای با این موضوع ندارم. در این 27 سال نوسان زیادی در کارم داشته ام، اما همواره سعی نموده ام که تابع نظر مدیران و تصمیم گیران سازمان باشم.

* چرا مثل خیلی از گزارشگران کاری را در خارج از صداوسیما انجام نمی دهید؟

من از نظر کسوت، سایقه و اعتبار در بین جامعه شاید صندلی ویژه ای بین گزارشگران داشته باشم، البته امیدوارم این را تعریف از خود ندانید. به هر حال مسئله این است که با موقعیتی که من دارم، جالب نیست که خودم دنبال کاری بروم و باید پیشنهاد باشد تا کاری را شروع کنم.

* در سال های اخیر گزارشگران قدیمی تقریبا به حاشیه رفته اند. درباره سیاست صداوسیما چه نظری دارید؟

من در ابتدای صحبت هایم عرض کردم، ما باید تابع نظر مدیران خود باشیم. در واقع آن تجربه و سردی و گرمی چشیدن من باعث شده تا در طول این مدت، به نظری که الان گفتم برسم. باید از تصمیمات مدیران حمایت و اطاعت کرد و با سعه صدر پیش رفت. کار بالا پایین دارد، من نمی خواهم از شخص خاصی اسم ببرم، اما به هر حال نباید تصمیم گیرنده را مجبور به انجام کاری کرد که علاقه ای به آن ندارند.

* به این موضوع دوباره برمی گردیم؛ آیا فوتبال اروپا را دنبال می کنید؟

بله، چرا نباید این کار انجام دهم؟ مثل همواره دنبال می کنم.

* دوستتان آقای گواردیولا این فصل خیلی نتوانسته عملکرد خوبی داشته باشد.

پپ آدم سرد و گرم چشیده ای است. این که من با او موافق هستم یا موافق شاید سلیقه هم در آن دخیل باشد. طبیعی است که در کارش نوسان داشته باشد. آقای گواردیولا باتوجه به دستمزد بسیار بالایی که دارد شاید ناپیروز بوده است. من همواره از این موضوع انتقاد نموده ام، چون تیم های عظیم و ثروتمند این حقوق ها را برای قهرمانی در لیگ خودشان نمی پردازند و می خواهند در رقابت های قاره ای قهرمان شوند. این حرف منطقی است. آقای گواردیولا از نظر دستاورد اروپایی برای بارسا هرگز پیروز نبوده و به خاطر پول هنگفتی که گرفته باید بهتر از این ها نتیجه بگیرد.

* اما برعکس آقای مورینیو نتایج خوبی گرفته با تاتنهام.

آقای مورینیو هم مربی عظیمی است، اما او بعد از قهرمانی جام یوفا (لیگ اروپا) با منچستریونایتد، نتوانست به پیروزیت خاصی در اروپا برسد. در چند هفته اخیر عم عملکرد خوبی با تاتنهام نداشته. من معتقدم که آقای مورینیو در واقع هرچه داشته را رو نموده و سقف کارش را همه دیده اند. آقای گواردیولا با این که من دوستش ندارم حداقل چیزی برای عرضه دارد.

* درباره اوله گونار سولشر چه نظری دارید؟

او از آن دسته بازیکنان عظیم و سرشناس فوتبال است که در مربیگری هم پیروز عمل نموده و استعداد این کار را دارد. حتما می دانید که در اروپا و حتی آسیا و آفریقا، بازیکن خوب بودن دلیل مربی بودن نیست. سولشر نم نمک بالا آمده و عملکرد خوبی داشته و با یک بازی می تواند به صدر جدول هم برسد. الان لیورپول و لستر و منچستر و چلسی شانس قهرمانی دارند.

* فوتبال ایران را دنبال می کنید؟ پرسپولیس به فینال آسیا رسید، اما مغلوب شد...

فوتبال ایران نسبت به گذشته خیلی افت نموده. این حقیقت را باید قبول کنیم. پرسپولیس را باید برای رسیدن به فینال آسیا تحسین کرد، چون با بازیکنان در حد متوسط آسیا، رسیدن به این صندلی سخت است. به نظرم رسیدن به نیمه نهایی و فینال برای تیم های ایرانی کافی است چرا که کشور های عربی و چینی، پول های هنگفتی را در باشگاه های آسیایی صرف می نمایند. من به یحیی گل محمدی و شاگردانش تبریک ویژه می گویم و مطمئن باشید نایب قهرمانی پرسپولیس، از قهرمانی تیم های ثروتمند عربی اهمیت بیشتری دارد. اما درباره لیگ برتر واقعا سطح بازی ها پایین آمده، نمی خواهم ارزش قهرمانی متوالی پرسپولیس را پایین بیاورم، اما این که چهار سال یک تیم قهرمان گردد، نشان می دهد که چقدر اختلاف سطح در فوتبال وجود دارد.

* آیا پرسپولیس - اولسان را با گزارش عادل فردوسی پور دیدید؟

خیر من تلویزیون خودمان را نگاه می کنم. درباره آقای فردوسی پور هم نظر خاصی ندارم، فقط معتقدم که باید به نظر مدیران حتما احترام گذاشت. اگر ایشان را استفاده نمی نمایند، باید به نظرشان احترام گذاشت. این را هم بگویم که به نظرم اصلا کار قشنگی نبود که برود آنجا گزارش کند. کاراکتر آقای فردوسی پور را خیلی دوست دارم و بار ها گفته ام که جای ایشان در گزارش خالی است، حالا از نظر فراوری برنامه کاری ندارم و نظری در این خصوص ندارم.

* چرا نباید به قطر می رفت؟

من به نظر مدیران خودم خیلی احترام می گذارم و باید تابع نظر آن ها باشیم. الان آقای فردوسی پور برنامه فوتبال 120 را دارد و قبلا هم نود را داشت، این که رفتند قطر کار قشنگی نبود و باید یک مقدار سعه صدر بیشتری می داشت. البته من به نظر همه احترام می گذارم.

* اساسا برنامه های تلویزیونی فارسی در حوزه ورزش را چطور ارزیابی می کنید؟

ببینید کیفیت کار همکاران من چه در کار گزارش و چه اجرا، یک مسئله یک چیز است و انتخاب نفرات توسط مدیران یک بحث دیگر است. من دوست ندارم درباره کیفیت کار دوستانم صحبت کنم، درباره آقای میثاقی گفته می شد چرا ایشان آمده جای کسی که به او یاری نموده نشسته. اما او که تقصیری ندارد! می گویند وقتی آقای فردوسی پور نیستند دلیلی ندارد که میثاقی بیاید و اجرا کند، اما من و شما هم در هر کاری که هستیم اگر به مرحله بالاتری با تصمیم مدیران برسیم، قبول خواهیم کرد. درباره کیفیت کار ایشان در اجرا اظهار نظر نمی کنم و به هر کسی که جوان است باید فرصت بیشتری بدهیم و بهانه نگیریم. البته ایراد ها را همواره باید گفت.

* امروز یک نظرسنجی هم برگزار گردید و تراکتور به عنوان محبوب ترین تیم آسیا معرفی گردید. چه نظری دارید؟

تیم تراکتور را بین تیم های شهرستانی خیلی دوست دارم، البته من بچه تهرون هستم و هوادار تیم های شهر تهران. شک نکنید پرسپولیس و استقلال رقیبی در آسیا ندارد و واقعا بدون اغراق می گویم که نیمی از مردم ایران هوادار این دو تیم هستند. هیچ تیمی تا آخر جهان در ایران از نظر هواداری نمی تواند با پرسپولیس و استقلال رقابت کند، این را مطمئن باشید.

* فکر می کنید تیم ملی به جام جهانی می رسد؟

کار خیلی سخت است، ما دو بازی بسیار سخت را مقابل عراق و بحرین داریم که اگر طرفداران در استادیوم بودند، شرایط با آن جو 80 هزار نفری متفاوت می شد. حالا حتی اگر بازی ها متمرکز هم نباشند، بازهم صعود سخت خواهد بود و این را در نظر بگیرید که اگر از این مرحله بالا برویم، یک مرحله دیگر هم پیش رو خواهد بود. من اول امید چندانی نداشتم، اما پس از بازی های محبت آمیز کاملا امیدوار شدم.

* سرهنگ سوال سرانجامی؛ آیا شما بازنشسته شده اید؟

نه حتما که بازنشسته از کار گزارشگری نشده ام. من آماده این کار هستم و در سرانجام ضمن تشکر از شما، برای همه جامعه فوتبال آرزوی پیروزیت دارم. امیدوارم فوتبال ایران پیشرفت کند و تیم ملی هم به جام جهانی برسد.

ورزش سه

منبع: فرارو

به "نقدها عجیب و غریب سرهنگ علیفر از عادل فردوسی پور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقدها عجیب و غریب سرهنگ علیفر از عادل فردوسی پور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید