ارائه خدمتی نوین به بیماران متابولیک ارثی در شیراز

به گزارش وبلاگ آموزش شبکه، خبرنگاران/فارس معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، از فراهم شدن امکان انجام آزمایش های HPLC برای بیماران PKU (متابولیک ارثی) در بخش دولتی استان فارس اطلاع داد.

ارائه خدمتی نوین به بیماران متابولیک ارثی در شیراز

عبدالرسول همتی دوشنبه 26 مهرماه گفت: بیماری فنیل کتونوری یا PKU یکی از بیماری های متابولیک ارثی است که در غربالگری نوزادان در بدو تولد آنالیز می گردد و دلیل بروز آن، کمبود یا فقدان آنزیم فنیل آلانین هیدروکسیلاز بوده که سبب تجمع فنیل آلانین در بدن شده و موجب صدمه مغزی به کودک می گردد.

او هشدار داد: در صورتی که بچه ها مبتلا به فنیل کتونوری، تحت مراقبت و پیگیری قرار نگیرند، هر ماه، چهار نمره از بهره هوشی یا IQ آنها کاسته می گردد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: در راستای دستیابی به اهداف برنامه ژنتیک اجتماعی، بیمارانی که در غربالگری بدو تولد، مثبت شناسایی می شوند، پس از انجام آزمایش و تائید تشخیص، در کلینیک PKU واقع در بیمارستان قطب الدین، ماهیانه خدمات بالینی شامل ویزیت متخصص اطفال، مشاوره تغذیه، مشاوره روانشناسی، و مشاوره ژنتیک و آزمایش های دوره ای به آنان ارائه می گردد.

همتی تاکید نمود: این افراد باید در سه سال نخست زندگی هر ماه؛ از سن 3 تا 6 سالگی هر 4 ماه؛ از سن 6 تا 12 سالگی دو مرتبه در سال و پس از 12 سالگی یک بار در سال، آزمایش فنیل آلانین را انجام دهند که انجام این آزمایش های دوره ای، هزینه های بالایی را به خانواده بیماران تحمیل می نماید.

او با بیان اینکه با همکاری دیگر بخش ها و ارگان های مرتبط، امکان انجام این آزمایش در دانشکده پیراپزشکی شیراز فراهم شده است، اظهار کرد: با راه اندازی امکان انجام این آزمایش در دانشکده پیراپزشکی، 310 خانواده بیماران مبتلا به این بیماری در استان، دیگر متحمل هزینه های بالای آزمایشگاهی نمی شوند.

همتی بیان کرد: در راستای تسهیل دریافت این خدمت، نمونه گیری در روزهای یکشنبه و چهارشنبه در کلینیک فنیل کتونوری مجتمع درمانگاهی تخصصی و فوق تخصصی قطب الدین شیرازی انجام و برای انجام آزمایش، نمونه ها به دانشکده پیراپزشکی ارسال می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ارائه خدمتی نوین به بیماران متابولیک ارثی در شیراز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارائه خدمتی نوین به بیماران متابولیک ارثی در شیراز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید