آیا آنفلوانزا با قدرت بیشتری باز می گردد؟

به گزارش وبلاگ آموزش شبکه، به رغم نگرانی های ایجاد شده در مورد واکسن آنفلوانزا، واکسیناسیون هنوز کلید جلوگیری از این بیماری است. حتی اگر واکسن به خوبی نتواند در برابر ویروس از شما محافظت کند میزان خطر بستری شدن را کاهش می دهد.

آیا آنفلوانزا با قدرت بیشتری باز می گردد؟

بیش از یک سال از آغاز همه گیری می گذرد و کووید-19 هنوز بخش هایی از جهان را به شدت درگیر خود کرده است، اما دانشمندان هشدار می دهند که ویروس دیگری می تواند طی چند ماه آینده تبدیل به تهدیدی جدی شود و آن آنفلوانزا است.

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری بیماری، در سال جاری، آنفلوانزا تقریبا ناپدید شد و تنها 2000 مورد تایید شده از آن در ایالات متحده آمریکا یافت شده است.

به طور معمول در فصل آنفلوانزا ایالات متحده شاهد بیش از 200 هزار مورد تایید شده آنفلوانزا بود که این میزان بخش کوچکی از عدد واقعی است و تخمین زده می شود رقم واقعی سالانه بین 9 تا 45 میلیون باشد. دانشمندان می گویند که در سال جاری اقداماتی که برای پیشگیری از کووید-19 مانند فاصله گذاری اجتماعی و ماسک زدن انجام شد باعث توقف شیوع آنفلوانزا شد.

به گفته دانشمندانی مثل دکتر اندی پکوز (Andy Pekosz)، استاد میکروبیولوژی در دانشکده بهداشت عمومی جان هاپکینز، سالی که در آن ابتلا به آنفلوانزا کم باشد، سالی مملو از مبتلایان را در پی خواهد داشت. دکتر پکوز می گوید: ما یک سال را بدون ابتلای قابل توجه به آنفلوانزا و ایجاد ایمنی در برابر آن گذراندیم و این بدان معناست که تعداد افراد مستعد ابتلا به آنفلوانزا افزایش خواهد یافت.

وقتی فردی به آنفلوانزا مبتلا می شود در برابر این ویروس ایمنی ایجاد می کند به همین دلیل است که بچه ها و خردسالان معمولا بیشتر مستعد ابتلا به آنفلوانزا هستند، زیرا بدن آن ها هنوز با ویروس برخورد نداشته است، اما از آن جا که انتشار این ویروس در سال جاری کم بوده است تعداد افرادی که در برابر آن ایمنی ایجاد نکرده اند دو برابر شده است.

اسکات هنسلی (Scott Hensley) یک میکروبیولوژیست در دانشکده پزشکی پنسیلوانیا می گوید: با کاهش ایمنی جمعی تعداد مبتلایان بیشتر خواهد شد و ممکن است شاهد فوت تعداد بیشتری از بچه ها و شیوع بیشتر بیماری باشیم، زیرا پیش بینی می شود ایمنی جمعی کم شده باشد.

دانشمندان می گویند، یکی دیگر از ویژگی های این فصل آن است که به نظر نمی رسد سویه های زیادی از ویروس در گردش باشد. هنسلی می گوید: این موضوع جالب است، زیرا به طور معمول گوناگونی زیادی در ژنتیک این نوع ویروس ها وجود دارد.

معین نیست که آیا واقعا تعداد سویه های ویروس کم است و یا تعداد کم آزمایش و نمونه برداری باعث می شود اینگونه به نظر برسد. این بدان معناست که ممکن است گونه های کشف نشده ای از این ویروس در میان مردم وجود داشته باشد.

این موضوع می تواند بر روی واکسن های آنفلوانزا که سالانه تولید می کنیم نیز اثر بگذارد. سارا کوبی (Sarah Cobey)، همه گیرشناس و زیست شناس تکاملی از دانشگاه شیکاگو می گوید: به طور کلی ما تنوع ژنتیکی کم را ترجیح می دهیم. اگر سویه های کمی در گردش باشند واکسن ها کارآمد خواهند بود.

در سال های اخیر سویه ای به نام H 3 N 2 باعث ایجاد مسائل زیادی شده است، زیرا زیرمجموعه های آن زیاد هستند و این موضوع ساخت واکسن را برای آن سخت می کند. در سال جاری سویه های کمی شناسایی شده اند، اما اگر این تعداد کم ناشی از تعداد محدود آزمایش ها باشد ممکن است واکسن ها به مشکل بخورند.

پکوز می گوید: از آن جایی که موارد ابتلای کمی داشته ایم گزینه های کمی برای ساخت واکسن در دست داریم و ممکن است سویه هایی که تعداد کمی داشتند در جامعه غالب شوند. این مسئله هر سال ما را نگران می کند، اما به طور معمول، سال های گذشته مجموعه داده های بیشتری داشتیم.

سازمان بهداشت جهانی سویه های واکسن ها را با توجه به آنچه در جهان در گردش بوده است در ماه فوریه جمع آوری می کند. دانشمندان معمولا توجه زیادی به سویه های نیم کره جنوبی زمین دارند، زیرا گسترش آنفلوانزا در این قسمت از جهان در ماه ژوئن آغاز می شود و در ماه اوت به اوج خود می رسد.

به رغم نگرانی های ایجاد شده در مورد واکسن آنفلوانزا، واکسیناسیون هنوز کلید جلوگیری از این بیماری است. حتی اگر واکسن به خوبی نتواند در برابر ویروس از شما محافظت کند میزان خطر بستری شدن را کاهش می دهد.

هنسلی می گوید: خیلی چیز ها از دست ما خارج است، اما کاری که می توانیم انجام دهیم واکسن زدن است.

دکتر جسی گودمن (Jesse Goodman) استاد پزشکی و بیماری های عفونی در دانشگاه جورج تاون معتقد است که مردم چیز های زیادی از کووید-19 آموخته اند مانند فاصله گذاری و شستن مکرر دست ها و اگر برخی از این موارد ادامه یابند شاید سال آینده شاهد شرایط بدی نباشیم، اما سوال اصلی این جاست که این عادت ها تا چه زمانی ادامه خواهند داشت؟

منبع: فرادید

به "آیا آنفلوانزا با قدرت بیشتری باز می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا آنفلوانزا با قدرت بیشتری باز می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید