چرا بازار تبریز آخر هفته ها تعطیل است؟

به گزارش وبلاگ آموزش شبکه، بازار تبریز که چند سال قبل در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید، آخر هفته ها تعطیل است.

چرا بازار تبریز آخر هفته ها تعطیل است؟

بازار تبریز درحالی روزهای تعطیل به روی توریستان داخلی و خارجی بسته است که این بازار 7 سال پیش در لیست میراث دنیای یونسکو به ثبت رسید و از جاذبه های مهم این شهر است.

مرکز استان آذربایجان شرقی، تبریز، از زیرساخت های مناسبی برخوردار بوده به همین علت توریستان خارجی چه ازطریق ریلی و یا از آسمان به تبریز می فرایند آنها وقتی به جاذبه های توریستی استان سر می زنند حتما به بازار دنیای تبریز هم خواهند رفت. بازاری که حدود 7 سال پیش در لیست میراث دنیای یونسکو به ثبت رسید.

بازار تبریز از بزرگ ترین و مهم ترین بازارهای سرپوشیده در سطح ایران و قاره آسیا به شمار می رود که با مساحتی حدود یک کیلومتر مربع، بزرگ ترین بازار سرپوشیده دنیا است و به علت قرارگرفتن بر سر چهارراه جاده ابریشم، روزانه هزاران کاروان از کشورهای مختلف آسیایی، آفریقایی و اروپایی از آن گذر می کردند و به همین علت همواره رونق داشته است.

اما این بازار با چنین ویژگی هایی از لحاظ تاریخی و مرود توجه بودنش در بین توریستان داخلی و خارجی، در روزهای تعطیل بسته است. اگرچه در شهرهای دیگر نیز بازاری ها در روزهای تعطیل کار نمی نمایند اما تفاوت مهم این بازار در آن است که اکنون بازار تبریز یک پایگاه میراث دنیای است و یکی از سایت موزه هایی که می بایست در آن همواره به روی توریستان داخلی و خارجی باز باشد.

سال ها وقتی توریستان در ایام نوروز به تبریز می آمدند از تماشا بازار آن محروم می شدند چون در تمام مدت عید نوروز این پایگاه تاریخی بسته بود. حتی اگر الان در آخر هفته ها به تبریز بفرایند یا توریستان خارجی یک روز از روزهای اقامتشان در تبریز به روز آدینه برخورد کند، باز هم آن ها با درهای بسته بازار روبه رو می شوند. این اقدام بازاری ها در چند سال اخیر موجب اعتراض توریستان داخلی و توراپراتورهای خارجی شده است.

تبریز قرار است در سال 2018 به عنوان مرکز توریستی کشورهای اسلامی معرفی گردد و برای آن برنامه های مختلفی دارد اما بسته بودن مهمترین سایت تاریخی و باستانی آن خلاف مباحث توریستی این شهر در سال 2018 است. در این باره، فرشاد رستمی معاون توریستی اداره کل میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی به خبرنگار مهر گفت: ما تیمچه مظفریه را داریم که خیلی زود تعطیل می گردد. سیستم بازار از قدیم این طور بوده اما این موضوع کم کم دارد جا می افتد که مسافر انتفاع مالی برای مغازه دار بازار دارد پس باید بازار باز باشد. تا مدت ها پیش مغازه های جداره بیرونی هم بسته بودند ولی الان آن ها در روزهای تعطیل باز هستند با این وجود بازار باید زنده و پویا باشد.

مرتضی بخشایش آبدار مدیرکل میرا فرهنگی استان آذربایجان شرقی در این باره گفت:

در طول 35 سال گذشته توسعه مراکز تجاری و تجارت مدرن تاثیراتی در بازار تبریز گذاشته است ما با هیات امنای بازار، اتحادیه اصناف و بازار و معاونت مالی استانداری جلسه گذاشته ایم که بازار را فعال نگه دارند ولی هنوز به پویایی لازم نرسیده است و توریستان از تعطیلی بازار در روزهای آدینه گله داشتند مقداری این مشکل حل شده ولی امیدواریم که این فرایند در روزها و سال های آینده بهتر گردد.

حسین اسمعیلی سنگری مدیر پایگاه میراث دنیای بازار تبریز هم گفت:

این طور نیست که همه بازار در روزهای تعطیل بسته باشد جداره های بیرونی باز است. اما از آنجا که تیمچه ها و سراها بسته است، در روزهای تعطیل آنها را قفل می نمایند. در بازار تبریز با مغازه های شخصی رو به رو هستیم و دستمان آنقدر باز نیست که بتوانیم مردم را در هر ساعتی که خواستیم به بازار راه بدهیم این سایت تاریخی مانند سایتهای تاریخی دیگر نیست چون مال و اموال مردم در بازار و مغازه ها وجود دارد پس به علت امنیت این اموال نیز تامین گردد.

به گفته وی، بازار تبریز هشت هزار کسبه با هیات امنای خاص خودشان را دارد که آنها در این باره تصمیم می گیرند. مسئولان هیات امنا، سازمان میراث فرهنگی و... با آنها رایزنی کردند تا در ایام نوروز تعداد روزهایی که بازار بسته است کمتر گردد. بنابراین اگر در سالهای دیگر بازار تبریز تا روز چهارم عید تعطیل بود ولی سال جاری مغازه های بازار از روز دوم عید باز شد. اکنون مقامات استان در حال رایزنی هستند که روزهای دیگر تعطیل سال نیز بازار به روی توریستان باز باشد.

مردم بومی شرایط استفاده از بازار و ساعت و روزهای کاری آن را می دانند و توریست غیر بومی نیز تنها یک روزه به تبریز نمی آید آنها می توانند در مدتی که در تبریز اقامت دارند اگر می بینند روز آدینه بازار تبریز تعطیل است روز دیگری را به تماشا این بخش از تبریز اختصاص دهند.

منبع: کجارو / خبرگزاری مهر

به "چرا بازار تبریز آخر هفته ها تعطیل است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا بازار تبریز آخر هفته ها تعطیل است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید