استفاده از زبان ازبکی در همه دستگاههای دولتی اجباری شد

به گزارش وبلاگ آموزش شبکه، وزارت دادگستری ازبکستان استفاده از زبان ازبکی را برای شهروندان در همه دستگاه های دولتی این کشور اجباری و برای متخلفین از این قانون جریمه مشخص کرد.

استفاده از زبان ازبکی در همه دستگاههای دولتی اجباری شد

به گزارش خبرگزاری رِگنوم - regnum روسیه، دولت ازبکستان برای آن دسته از شهروندانی که در دستگاه های دولتی از زبان روسی استفاده و از تکلم به زبان ازبکی پرهیز می نمایند دست به جریمه شد.

این گزارش میزان این جریمه را بر اساس ابلاغ وزارت دادکستری ازبکستان از 44 تا 110 دلار (آمریکا) برآورد کرد و نوشت: وزارت دادگستری همچنین اعلام نموده است که هنگام تهیه این سند از تجربه کشورهایی چون اوکراین، لتونی، لیتوانی و تاجیکستان بهره برده است.

وزارت دادگستری ازبکستان در توجیه ابلاغ این قانون بدون اشاره به نام زبان خاصی چنین اعلام نمود که بعضی از سازمان های دولتی امور اجرایی و مکاتبات را به زبان دیگر انجام می دهند که این از این پس امر غیر قانونی است.

همانگونه این خبرگزاری پیش نیز گزارش داده بود، شوکت میرضیایف رئیس جمهوری ازبکستان در ماه اکتبر (مهر ماه) گذشته با امضای یک حکم حکومتی تاریخ 21 اکتبر (30 مهر) را به عنوان روز زبان ازبکی اعلام نمود.

ازبکستان یکی از کشورهای آسیای میانه است که به ضرورت های دولت ملی پایبندی بیشتری نشان می دهد.

سینا اوگان پژوهشگر ازبک معتقد است که: ازبکستان همیشه مدعی تشکیل دولت عظیم در طول تاریخ بوده و گاه این ادعا را در خصوص همسایگان خود نیز مطرح نموده است، چرا که احساسات ملی گرایانه در این کشور بسیار بالاست.

در کنار این عامل تسلط ازبک ها در بافت قومی کشور باعث شد تا وحدت زبانی در این کشور به آسانی تحقق یابد. در ماده 4 قانون اساسی این کشور که در 8 دسامبر 1991 به تصویب رسید و در 28 دسامبر 1993 مورد تجدید نظر نهاده شد، زبان دولتی جمهوری ازبکستان زبان ازبکی اعلان شد و وحدت زبانی تحت ضمانت حقوقی و قانونی نهاده شده است.

با این همه، در قانون زبان دولتی که در 21 دسامبر 1995 به تصویب رسید به زبان روسی عنوان زبان ارتباطی بین اقوام ساکن این کشور اعطا و دولت موظف شد تا شرایط لازم برای توسعه زبان روسی و استفاده آزادانه از آن را فراهم کند.

به گفته این پژوهشگر، در مؤسسات آموزشی این کشور تدریس زبان روسی اجباری است. در شهرهایی عظیمی همچون تاشکند پایتخت تدریس عموماً به زبان روسی انجام می گیرد. در 170 مؤسسه آموزشی کشور تدریس تنها به زبان روسی انجام می گیرد.

با این وجود در تعداد مدارس روسی زبان دایر در این کشور طی سال های اخیر کاهش قابل توجهی هم مشاهده می گردد. در حالی که نسبت مدارس روسی زبان در سال 1989 در حدود 8،14 درصد بود این نسبت در سال 2000 به 3،3 درصد کاهش یافته است.

در همه دانشگاه های این کشور (به جز دانشگاه فرغانه) تدریس به زبان روسی انجام می گیرد. انستیتوی تربیت معلم اندیجان، انسیتیتوی تربیت معلم نووی و دانشگاه ملی ازبکستان دارای رشته هایی برای تربیت کادر آموزشی آشنا به زبان روسی می باشند.

تقریباً 70 درصد جمعیت ازبکستان به زبان روسی آشنا هستند و به آساینی به این زبان تکلم می نمایند. نسبت آشنایی به زبان روسی در شهرهای عظیم تا 80 درصد می رسد این نسبت در مناطق روستایی 40 ـ 45 درصد می باشد. از آنجا که امکان اشتغال و زندگی برای جمعیت روسی زبان وجود ندارد مهاجرت این گروه از کشور همچنان ادامه دارد.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین

به "استفاده از زبان ازبکی در همه دستگاههای دولتی اجباری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از زبان ازبکی در همه دستگاههای دولتی اجباری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید